021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Multumesc pentru incurajari, din nefericire nu am mai citit forumul din cauza muncii (deah..vin sarbatorile si lucrez intr-un domeniu unde acum se lucreaza mai intens) dar promit ca o sa o fac cat mai des cu putinta. Pana acum totul este ok, nu am avut nici o tentantie sau pofta de alcool, desi din pacate, in grupul meu de prieteni se bea mult.
Deja au inceput intrebarile: dar cum de nu bei o bere cu noi , am patit ceva? glume nevinovate pe tema asta din parte unora, etc. Prietenilor foarte apropiati le-am spus adevarul, ca sunt bolnav si nu mai pot continua asa. M-au inteles si m-au incurajat ca am facut pasul asta in viata. Faptul ca se bea foarte mult in grupul meu de prieteni e un impediment pentru mine, pana acum nu a fost nici o problema (sper nici sa nu fie), doar ca acum nu mai suntem pe aceeasi "lungime de unda", cel putin cu unii dintre ei care-s mai rebeli, dar nu-mi pasa, cum a zis un coleg de forum: "prefer cea mai proasta zi de abstinenta decat cea mai buna zi de betie cu gasca", ma simt excelent si imi creste foarte mult increderea ca pot reusi de fiecare data cand plec de la masa . Acum catva timp imi parea putin rau ca nu pot sa beau si eu alaturi de ei, ca nu pot sa fiu si eu un bautor normal, dar imi asum si accept boala pe care o am si ca alta cale decat cea a abstinentei nu mai exista pentru mine.
Acum vreau sa-mi schimb din vechile obiceiuri, sa ies din amorteala, am inceput sa privesc lucrurile cu mai mult optimism , chiar daca traim in perioade tulburi, nu ma ajuta cu nimic daca le privesc cu pesimism, dar incerc sa raman in acelasi timp cu picioarele pe pamant. Nu mi-am propus planuri marete pentru viitor, iau lucrurile incet dar sigur. Analizandu-mi trecutul imi dau seama ca nu am fost o persoana foarte deschisa, eram cam pesimist, vedeam lucrurile in roz doar cand eram sub influenta alcoolului, nu aveam pofta de viata, daca plecam intr-un concediu nu-mi placea sa explorez lumea din jur, am stat in Bucuresti vreo 3 ani, timp in care am „vizitat” doar centrul vechi , vreo cateva parcuri, nici un muzeu, nici un obiectiv turistic, spre rusinea mea. Dar sper ca timpul nu este pierdut .
Probleme emotionale sau de alta natura deocamdata nu am si nici apropierea sarbatorilor de iarna nu ma sperie, usor usor trec si peste despartirea de fosta iubita (cu care apropo sunt coleg de birou) suntem foarte buni prieteni si ma ajuta neconditionat sa lupt cu problema mea.
Multumesc pentru incurajari si sfaturi (care imi dau aripi si mai multa incredere) si sa ne auzim cu bine cat mai des.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

E un inceput foarte bun Tavi, tine-o tot asa, daca ai nevoie, suntem aici pentru tine si bineinteles pentru noi. O seara buna si abstinenta senina! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de lupica »

aici gasesti cu siguranta un sprijin in privinta alcoolismului.Tine aproape.
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Relus »

Încearca totuși sa fii cat mai activ aici pe forum,citește,vei găsi multe informatii cate te vor ajuta cumva ti gestionezi stările emoționale,conflictuale,abstinenta.
Dacă iti vei schimba si Gașca totul ar fi minunat,cauta ti prietenii care sa te țină departe de pahar si de gândurile pesimiste.
Schimba ti modul de gândire,fii fericit,mulțumit de tine,fa tot ce poti ca sa începi sa te iubești si sa ti dai voie sa fi fericit.
:in :oameni:
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si sarbatori fericite tuturor.
Pana acum absinenta decurge bine. Nu am avut “pofte” pana acum, desi tentatiile sunt la tot pasul, mai ales in perioada asta a anului. Am observat ca mai am clipe in care depin putin depresiv, imi revin anumite amintiri si ma simt cam singur dar fara sa am ganduri negre sau pesimiste , sper sa nu fie semn rau. Starile astea nu dureaza mult, imi revin repede aducandu-mi aminte ca trebuie sa fiu puternic si cu o stare de psihica buna pentru a reusi si ca starile astea nu au ce cauta in mintea mea. Din cate am citit pe forum starile astea sunt normale mai ales cand esti la inceput de abstinenta. Nu am avut nici un gand cum ca in viitor as putea sa beau controlat sau ca ma pot vindeca (sunt constient ca este doar o iluzie, cand esti alcoolic exista doar un singur sens: fara bautura) sau alt semn cum ca as fii intr-o faza de negare sau recadere.
M-am regasit acum cateva zile cu un bun prieten pe care il vad rar si m-am mai confesat lui, i-am zis de problema mea si m-a incurajat sa o tin tot asa. Nu stiu de ce ma asteptam sa aiba alta reactie, dar totul a fost bine.
Si la servici totul este bine, fosta iubita ma incurajeaza mereu. Am avut si parte de o situatie mai ciudata: am primit o prema de Craciun: o suma de bani, plus 2 sticle de vin italienesti foarte scumpe (seful meu este mare amator de vinuri). Nu i-am spus sefului de problema mea si cu ajutorul fostei iubite care a intervenit , i-am explicat ca nu mai beau pentru ca imi face rau (i-am spus ca ultima oara a fost rau cand am baut). Sticlele de vin le-am facut cadou si eu la randul meu. Ce m-am bucurat este ca nu am avut nici un gand sa le pastrez pentru mine, doar mi-a parut rau ca nu sunt o persoana normal care sa poata bea cumpatat.
Din ce am mai citit pe tot parcursul abstinentei pot avea si trairi mai putin frumoase, gen betie uscata, sa decazi psihic, sa te sperii ca nu poti controla boala, reintoarcea negarii cum ca as avea probleme. Voi cum ati trecut peste starile astea?
Un Craciun fericit la toata lumea si absinenta infinita.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Tavi in primul rand Craciun fericit si tie!
Observ cu bucurie ca esti bine si ai o evolutie extraordinara.Felicitari! tine-o tot asa. Acum bucura-te de sarbatori in abstinenta si daca (sau cand) o sa ai asemenea probleme cineva va fi aici sa-ti raspunda.Pe scurt s-ar putea sa mai ai stari de rau, de nervozitate, de euforie ca nu ai baut de ceva timp si ca poti controla bautura ( mi s-a intamplat si mie dar m-am trezit repede la realitate...nu exista asa ceva la cei ca noi) acum depinde de fiecare om, la unii trece mai repede la altii...Abstinenta senina si sarbatori linistite!
... aici ai niste date despre betia uscata viewtopic.php?f=2&t=51
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna prieteni.
Astazi este a 2-a zi de Craciun. Un Craciun cum n-am mai avut parte de multi ani de zile: TREAZ si LUCID. Chiar daca nu a fost un Craciun special (de obicei in perioada sarbatorilor plecam in excursii) din punctul meu de vedere a fost unul reusit si minunat (chiar si in lipsa zapezi). Nu credeam (acum ceVA timp) ca o sa ajung sa petrec un Craciun fara sa beau si sa ma simt asa de bine.
Deunazi ma intrebat un prieten cum reusesc si cum ma simt ca de sarbatori cand toata lumea normala bea vin, sau bere si eu sa nu beau ( toti prietenii ma cunosc de mare bautor) , plus ca i se parea (si nu numai lui) absurd ca cineva sa nu bea alcool de sarbatori, e de neconceput. Ce sa zic, ma asteptam la genul asta de intrebari. Raspunsul meu a fost simplu: imi face rau alcoolul si AZI NU BEAU. Nu imi este rusine sa spun nimanui ca sunt alcoolic si sunt in recuperare, doar ca observ ca majoritatea dintre oameni nu sunt documentati si nu vad ca alcoolismul sa fie o boala ci doar ca un viciu scapat de sub control al unei persoane instabile si slabe psihic, ca sa nu mai spun de prejudecatile cu care esti privit daca faci o afirmatie ca asta.
Am invatat citind forumul ca trebuie sa fiu ingaduitor si intelegator cu acest gen de persoane si sa imi pese doar de recuperare si de unicul meu drum. Acum ceva timp cred m-ar fi suparat o asfel de conversatie (probabil si din cauza ca nu imi recunosteam adevarata problema: ca sunt bolnav si am nevoie de ajutor), dar acum chiar ma simt usurat. Stiu ca cu timpul se vor obisnui cu mine si cu statutul meu de abstinent si nu voi mai fi vazut ca o “deviere” de la ce li se pare normal unora.
Sper sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt abstinent doar ca sa se uite frumos la mine prietenii mei sau sa impresionez pe cineva, fac asta pentru mine, pentru sanatatea mea si pentru ca asta e singurul meu drum si sansa la o viata normal si frumoasa.
Cu respect Octavian, alcoolic
:joaca:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

styx scrie: dar ideea este sa renunti definitiv la alcool si asta nu ca spune cineva ci pentru ca simti tu cu adevarat. Libertatea si toate lucrurile celelalte pe care ti le doresti vor veni odata cu inaintarea in abstinenta.
Esti bine si ma bucura acest lucru, dealtfel si pentru mine a fost primul Craciun abstinent. Drept asa!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Octavian pentru zilele de abstinenta si fiecare situatie cand am depasit si nu am baut , este un castig pentru abstinenta si pentru sanatatea si seninatatea mea si invers , cand aleg sa beau imi este din ce in ce mai greu sa ies. Aici este ,, boala progresiva , incurabila ,potential fatala "
Sarbatori fericite in continuare alaturi de familia ta si de noi :bradut:
:ingeras:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Multumesc colica, styx si celorlati confrati pentru incurajari, conteaza foarte mult pentru mine.
Sarbatori fericite si Abstinenta usoara la toata lumea
Scrie răspuns