021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara,
Dupa ceva timp de cand urmaresc discutiile pe acest forum imi fac si eu curajul sa va scriu, mai pe scurt ca sa nu va plictisesc. Am 30 de ani si sunt alcoolic. Nu stiam nimic despre alcoolism sau ca alcoolismul este o boala, deci de foarte mult timp am stat in „bezna” ca sa zic asa. Dar sa o luam cu inceputul : beau din liceu, la inceput foarte putin si pe urma cu regularitate si dupa trecerea timpului in cantitati mai mari . De vreo cateva luni insa boala a luat stapanire completa asupra mea, daca pana acum cateva luni nu mai avusem stari de sevraj, am inceput sa am, la inceput am fost foarte speriat, nu stiam ce mi se intampla, am fost ignorant la spusele fostei mele iubite care a incercat sa-mi deschida ochii, ca am o problema grava cu alcoolul, dar cand problemele au inceput sa se adune si sa fie din ce in ce mai mari am inceput sa caut solutii la problema mea.
Pana acum am avut 3 tentative de a ma lasa de baut, toate soldate cu esec ,ma lasam o luna si pe urma vechea poveste: un pahar nu strica, ma pot stapani, si usor usor o luam de la capat. Ultima data cand am baut a fost acum 3 saptamani, am baut vreo 5 zile (aproape de dimineata pana seara, cate 5-6 beri negre+ cateva pahare cu vin), la munca m-am dat bolnav in acest timp (noroc ca am un supersef care m-a crezut). Toata familia mea care-mi stie problema ( asta vara mi-am luat inima in dinti si le-am spus de problema mea) mi-au sarit din nou in ajutor, au fost alaturi de mine, am terminat brusc consumul de alcool, a urmat un sevraj urat de 3-4 zile cu stari de rau, tremuraturi, dureri de cap, stare foarte rea, depresie, insomnii. Din experienta de dinainte am luat un tratament cu pastile (recomandate de un doctor), vitamine foarte multe si mancare sanatoasa. Cat am avut starea de sevraj, am dat peste acest minunat forum care mi-a luminat mintea si mi-a deschis larg ochii. Am inteles ca sunt bolnav si ca trebuie si ca vreau sa ma las de baut (pana azi nu am mai baut si nici tentative nu am mai avut), alcoolul mi-a rapit multe lucruri bune din viata si m-am hotarat ca asa nu se mai poate, vreau sa traiesc, vreau sa ma bucur de fiecare clipa fara sa fiu sub influenta alcoolului, vreau sa fiu propriul meu stapan si nu sa fiu condus spre pierzanie de alcool, vreau lumina in viata mea, o stare de normalitate, vreau sa ma gandesc la viitor, la o familie.
De Fosta mea iubita m-am despartit dupa 5 ani de relatie, relatie slabita foarte mult de consumul meu de alcool si de starea de apatie si lipsa mea de pofta de viata (era bine doar cand beam ceva si ma ameteam si vedeam viata mai roz). Am ramas foarte buni prieteni (suntem si colegi de servici) si ma ajuta mereu cu sfaturi si incurajari. In momentul de fata am regrete, ma simt foarte prost in preajma ei , stiu ca merita mai mult din partea mea si a ratat foarte multe in viata ei din cauza faptului ca eu eram mai mult cu gandul la bautura decat sa ne facem noi fericiti, dar asta e trecutul si nimic nu mai poate fi schimbat.
Ma regasesc in foarte multe intamplari povestite de oamenii de pe aici, povesti triste la inceput, dar care sau transformat in povesti fericite. Vreau sa ma transform si eu intr-o poveste fericita, stiu ca nu e usor dar ma imbarbatez cand ma gandesc la trecut, la perioadele negre din viata mea, ca nu vreau sa mai traiesc ca in trecut, vreau sa fiu LIBER. Din nefericire nu pot participa la sedintele AA din Bucuresti (am stat 3 ani in Bucuresti 3 ani) stau intr-un mic orasel de provincie din Moldova, dar sper sa am vointa si inteligenta si cu ajutorul acestiu forum, a familiei si a prietenilor sa reusesc.
Eu sunt la inceput de drum cu abstinenta, am remuscari, procese de constiinta, sentimente de vinovatie (nu stiu cat de sanatoase sunt aceste sentimente), e drum greu dar sper ca sfaturile voastre care ati trecut prin acest iad, sa pot reusi. Alta optiune nu mai am. Am alaturi si familia si prietenii care ma sprijina enorm, dar foarte important sunt si sfaturile voastre, doar voi stiti prin ce trec, stiu ca toata viata exista tentatia alcoolului si ca oricand poti recadea daca nu esti in garda.
Va multumesc si astept sfaturi de la voi. O seara buna
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Buna Tavi si bine ai venit pe forum! Primul pas l-ai facut recunoscand ca ai probleme cu alcoolul dealtfel ca noi toti de aici. Si eu am trecut prin aceleasi simptome fizice dar mai ales psihice, incet, incet vei vedea ca le vei putea gestiona. Vorbesc doar in numele meu cand spun ca acele sentimente de vinovatie, remuscarile si mai ales procesele de constiinta m-au facut sa merg pe calea abstinentei foarte hotarat si zic eu ca sunt un lucru bun inseamna ca nu ne-am pierdut simtul omeniei si mai putem face ceva pentru noi, pentru viata noastra. Sprijinul familiei si suportul moral al prietenilor conteaza foarte mult crede-ma stiu ce spun si cred ca simti si tu asta. Eu unul am luat legatura la inceput si cu ALIAT, apoi am intrat in AA si sunt aproape zilnic aici cand am timp. Esti mult mai tanar ca mine (48) si poti trece mai usor prin recuperare, dar ideea este sa renunti definitiv la alcool si asta nu ca spune cineva ci pentru ca simti tu cu adevarat. Libertatea si toate lucrurile celelalte pe care ti le doresti vor veni odata cu inaintarea in abstinenta. Eu unul iti doresc succes si nu stiu de ce dar am senzatia ca vei fi unul dintre cei care vor reusi.Mai citeste pe aici, vezi ce ti se potriveste , deja esti pe drumul cel bun. sa stii ca daca iti doresti poti intra in fiecare seara pe forumul AA online, care este interactiv, daca ai probleme la inceput poti doar asculta fara sa fii vazut. O seara linistita!
P.S. Nu iti trasa tinte mari in viitor de exemplu nu mai beau pana la data de..., ai spus ca ai mai citit pe aici deci sigurul lucru cert dovedit e AZI NU BEAU. Zi cu zi face abstinenta mare si te vei simti mult mai bine.
http://www.alcooliciianonimi.ro/index.php/ro/
http://www.aaforum.ro/forumdisplay.php?fid=43
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
emilia
Veteran
Veteran
Mesaje: 297
Membru din: 30 Iul 2014, 21:48
Zile de abstinență: 18,08,2014

Re: Buna seara

Mesaj de emilia »

styx scrie:Mai citeste pe aici, vezi ce ti se potriveste , deja esti pe drumul cel bun.



Bine ai venit si cum spunea cineva pe aici --tine aproape-- :impreuna:
catatl
Veteran
Veteran
Mesaje: 661
Membru din: 09 Iun 2014, 02:54
Zile de abstinență: 06'04,2015

Re: Buna seara

Mesaj de catatl »

Bine ca te ai trezit!Ramai asa.Crede ma merita.Vei cunoaste o lume noua cu oameni deosebiti.Si care te vor sprijini cu drag. :hug:
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Relus »

Ce pot sa ti spun?ma bucur ca ti ai dat seama de problema asta.
Cat de multe ai putea evita la vârsta asta,dacă într-adevăr iti doresti sa ieși din acest iad.
Citește ne ,sunt postări din 2010,sunt oameni recuperați si Fericiți,de la fiecare poti învață ceva.
Spui ca stai in Moldova,si in acea zona sunt multe grupuri AA,iti pot da un nr. De telefon(gsp) si vei fi îndrumat
0731114440.
Pentru multi la început,apar nemulțumiri cand li se recomanda. Grupul de suport AA,ma bucur ca tu ai înțeles,ca pentru multi dintre noi,doar principiile AA ului au fost salvarea noastra.
Pentru începutl (abtinerea) la alcool este important,apoi urmează acei pasii spre o dezvoltare personală,spre o creștere spirituala,care duce la o viata senina,.
Nu este ușor,dar nici atat de greu ca o minte deschisă sa nu poată face totul pentru a si salva viata.
Simt ca ai potențialul necesar,cred ca nimic nu este întâmplator,ca si mine ,si tu ai ales aceeași luna(Decembrie) perioada in care prin binecuvântarea lui Dumnezeu putem primi "daruri) tu,eu ,noi
Primim VIATA.Pentru început azi nu beau,fara încrâncenare,fara frustrări,ceva normal,maine mai vorbim.
Încearca sa ti schimbi din vechile obiceiuri,asculta muzica,orice iti face bine,bea ceaiuri,sucuri,mănâncă dulciuri(ciocolata amăruie)fa sport,cauta cat mai multe momente de fericire,nu te victimiza,nu esti singura persoana,I
Iti doresc sa alegi calea cea buna,suntem aici,poti oricând sa ne cauti.
Dacă :ingeras: :salutare: p
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Relus »

:ingeras: :salutare:
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de dani »

Bine ai venit Tavi!
Remarcam intr-o postare acum cateva zile ca in interval de o luna avem cativa sarbatoriti:
Mihai-trei ani de abstinenta
Getuta-doi ani
Relus-patru ani
Ilie-trei ani
Vezi Tavi ca se poate?
Ramai aproape si o sa reusesti!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna seara

Mesaj de Gladiator73 »

Salut Octavian si bine ai venit!Ma bucur ca te-ai decis sa te lasi de alcool,la o varsta frumoasa si vad in modul in care ai scris,determinarea ta.Viata fara alcool este minunata si fiecare zi de abstinenta iti va sublinia de la sine acest fapt.Pentru inceput citeste forumul de la inceputuri,cu atentie si mai ales cu inima,ia legatura cu alti alcoolici si bucura-te de alegerea facuta.Sarbatorile sunt un test pentru fiecare dintre noi,asa ca ai grija cum iti gestionezi emotiile,mai ales ca nu mai esti cu prietena ta si asta-ti poate stoarce ceva melancolii prin sufletel.
Daca vrei sa vorbim mai multe,scrie-mi pe adresa:[...].Succes!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Octavian pe Alcohelp ,
M-am regasit foarte mult in ceea ce ne-ai povestit despre tine .
Pe mine m-a ajutat mult forumul , literatura de specialitate , vorbitul la telefon cu prietenii (care inainte era un cosmar pentru mine sa vorbesc la telefon ) .Cat am scris pe forum a fost bine , cum m-am indepartat si am incercat singur m-am dus si am rezolvat problemele emotionale cum stiam eu mai bine , adica cu sticla .
Deci , te astept zilnic aici si de ce nu si de mai multe ori pe zi .(cum imi spunea o batranica care acum nu mai este si avea dreptate :,,asta daca vrea si Dumnezeu ")
Colea alcoolic :hug:

Mai atasez si textul fratelui meu Iliuta :
Buna Octav, acum am citit postarea ta si te felicit pentru sinceritate si curajul de a ne scrie. :jos-palaria: Acum este cam prera mult pentru mine sa mai scriu dar o voi face cu siguranta si eu mai tirziu.
Pina atunci, te imbratisez cu drag si tine aproape.Multi dintre noi, ne-am curat cu acest forum prin prietenii de pe el, ceea ce-ti doresc si tie. :ingeras:
Numai bine, Octav! :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de asido1973 »

Salut, dintr-un mic orasel din moldova sunt si eu :) Astazi intamplarea face ca se implinesc 5 ani de cand sunt pe acest forum si aici mi-am gasit ajutorul.
Gasesti pe forum cele 10 sedinte pe care te sfatuiesc sa le urmezi. In zona moldovei daca chiar vrei , vei gasi ajutor. Bine ai venit pe acest forum. Tine aproape ca se poate!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns