021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

:) Buna ziua sa aveti! De acord cu tine Ilyuta 100%. Nu trebuie sa uitam nici o secunda ca suntem bolnavi, da, nu si-a dorit nimeni sa ajunga in situatia asta dar trebuie sa luam doar lucrurile pozitive cu noi in suflet, fara sa ne alimentam de energie negativa, rautate, invidie, sau alte lucruri care ne pot duce mai devreme sau mai tarziu spre calea pierzaniei, toti am fost pe calea asta si la nici unul nu ne-a placut.
Apropo, am reusit sa ajung la prima mea intalnire la un grup AA, ce sa zic, a fost super, m-am simtit eliberat dupa ce am plecat de acolo. La fel ca toti de pe acest forum stiu ca fara forum, fara grup, fara sprijin e mai greu sa iti mentii drumul drept. Important e ca ne avem unii pe altii si mereu in minte: " astazi nu beau".
Ilyuta cu timpul sper ca vei deveni si prietenul meu. Calde salutari si sa aveti o zi cat mai senina!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara

Mesaj de ilyuta »

Buna Octav!Imi place foarte mult "tonul" tau si se vede ca iti doresti si tu sa mergi inainte pe drumul bun.
Desigur ca vreu sa fim prieteni si oricind pot vorbi si cu tine, daca vrei.
Este minunat ca ai fost si la grup si eu am intilnit acolo oameni fantastici , carectere deosebite din a caror povesti am invatat enorm(si invat).
O zi frumoasa fara alcool, iti doresc din suflet cum de altfel le doresc tuturor! :zambet: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si bine v-am regasit cu bine sper, pe toti. Desi au trecut ceva luni de cand nu am mai scris, cu emotie va zic ca viata mea nu s-a reintors pe calea intunecata a alcoolului. Sunt abstinent si e foarte bine. Din nefericire nu am putut frecventa grupul AA din cauza serviciului haotic (deplasari foarte dese) dar odata cu venirea primaverii o sa incerc sa merg. Fiecare si-a ales o metoda de a incerca sa stea deoparte de alcool, eu am incercat cu munca si pana acum a dat rezultate. Insa cred ca trebuie sa fac ceva in plus, pentru ca asa cum stiu foarte bine din experientele mele trecute, uitarea si o prea mare incredere in mine te duc usor dar sigur in timp (luni sau ani) la acel prim pahar de care ne ferim cu totii. Urmaresc documentare legate de alcoolism din cand in cand (imi tin memoria vie), citesc forumul (mai rar),insa un documentar pe care l-am vazut de curand ma pus pe ganduri: procentul de alcoolici care reusesc de unii singuri este mic si in mod sigur nu cred daca fac parte din acest mic procent. Deci important e sa vrei sa reusesti, indiferent de metoda. Va urez o noapte minunata si va urez la totii o abstinenta senina si un sincer: astazi nu bem!Octav, alcoolic
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara. Am revenit, cu vesti bune din fericire. Sunt Octav, alcoolic si nu am mai baut. Da, zi de zi mi-am propus sa nu beau si am reusit. Am incercat sa fac sa-mi fie viata cat mai simpla si senina, fara complicatii si pana astazi am reusit. Pas cu pas, fara planuri mari, traind ziua de astazi. Nu este usor, nu pot spune ca am avut mereu zile bune, problemele vin si fara voia noastra oricat ne-am ferim de ele, dar seara inainte de culcare am multumit puterii divine ca adorm baut. Da, viata m-a adus aici, am devenit alcoolic, dar asta nu inseamna ca viata a devenit fara sens ci din contra, capata un sens mai puternic chiar daca mai fragil de care trebuie avut grija zilnic sa existe. O seara buna va doresc si astazi nu beau!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Octav , cum ai reusit sa treci peste sarbatori abstinent ?
Un an nou bun iti doresc ,la multi ani !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns