021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Inceput sau nu

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Inceput sau nu

Mesaj de berila »

Salutare ,
Am stat ceva timp sa ma gandesc daca sa deschid acest topic/jurnal etc. sau nu .

Despre mine : paul , 29 ani , imi place sa beau bere si ; si beau indeajuns de mult .Nu sunt addicted pentru ca nu beau in fiecare zi dar stiu ca este considerat inceput de alcolism sau chiar il am .Am avut ghinionul probabil sa am un anturaj ( colegi de facultate , colegi de camera ) care singura ocupatie/distractie era sa ne imbatam cam zi de zi . Pot spune ca boala mea pentru bautura este destul de nasoala pentru ca este devastator de costisitoare. Cat am in buzunar atat cheltuiesc .In nici o luna de zile am cheltuit 10 mil. in 7 zile probabil de-alungul acestei luni.Ma pot stapani sa nu beau insa daca am inceput prima bere ajung la a doua apoi dumnezeu cu mila ca ajung teleportat a doua zi dimineata in pat fara sa imi aduc aminte ce am facut.
Din pacate nu am un loc de munca , pentru ca daca l-as fi avut sunt sigur ca situatia ar fi stat cu totul alta si probabil nu as mai fi deschis acest desfasurator unde promit sa il fac un fel de jurnal zilnic , postand cam la sfarsit de zi .Munca pe care o prestez momentan e un fel de self employed si e munca de stat in fata calculatorului , unde stresul se aduna din ce in ce mai mult si singura relaxare o consideram iesirea in crasma. Pun piciorul in prag pentru ca am nevoie sa strang si niste banuti iar crasmele astea mi-au cam dat planul peste cap.

Cam atat momentan si promit ca de scris voi descrie cam tot ce imi trece prin cap : stari , oboseala psihica si momentul iesirii din starea de stres etc.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Buna!Nu ma pricep prea bine, dar stiu sigur ca ai un avantaj foarte mare pentru ca esti inca foarte tanar.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Inceput sau nu

Mesaj de catatl »

Deci...beau o bere,vine alta,nu pot opri..nu stiu ce am facut..Clar.Ai o problema.vezi sus intra pe site si fa ti testul.Apoi citeste pe la topice ca ai ce.In biblioteca gasesti m ai mult.Ar fi bine sa aflam cam din ce zona esti poate ai grup m ai aproape si te poti intalni cu cineva In rest bravo pt curaju de a recunoaste ca ai o problema si ai nimerit bine..
L
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

Am facut testul si e nasoala treaba :) . Mai am o problema care e destul de nasoala si e de ordin psihic. Nu reusesc sa stau cu banii in buzunar , tocmai din cauza asta nu imi tin bani cash sau in cont bancar .Daca cineva are o idee de ordin psihologic cum sa incerc sa cu putin la inceput sa reusesc sa nu i cheltuiesc pe orice chestie nu neaparat alcool as aprecia. dupa cum v-ati dat seama motivul pentru care nu tin banii la mine era faptul ca dupa ce ii primeam in 2 minute eram prezent la crasma.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Joci cumva poker?Din asta traiesti?

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

da
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Banuiam...Nu e bine, e foarte rau...Ai mare grija!Imi pari o persoana inca stapana pe ea.E pacat de tine si de tineretea ta, copile(scuze, dar iti vorbesc ca si baiatului meu)!Cred ca ai nevoie de o regandire a prioritatilor tale in viata, parerea mea.Alcoolul nu e singura problema.Cred ca e doar o consecinta.Trebuie sa iti schimbi neaparat intreg stilul de viata, poate anturajul.Ti-as vorbi de biserica si de prezenta unui parinte duhovnic in viata ta, dar nu cred ca esti cu lucrurile astea.Atunci fa macar o psihoterapie, pe langa activitatea de aici.

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
berila
Boboc
Boboc
Mesaje: 34
Membru din: 02 Noi 2014, 10:49

Re: Inceput sau nu

Mesaj de berila »

merci mult pt grija insa ce fac e doar o chestiune de a ma sustine financiar si nimic mai mult .Nici nu se pune problema de dependenta si nici macar nu sunt pasionat sa am gambling in mine .Sunt mult mai calculat la poker decat in viata de zi cu zi.Normal ca nu exista o prioritate sa continuu ce fac acum dar dupa cum spuneam nu este decat o alternativa pana cand voi reusi sa imi gasesc un loc de munca.Nu stiu cum gandesc unii despre poker dar va pot spune ca va inselati chiar daca nu va cunosc mentalitatile.Prefer sa raman la problema cu alcool cu restul ma descurc eu.Merci inca odata.
Alex-codep
Veteran
Veteran
Mesaje: 595
Membru din: 10 Noi 2014, 21:33

Re: Inceput sau nu

Mesaj de Alex-codep »

Am inteles!Mult succes!

"Doamne, dă-mi seninătate... Să accept ceea ce nu pot schimba, Curaj să schimb ceea ce pot... Și înțelepciune să le deosebesc! Fie voia Ta și nu a mea!"


"Adictia reprezinta o obisnuinta devenita inconstienta."
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Inceput sau nu

Mesaj de ilyuta »

Draga Berila, din ceea ce ne-ai scris, este clar ca te incadrezi in "clubul nostru" :jos-palaria: Iti place sau nu, daca incepi sa bei (indiferent ce) si nu te mai poti opri, esti ca si noi si sa stii ca in timp, fara a dori sa te sperii, lucrurile degeneraza si va fi din ce in ce mai greu sa te lasi.
Este foarte bine ca esti constient ca ai o problema ,aceasta fiind un avantaj in dorinta ta de a te recupera.Sa stii ca partea materiala este cea mai mica pierdere inn "afacerea" noastra, deoarece poti pierde in timp mult mai mult si pe linga familiem prieteni etc, te poti imbolnavi si ...restul ti-l inchipui si singur in ce partea a floricelelor vei fi, deasupra sau dedesupt. :plans: Nu sunt povesti si vorbe goale, sunt meditatii pe care din fericire le-am acumulat din experientele altora , lucru pe care te sfatuiesc si pe tine sa-l faci, decit sa-l inveti din greselile proprii. :jos-palaria:
In ceea ce priveste jocul de poker, nu ma bag pentru ca nu stiu, stiu doar ca eu am o fire extrem de adictiva si nu este posibil ca sa merg la u cazinou fara sa cheltui toti banii pe care ii am in buzunar drept pentru care am ales sa nu mai merg, asa cum AM ALES si cu alcoolul, sa nu mai beau. :jos-palaria:
Iti doresc tot binele din lume, citeste pe aici pe forum povestile tuturor si tine aproape!
Cu stima,
ilie :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns