021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Buna seara

Mesajde dani » 10 Iul 2015, 14:28

Tin sa va transmit ca sunt abstinent....7 luni minunate..fara dureri de cap dimineata..fara mahmureala, fara tremuraturi si voci, fara batai de inima aiurea, fara stare de rau si ganduri negre...Am o viata buna chiar daca pe alocuri complicata.

Felicitari Octav!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Sunt autorul acestui subiect
octav.wr
Boboc
Boboc

Mesajde octav.wr » 05 Oct 2015, 19:55

Buna seara si bine v-am regasit dupa atata amar de vreme. Spre rusinea mea nu am mai fost activ pe forum de ceva luni, nu ca as fi recazut ci doar programul foarte incarcat pe care l-am avut. Din fericire nu am recazut in acest timp, lupta mea continua pas cu pas, zi cu zi, deja cu 10 luni implinite de pace si liniste fara alcool. Binenteles, nu este usor, dar cred ca se poate daca iti pasa de tine. Cred ca oricat de jos am fost(si eu cred ca am coborat la un moment dat destul de jos) exista speranta pt toata lumea, doar ne trebuie vointa. Ce sa va zic, ma simt bine, a fi alcoolic nu inseamna ca lumea sa sfarsit, ba din contra, cred ca un rau te poate indrepta si spre cararea cea buna. Va doresc maine o zi frumoasa sa aveti si de retinut ca astazi nu bem. Pace

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 29,03,2015
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 05 Oct 2015, 20:01

Succes prietene!
denisticla74@gmail.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 06 Oct 2015, 21:01

:jos-palaria: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Tudor.
Veteran
Veteran
Ani de abstinență: 3 ani

Mesajde Tudor. » 08 Oct 2015, 06:44

:jos-palaria:

Sunt autorul acestui subiect
octav.wr
Boboc
Boboc

Mesajde octav.wr » 25 Noi 2015, 21:35

Buna seara.S-a facut un an de cand am luat-o pe calea abstinentei, inceputul a fost anevoios, greu, dar cu sperante mari. Da, sunt alcoolic, mi-a luat ceva timp si multe recaderi si sevraje sa ajung la concluzia asta, dar intr-un final am gasit drumul cel bun spre abstinenta. Nu simt o mandrie ca am un 1 an de cand sunt abstinent, doar ca sunt multumit, inca sunt un boboc , stiu ca niciodata nu ai invatat destul, stiu ca pericolul cel mare, acela de a uita, e mereu prezent. Din fericire e mereu forumul aproape, il frecventez ceva mai rar ca la inceput, dar nu cu rea vointa. Sunt alaturi cu spiritul de oricine incearca sa mearga pe calea abstinentei, citesc mereu opiniile prietenilor de pe forum, povestile uneori pline de tristete, dar care fac parte din viata de zi cu zi a fiecaruia. Considerandu-ma inca incepator, nu mi-am permis sa scriu la nimeni o opinie de-a mea, nu as vrea sa induc in eroare, sunt destui prieteni mult mai calificati ca mine.
Viata este frumoasa, chiar daca uneori ni se pare ca traim intr-o lume meschina si rea, important e sa fim fiecare mai bun, atat cu noi, cat si cu aproapele nostru. Amintindu-mi trecutul inca imi sunt vii amintirile sevrajului, ce durere, ce stare, ce confuzie, lipsa de somn, tremuraturile, vocile si sunetele din minte (sper sa nu le uit vreodata). Mi-au trebuit 3 recaderi si acest minunat forum ca sa ma luminez: sunt alcoolic si asta nu o sa se schimbe niciodata. Daca as fi citit acum cativa ani despre alcoolism si tot ceea ce inseamna el, as fi zis ca e ceva SF, ca nu exista asa ceva, sevraj de la alcool?as fi zis sevraj de la droguri da, alcoolul iti da doar o mare durere de cap si mahmureala. Rad de mine cand ma gandesc cat de inconstient am fost, semnele alcoolismului existau de vreo 3-4 ani, dar cine sa le ia in seama?
Majoritatea prietenilor mei sunt bautori inraiti, sincer ma uit la ei cu teama, cu teama ca nu cumva vreo-unul din ei sa treaca prin ce am trecut eu. Daca nu ar fi teama asta de prejudecati le-as povesti eu ce inseamna a fi alcoolic, ce durere iti pricinuieste, dar din nefericire traim intr-o lume care e oarba si surda la problemele de genu asta. Ca un sondaj: cati din oameni stiu ce inseamna cu adevarat alcoolismul si tot ceea ce implica el? pentru majoritatea alcoolicul e omul ala zdrenteros din fata supermarketului care se roaga pentru un banut sa-si ia doza de alcool sa poata trece ziua. N-as vrea sa ma intelegeti gresit, nu imi este rusine de boala pe care o am, sunt doar mahnit de lipsa de informare a multora dintre noi. Eu va urez o noapte buna si o abstinenta usoara si sa nu uitam: astazi nu bem.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 30,06,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 6 ani

Mesajde styx » 25 Noi 2015, 22:04

Felicitari pentru primul an ! Ce a fost mai greu a trecut, acum urmeaza urmatoarea suta de ani :ras:
Tine-o tot asa !
Multi ani senini !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 25,06,2012
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 1 an

Mesajde colica zis alcoolica » 26 Noi 2015, 14:42

Felicitari Octavian pentru anul de abstinenta !
Imi place sa imi aduc aminte ca , dupa primul an , procentajul de reusita pe calea abstinentei creste de vreo 10 ori .
Nu este un singur mod de a ramane abstinent , ci am observat ca fiecare are o cale a sa , mai mult sau mai putin asemanatoare , si expierineta mea de pana astazi o pot oferi prietenilor , poate putand fi de folos cuiva .
Inca o data felicitari Octavian , bune 24 de ore iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 20,04,2012
Zile de abstinență:

Mesajde dani » 01 Dec 2015, 12:48

La multi ani Octav!
La multi ani Romania!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 02 Dec 2015, 00:31

La multi ani Octav si mi-a placut foarte mult postarea.Foarte intelepte si adevarate concluziile tale si vorba Danisorului:"sa nu uiti Darie..." :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta

Înapoi la “POVESTEA MEA”