021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara

Mesaj de colica zis alcoolica »

M-am bucurat foarte mult cand am citit ce ai scris si te simt ca esti bine . :salutare:
Numai bine Octavian si iti doresc alaturi de un an bun si bune 24 de ore !
:impreuna:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Multumesc foarte mult de incurajari dragi prieteni (sper ca imi pot permiteti sa va numesc prietenii mei, desi nu ne cunoastem deloc, eu fiind la inceput, dar citindu-va povestile ma simt de parca v-as cunoaste de-o viata)!
Gladiator, ti-am trimis un mail acum ceva zile, poti verifica daca l-ai primit (e posibil sa fi intrat in spam)? Din ce am inteles citindu-ti povestea imi dau seama ca esti din Onesti, aproape de mine. Verifica mailul sau eventual mai da-mi odata adresa ta de mail.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara prieteni. Nu am mai scris de ceva zile si acum ca am ceva timp liber m-am hotarat sa va mai impartasesc cate ceva din trairile mele.
Desi nu am mai scris pe forum, nu a existat zi in care sa nu-l citesc, sa fiu aproape de voi. Eu sunt bine, am o abstinenta usoara pana acum, fara pofte, sau ganduri negre. Odata ce am citit The big book si inspirat si de posturile voastre, am inceput pas cu pas sa le implementez in viata de zi cu zi. Modul meu de a gandi si vechile mele valori morale au nevoie de un update ele nemaifacand casa buna cu boala mea. Daca pana acum eram un egoist, chiar si cu rudele si cei apropiati, acum incep sa vad altfel lucrurile: nu credeam ca mai exista oameni carora daca le faci un mic cadou, insignifiant poate pentru alti, ei sa se bucure cu adevarat, nu credeam ca niste lucruri asa marunte pot aduce asa o bucurie si zambete pe chipurile oamenilor. In trecut eram cam ursuz, nu prea zambeam, vedeam mereu doar partea neagra a lucrurilor (cred ca si din cauza asta am atras energie negativa), ma interesa prea putin oamenii. Nu si acum, incerc sa gandesc pozitiv, imi spun mereu ca chiar daca nu o sa iasa cum vreau eu, important e sa iasa bine. Incerc insa sa raman cu picioarele pe pamant, stiu cat de usor starile de bine pot fi capcane mortale pentru abstinenta mea. Stiu ca drumul e lung si greu dar important e ca mereu sa gasim lumina calauzitoare si sa-l urmam. Posturile voastre sunt foarte folositoare, te ajuta enorm sa inveti din experienta altora, mai ales pentru mine, care sunt la inceput de drum. Puterea divina a facut sa gasesc acest minunat forum, cred ca daca nu il gaseam si daca nu citeam povestile voastre, in mod cert recadeam, m-ai ales ca nu eram constient cu adevarat de boala mea.
Sper ca toti sunteti bine si sanatosi, mai ales dupa frigul care a fost.
Abstinenta senina si Doamne ajuta!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Seara buna Tavi! ma bucur ca esti bine si mai ales Abstinent, e bine ca ai o abstinenta usoara(senina) e un lucru bun asta mai ales ca vad ca vrei sa-ti schimbi si comportamentul, bravo! :jos-palaria: gandurile pozitive ajuta foarte mult in abstinenta. Iti doresc mult succes in continuare si Abstinenta Senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara

Mesaj de ilyuta »

BRAVO Octav si acesta este ATITUDINEaA corecta care iti va schimba viata.Ceea ce spui tu, am trait si eu si pina nu am invatat sa gindesc si sa privesc lucrurile din alt unghi, nu am reusit singur.Datorita FORUMULUi si PRIETENILOR de pe el, am reusit sa incep abstinenta mea si adaug cite-un grunte zi de zi, astfel "gramajoara" zilelor crescind. :cuminte:
Un lucru as dori sa mai adaug si anume, cind nu ai de oferit ceva material, daca o oferi o gindire pozitiva, o vorba buna de sprijin si incurajare, este de-ajuns.Zic si eu.
Mult SUCCES in continuare in ceea ce faci si tine aproape, prietene! :hug: :impreuna: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de dani »

Buan Tavi si felicitari pentru abstinenta si gandurile pozitive!
pe mine m-a ajutat si acest text:

IERI, AZI, MÂINE

Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îngrijorarea.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.

Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.

Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE.
De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul ei!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Foarte frumos si adevarat ai zis Dani, imi place aceasta atitudine: atitudinea fata de azi, de prezent.
Ilyuta: sint de acord, de foarte multe ori o vorba sau un sfat de bine adresat la timpul potrivit, nu pot fi echivalati in bani sau obiecte.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna seara

Mesaj de Gladiator73 »

Salut Octav!Ti-am lasat numarul meu de telefon pe email.Daca vrei sa vorbim,te astept cu drag!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara. A mai trecut o saptamana, o saptamana buna, cu abstinenta senina si stare de spirit buna. Nimic nou in viata mea, doar o rutina care imi place, am o stare de bine care imi prieste. Desi locuiesc intr-un orasel mic, nu prea am timp sa ma plictisesc, imi gasesc mereu cate ceva de facut: forumul, filme bune, documentare, sport, socializare. Sunt atatea de facut, lucruri ignorate de mine in trecut, lasate de izbeliste. Timp si sanatate sa fie ca le facem pe toate.
Va doresc o abstinenta senina si o saptamana cat mai frumoasa tuturor. :jos-palaria:
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara

Mesaj de ilyuta »

Felicitari Octav si sa stii ca asemeni tie am facut si noi! :surprins: Acum vedem cit de frumoasa este viata fara bautura si cite lucruri importante si frumoase, treceau pe linga noi!
Tine aproape si-ti doresc in continuare o abtinenta senina, incepind cu firescul, ASTAZi NU BEAU! :hug: :impreuna:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns