021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si bine v-am regasit. Cam greu la mine cu postarile dar mai bine mai greu decat deloc. Ieri am implinit deja 3 luni de abstinenta, luni frumoase care nu au fost umbrite de viciul alcoolului. Desi uneori mai am pareri de rau ca nu pot fi un bautor normal, insa sunt absolut convins ca, calea abstinentei este cea mai benefica decizie pe care am luat-o. Nu imi fac iluzii, drumul este lung si greu, dar pe tot parcursul lui cred ca ma pot reinventa intr-un nou eu. Pasii sunt mici dar siguri, vreme de privit inapoi nu este, decat pentru a-mi readuce aminte cine am fost si ce vreau sa redevin. Ascultandu-va sfaturile nu mi-am propus lucruri marete, nu am sperat ca marea schimbare a caracterului si a felului de a gandi sa se produca in scurt timp. Atat timp cat voi existati si sfaturile voastre bune, totul decurge mai usor.
Viata mea este buna, cam multa munca, dar hei, cred ca asta nu a omorat pe nimeni pana acum,daca n-a facut-o alcoolul, fostul meu prieten, cu siguranta munca nu o so faca :)).
Va doresc o seara minunata si o abstinenta frumoasa.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Relus »

Felicitari Octav,aceasta perioada te ajuta sa simti ca se poate trai si fara băutura,gândul ca ai putea deveni băutor normal,este o utopie,suntem bolnavi si nu ne putem vindeca,suntem in recuperare .
Pe lângă munca,care sigur nu ucide dar dezechilibrează fiind in exces,poate iti cauti si alte activități recreative,care sa ti dea stări de bine si sa ti ocupe plăcut timpul.
Viata noastra este ca a unui om normal(sănătos),cu bune si rele,in abstinenta suntem puși in situația sa alegem cum trăim,suferim sau acceptam ceea ce ne da soarta,orice ni se întâmpla este mult mai ușor de acceptat si de rezolvat daca avem mintea limpede.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de lupica »

felicitari Octav pentru lunile de abstinenta.
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna seara

Mesaj de Relus »

AM TRECUT SA TE SALUT,sa te intreb daca esti bine si cum te simti si iti postez si una dintre meditatiile noastre care ne ajuta sa nu uitam cine suntem.
„Nimic nu este suficient omului, pentru care destul este prea puţin”, scria filosoful grec, Epicurus. Acum că ne-am eliberat de adicţii, reclădindu-ne auto-respectul şi recâştigând stima familiei şi prietenilor, trebuie să evităm a deveni auto-suficienţi în legătură cu succesul nou descoperit. Pentru cei mai mulţi dintre noi succesul a fost de căpătâi; chiar şi în noua noastră viaţă putem cădea în capcana periculoasă de „a ne da mare”. Totuşi pentru siguranţa noastră este bine să ne amintim că suntem abstinenţi azi doar prin îndurarea lui Dumnezeu. Îmi voi aminti eu că orice succes realizez, este mai mult succesul Lui decât al meu?

Rugăciunea de azi
Fie ca eu să îmi ţin constant o aţă la degetul arătător, care să-mi amintească că am găsit libertatea de dependenţă doar prin îndurarea lui Dumnezeu – astfel încât să nu las mândria să mă convingă că am reuşit de unul singur. Fie ca eu să am parte de un succes datorat Puterii mele Superioare, şi nu superiorităţii mele îndoielnice.

Ce să-mi amintesc azi
Învaţă să faci faţă succesului.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Octav si din partea mea pentru cele 3 luni de abstinenta . :jos-palaria:
Trei luni de zile imi place sa spun, pentru ca eu vad abstinenza pentru azi ,pentru fiecare zi , pentru ca doar azi pot sa beau sau nu , nu maine sau sapatamana ce vine si azi sa fac ceva pentru abstinenta .
Te imbratisez Octav si bune 24 de ore , ma bucur ca esti aici !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Salutare dragi prieteni, n-am mai dat de multisor cu scrisul pe minunatul forum, desi am fost prezent aproape in fiecare seara pe el, deci e timpul sa va mai impartasesc si eu cate ceva. Totul este bine, am o abstinenta normala si aproape senina, mai am clipe in care mai ratacesc si visez, dar imi revin la normal foarte rapid, usor usor m-am obisnuit cu gandul ca alcoolul nu o sa-mi mai fie prieten dar multumesc ca exista atatea lucruri frumoase si creative de facut si care nu implica alcool. Un mic regret am si acela e ca unele cunostinte inca nu sau impacat cu ideea ca nu mai beau. Nu as vrea sa ma confesez chiar la toti prietenii mei care este problema (stiu doar foarte putini dintre ei) dar trebuie sa recunosc ca mi-a trecut prin gand sa le spun, in dorinta ca poate inteleg odata ca nu ma joc si abstinenta mea e ceva serios. Prin canale indirecte am primit si felicitari din partea unora ca m-am lasat de alcool si ca nu m-au vazut asa senin si nici nu ar fi crezut ca pot. Asta m-a bucurat si mi-a intarit si mai mult noile mele convingeri, ca doar prin abstinenta senina si schimbarea spre bine este calea de urmat in continuare. Peste putin timp implinesc 4 luni de zile (multumesc pentru corectie Colica) de abstinenta si sunt bucuros, nu as fi crezut in trecut ca se poate..dar ce bucurie am ca se poate si inca cum. Multumesc Colica, Relus, Lupica, Gladiator si celorlalti prieteni pentru incurajari. Va doresc abstinenta senina si sa ne auzim cu bine.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si Hristos a Inviat!. Bine v-am regasit dragi prieteni si toate scuzele nu sunt de ajuns ca n-am mai scris pe aici, desi obiceiul de a urmari postarile voastre nu s-a pierdut, din fericire. Eu sunt foarte bine, abstinenta este deja o constanta in viata mea, desi nu este usor, urmez calea. Am avut parte de unele ganduri "mai negre" aparute odata cu unele momente euforice, am reusit sa trec cu bine peste. Momentele negre desi de scurta durata si intensitate pot provoca daca nu esti atent si constient, probleme mari. Acum ceva zile, stateam de vorba cu niste prieteni la o pensiune in miljlocul naturii, vreme foarte frumoasa, discutii interesante, voie buna, cand pe nepusa masa imi vine asa un gand: oare ar strica o bere rece cum au prietenii mei in fata? Un gand scurt dar rapid innabusit: cu o urma de regret mi-am adus repede aminte ca eu nu pot fi un bautor normal, nu pot fi ca ei, paharul ala din fata mea il va cere si pe urmatorul, amintirile neplacute cu mahmureala, continuarea bautului pentru evitarea sevrajului, sevrajul au redevenit la fel de vii de parca s-au intamplat ieri. Momentul a trecut, dar inca odata mi-am reamintit de ce boala perversa sufar. MI-a ajutat Dumnezeu si am trecut peste momentul asta, stiu ca o sa mai fie si altele, dar trebuie sa fiu pregatit, o garda jos ma poate duce inapoi in infern. De curand am fost la o cununie, petrecere intre prieteni, doar tineri. Alcoolul a fost din abundenta, stateam si radeam in sinea mea, acum ceva timp as fi fost la fel ca unii dintre prietenii mei, baut bine, vorbind numai aiurea, dar ce moment divin traiam: eu sunt TREAZ, ce sentiment placut aveam. Nu stiu mi-a creat o dispozitie buna desi va da-ti seama cum e sa fii singurul om treaz intre atatia bautori, parca esti de pe alta lume :))) Dar una peste alta m-am obisnuit. Sunt prea multe avantaje cand esti abstinent. Peste doua zile fac 5 luni de zile de abstinenta, stiu poate nu e mult, dar pentru mine conteaza.
Va doresc sanatate multa si abstinenta senina.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Buna seara

Mesaj de denispericolpublic »

Felicitari pentru abstinenta ta, bravo pentru ca mai scrii si pentru noi...orice marturie conteaza (eu le apreciez foarte mult).
Pentru tine nu par multe cele 5 luni de abstinenta, dar pentru mine care am doar cateva zile imi par destul de multe...bucura-te de ele, multumeste Celui ce te-a ajutat, celor ce ti-au fost aproape, ajuta-i si pe altii cu experienta ta.
Simt un iz pozitivist in tine si imi place. Succes in continuare si...fii iubit.
Denis-un alcoolic.
[...]
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de lupica »

:zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara si bine v-am regasit. Imi pare rau ca nu am mai frecventat acest minunat forum...nici un motiv nu este bine intemeiat..si nici o scuza nu este foarte buna. Tin sa va transmit ca sunt abstinent....7 luni minunate..fara dureri de cap dimineata..fara mahmureala, fara tremuraturi si voci, fara batai de inima aiurea, fara stare de rau si ganduri negre...Am o viata buna chiar daca pe alocuri complicata. Daa, cand ii vedeam pe altii cum savureaza o bere rece dupa o zi incarcata mi-am amintit cand o faceam si eu, ce bine ma simteam, doar ca acel "bine" era de fapt ingrozitor. Multumesc Celui de Sus pentru abstinenta si pentru toate lucrurile bune care le face pentru mine. Sper sa pot reusi in continuare si va urez tuturor o abstinenta cat mai senina!!
Scrie răspuns