021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Revin cu noutati. Mi-am facut o analiza doar eu sunt de vina, dar sunt intr-un anturaj unde se bea mult. Stiu nu-mi pune nimeni berea in mana, dar cred ca m-ar ajuta mai mult. Exista AA si in zona Bacau?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Salutare !

AA 2 Bacău
Str. Digu Barnat, nr.19 lângă Selgros( in incinta sediului Izvorul Tămăduirii)
Nr. Contact 0749818498
Marti si Joi 18.00-19.00


AA 1
Bacau, strada Nordului nr.19 bis, cod postal 600241
Nr. Contact :
0762.383.589, 0730.541.308
Luni, miercuri , vineri
18.30-19.30
Duminica 10.00-11.00

Iti doresc mult succes !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Iti multumesc Styx!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara

Mesaj de ilyuta »

Mult succes Octav si se vede ca asemeni noua, ai vrut si tu sa reinventezi roata dar era deja inventata... :plans:
Incerca sa calci in urmele celor care au inteles ca nu exista metode noi si vei reusi. :wink:
Apropos de anturaj si vb numai despre mine, singurul vinovat am fost doar eu. :plans:

Am citit ieri in ziar o poveste adevarata despre un fost coleg de-al meu.Nu va pot descrie cit de mult a fost "pe val" si cind spun val, ma refer la multe milioane. :surprins: Acum a pierdut tot, este alcoolic si boschetar.Cuvintele sunt de prisos. :plans:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Octav ,
Recaderea poate sa fie un lucru pozitiv , in sensul ca mie mi-a aratat a nu stiu cata oara ca singur nu reusesc si am nevoie de ajutorul prietennilor care fac si sunt intr-un program de recuperare dintr-o dependenta si trebuie sa fac mai mult , iar cu mersul la grup , pe mine m-a ajutat si ma ajuta foarte mult .
Apropo de anturaj , am recitit ce am scris dupa cateva zile de la inceputul abstinentei mele , 25 iunie :wink: :
O sa schimb subiectul pentru ca am mare nevoie de un sfat de la cei cu abstinenta mai lunga.Imi este greu sa refuz oamenii, sa le spun "NU,, .Cand nu are seful meu treaba ,mai lucrez cu un prieten ,il mai ajut in constructii.Ultima data m-a sunat ca are nevoie de ajutor sa coboare ceva mobila si i-am spus ca vin repede ,ma sui pe bicicleta si ajung repede. De fapt ma astepta cu o bere si ca vroia sa-mi dea si banii pentru munca cu care ramasese dator de mai inainte .Mi-a spus ca stia ca daca-mi zice de bani o sa-i zic ca ,,lasa, ca o sa mi-i dai tu.,si nu o sa ma duc,.Poate am gresit ca i-am spus ca eu am probleme si ca daca beu o bere ,beau dupa asta pana cad jos.Am mare nevoie sa lucrez ca sa mai fac un ban ca nu castig prea mult,dar nu stiu cum sa-l refuz de fiecare data ,ca tot insista cu ,,doar o bere,,. :(
Va doresc o zi usoara si o abstinenta pe masura !
Aici este un raspuns de la old Tudor :
...În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor.Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit...
Bune 24 de ore Octav iti doresc !
Colea ,un alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Va multumesc pentru sfaturile si gandurile bune. Da nu blamez anturajul nu ma intelege gresit, doar ca mai sunt tentatii si ar fi mai bine daca le-as evita cat cu putinta. Recaderea are si o parte pozitiva, dar speram sa nu mai reajung aici. Am o stare cam aiurea, starea aia de nervi si de iritabilitate ca dupa sevraj. A fost un sevraj usor (ce ironie, sevraj usor :lol: ) partea urata a fost doar de o zi, sper ca so fi saturat si el sa mai stea pe la mine si pleaca invartinduse. Va urez o duminica placuta! Azi nu beau! Octav alcoolic! :jos-palaria:
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara

Mesaj de ilyuta »

Buna Octav si eu unul nu te invinuiesc de nimic ci vorbeam doar despre mine cum ii invinuiam mereu pe ceilalti.Am inteles ulterior, multumersc lui Dumnezeu, ca problema era la mine si nu la altcineva.

BRAVO cu ASTAZI NU BEAU si asta am invatat eu de la prietenii nostri ca este CHEIA ABSTINENTEI.
Numai bine si Doamne ajuta tuturor! :zambet:
Nume anterior: ilyuta
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara. Mi-am citit prima postare de pe forum, vreau sa spun ca o buna parte din ea aproape ca o uitasem. Din nefericire am mers singur pe drum si m-am ratacit. Dupa altii am "redevenit om" ca mi-am reluat consumul: "esti si tu barbat", pff cata oroare si eu am cazut in capcana. Dupa prime 2 beri m-am oprit si m-am dus acasa. A urmat cateva zile bune fara consum unde m-am inselat pe mine: nu e prostule nimic: 2 beri mergi acasa, mintea mea uitase regula: 1 pahar e prea mult 100 prea putine. Asa ca am sarit pe drumul intunecat, unde stiti si voi din trecut: e cool, te duci la petreceri mai bei 2 beri esti vazut si tu "om" nu ca ciudatul care statea la petrecere pana dimineata si bea suc si apa si pleca fresh acasa. Da redevenisem "nebunul dinainte" nu la aceleasi cote...dar cat pe ce. Da fara terapie fara sa te cunosti, fara sa te schimbi nu ai mari sanse. Acum dupa ce mi-am citit postarea cred cu adevarat. Prima mea abstinenta de 1 an si 3 luni au fost un antrenament, cand a venit o infruntare adevarata cu adversarul, alcoolul si uitarea, am fost rearuncat la locul meu. Insa sper sa-mi fie de ajutor acea prima incercare si sa reincep zi cu zi calea spre seninatate. Nu mai vreau sa spun vorbe mari, ca o sa fac, ca o sa dreg, nu, ziua in care traim nu beau! Octav, alcoolic
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Abstinenta senina ! :jos-palaria:
Fiecare zi la timpul ei !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara

Mesaj de ilyuta »

Buna Octav, citind pe-aici pe form ca sa NU UIT despre problema mea cu alcoolul, am vazut abea acum ce-ai scris si nu ma mira.Nu te judec deloc, Doamne fereste pt ca ar fi chiar culmea sa ne judecam intre noi cind toti suntem la fel dar asa cum scriu mereu, eu nu vreau sa cred niciodata ca sunt ok si nu mai am probleme desi am citiva ani de abstinenta, NU!
Stiu din experienta altora si a mea acum ca, departindu-ma de forum si prieteni, nu pot decit sa ma ratacesc plus ca pt mine personal, acest forum mi-a salvat viata prin toti prietenii intilniti aici.Ca ulterior am incercat si incerc sa fac mai mult, am mers si merg la grup AA cind am timp, este alta poveste dar stiind cum este sa fii consumator si cum este sa fii abstinent, AM ALES SA FIU FERICIT...Tin legatura cu multi in privat si sunt cei mai buni prieteni de suflet ai mei, ei stiind toata viata mea si toate secretele mele.
In ceea ce priveste cum esti perceput la petreceri, pe mine nu ma intereseaza chiar absolut deloc ce spun ceilalti si sunt atit de plin de viata si de vesel si fara alcool plus ca la petreceri nimeni nu ma judeca si nu se uita ce beau sau ce fac, fiecare isi vede de treaba lui.Daca stiiam sa ma manifest asa si fara alcool, nu mai beeam atit inainte, cred. Multi cred ca am baut.:ras: :ras:
Sunt sigur ca vei gasi si tu CALEA buna pentru ceea ce doresti sa faci in viitor.Tot binele din lume ti-l doresc! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns