021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

Eu in sevraj evitam sa mănânc consistent pentru ca vomam , beam apă dar nu multa ca iar vomam , stăteam in pat un pic, dar nu mult ca tremuram si simțeam ficatul in gât, ieșeam sa ma plimb dar nu mult ca ma lua anxietatea, iar acasă unde imi era silă de mine, un pic de apă și ma asezam in fotoliu la tv , iar tremuram si simțeam că ma sufoc, mergeam la baie vomam venin galben , ma întrebam dacă o sa mor.

Ce ma ajuta cel mai mult in sevraj, speranța ca voi dormi noaptea un pic ca va veni dimineața si o sa fiu mai bine.
Răbdare ca o sa treci si peste asta .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Multumesc Mihai, ma luat crizele mai tare, cred ca si atacurile de panica si anxietatea. Eu nu am vomitat deloc. Noapte e cosmar nu pot dormi, si simt ca ma sufoc
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

Știu cum e , din păcate nu știu nici un remediu.

Câteodată făceam duș fierbinte ma îmbrăcam gros și mă băgam sub plapuma învelit peste cap.
Respiram până reuseam sa transpir si in felul ăsta mai eliminam din toxine.
Partea proasta e ca de multe ori ficatul e atât de slăbit încât refuza sa lucreze si atunci pielea nu transpira.

O sa treacă.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

Dacă nu voma corpul singur imi produceam voma forțat știind ca imi va fi mai bine.

Asta e dependența, nu ai ce face , trebuie sa plătești tribut excesului de plăcere.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Stiu ca o sa treaca, o sa fie greu, dar o sa treaca. Am mai luat o tableta de vitamine, stiu ca ajuta.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Mihai »

Ok !

Caută sa faci ceva ce îți place si nu necesită efort, astfel trece timpul mai repede, adică iti păcălești mintea .

Dacă vrei sa vorbești cu cineva nu ezita sa suni , te va ajuta in perioada următoare.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Da asta si fac. Multumesc foarte mult ca esti alaturi, conteaza foarte mult.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Pretul recaderii este foarte mare, nu merita sa suporti chinurile. Am bifat-o si o iau de la zero. Astazi nu beau, este ceva ce trebuie sa fie mereu in minte. Octav, alcoolic.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Salutare Tavi !
Asta e, s-a intamplat nu mai ai ce face acu, o să o iei de la capăt si măcar ai invătat că nu e de glumă cu alcoolul iar boala asta nu are decat un singur tratament :abstinenta.
Acum ai grija la simptomele de sevraj deoarece sunt foarte periculoase, dacă nu te simti bine lasă rusinea deoparte si prezintă-te la un doctor ...
câteva date despre sevraj:

Tratament
Daca o persoana manifesta varsaturi severe, convulsii sau delirium tremens, cel mai sigur loc in care poate obtine tratamentul potrivit este spitalul. Deseori, in caz de delirium tremens, poate fi necesara interventia medicala in unitatea de terapie intensiva. Aici vor fi evaluate si monitorizate tensiunea arteriala si respiratia. Medicamente precum benzodiazepinelor pot ameliora simptomele de sevraj alcoolic (cel mai frecvent este utilizat diazepamul, cloradiazepoxide si lorazepam). Majoritatea persoanelor dependente de alcool cu simptome de sevraj prezinta un deficit de vitamine si minerale (mai ales acid folic, tiamina, vitamina B12, magneziu, zinc si fosfati), motiv pentru care este necesara administrarea de suplimente nutritionale.

Principalele obiective cand se instituie tratamentul pentru sevrajul alcoolic sunt: ameliorarea simptomelor pentru prevenirea complicatiilor si inceperea terapiei pe termen lung care sa sustina abstinenta. Indicat este ca pacientul sa ramana in spital sub supraveghere medicala constanta care implica monitorizarea:
- tensiunii arteriale;
- a temperaturii corpului;
- a respiratiei;
- a ritmului cardiac;
- fluidelor si nivelul de electroliti (cum ar fi substante chimice din organism ca sodiu si potasiu).

Simptomele de sevraj se pot agrava rapid si pot pune in pericol viata pacientului. Pentru ameliorarea acestora, poate fi necesara administrarea de medicamente care deprima sistemul nervos central (cum ar fi sedativele), in doze moderate.

http://www.sfatulmedicului.ro/Alcoolul/ ... #Tratament
Personal cand am avut simptomele tale ,m-am hidratatat foarte bine si desi vomitam de multe ori beam cantități mari de lichide indulcite si cu multa lamaie...
Sănătate si să auzim de bine ! Ai grijă de tine !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Multumesc Styx. Eu m-am hidratat, mi-am facut o limonada cu miere si lamaie, am luat multivitamine si calciu magneziu. De vomitat nu imi vine, dar nici pofta de mancare nu prea am. Deocamdata sunt bine, nu m-ai am crize, stiu ca n-am scapat dar trebuie sa privesc inainte. Da, daca vad ca nu rezist o sa ma duc la spital. Stiu abstinenta este singura cale, de pe care m-am abatut. Ai grija de tine
Scrie răspuns