021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de lupica »

succes incontinuare si tine aproape.
:salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara.Maine fac 2 luni de abstinenta, parca nici nu-mi vine sa cred ca sa putut, dar se poate daca vrei si esti sincer cu tine si ai vointa. Am inceput cu o curatenie interioara, mi-am recunoscut greselile care le-am facut si incerc sa ma schimb, sa devin un om bun, caci pana acum doar "pozam"ca fiind om bun. Imi doresc ca urmand Pasii sa ajung la un echilibru spiritual necesar unei abstinente cat mai senine. Stiu, toate astea necesita timp, dar hei, nu ma grabesc nicaieri, sunt aici si imi doresc cu toata inima aceasta schimbare.
Am citit chiar in seara asta despre recaderea unora dintre membrii, ma intristat si ma infricosat ca mi se poate intampla si mie (mai ales ca nu am foarte mare experienta), dar citind mai departe posturile o mare parte dintre ei s-au ridicat si au continuat recuperarea. Stiu ca ma exista si mici derapaje important e sa te ridici si sa continui lupta.
Cat despre starea mea mentala ce sa va zic, ma simt foarte bine, las deoparte micile neplaceri ale vietii, meschinariile si rautatile altora (suntem oameni si cum sunt si eu bolnav asa au si altii problemele lor), astea sunt de la inceputurile lumii si or sa fie si pe viitor, important e sa fim sau sa devenim oameni cat mai buni atat cu noi cat mai ales cu semenii nostrii, lumea ar fi un loc mai bun.
Abstinenta senina si placuta la toata lumea.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de asido1973 »

Felicitari!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara

Mesaj de dani »

Felicitari Tavi pentru cele doua luni de abstinenta!Ce a fost mai greu a trecut,de acum o sa inceapa sa curga lapte si miere :ranjet: ...glumesc...oricum e alta viata si va fi tot mai bine.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de lupica »

felicitari si la mai mare.... :salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Jorj_76
Veteran
Veteran
Mesaje: 333
Membru din: 18 Ian 2014, 10:32
Zile de abstinență: 17,01,2014

Re: Buna seara

Mesaj de Jorj_76 »

Știu ca Dani dă de obicei jetoanele, dar cred că nu se supăra ca îl pun eu pe ăsta de două luni la tine! :jos-palaria: Felicitări și la cât mai multe! Abstinentă senina!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara

Mesaj de styx »

Felicitari Tavi! La mai multe ca se poate! Abstinenta senina! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Buna seara

Mesaj de octav.wr »

Buna seara dragi prieteni. A trecut ceva timp de cand nu am mai scris, timp in care stati linistiti nu am recazut si nici nu am avut vreo tendinta. Ganduri necurate au mai fost, stiu ca ele o sa fie mereu acolo, ascunse, gata sa te atace.Ma ajutat citind si invatand din experienta altora de pe forum si cu acest divin ajutor am trecut cu bine peste ele. In rest incerc sa-mi fac viata cat mai buna si mai senina cu putinta, nu ma mai enervez din orice (asta e unul din vechile mele proaste obiceiuri) si imi reamintesc mereu ca daca cineva a gresit, chiar cu intentie, suntem crestini si trebuie sa iertam. Stiu, nu iese in toate cazurile dar, cu pasi mici, schimbarile in bine vin cu siguranta. Acum sunt 100% convins ca fara schimbare reala din interiorul nostru nu putem reusi in lungul nostru drum spre o abstinenta senina, eu vreau sa reusesc si sper ca si voi.
Multumesc pentru jetoane si pentru toate incurajarile si urarile de bine pe care mi le-ati dat, stiu ca sunt sincere si vin din inima. Abstineta senina prieteni si AZI NU BEM!!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara

Mesaj de lupica »

salutari din partea mea si ramai cu noi. :salutare:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Gladiator73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1735
Membru din: 07 Noi 2011, 21:14

Re: Buna seara

Mesaj de Gladiator73 »

Asa este,frate Octav!Fara o schimbare reala,rezultat al unei sincere introspectii,abstinenta pe termen lung nu e posibila.Cel putin la mine,ca sa vorbesc doar despre mine.Am tot avut recaderi pana sa inteleg acest fapt simplu,ca trebuie sa am curajul sa imi confrunt defectele de caracter,si sa incerc sa lucrez asupra lor,pe cat imi sta in putinta.Aceasta ,,munca" cu sine are drept consecinta o resoftare a modului de gandire si o indepartare de vechiul om,care gravita in jurul alcoolului.Personal cred ca altfel nu se poate.
Abstinenta senina,Octav si sa ai o duminica frumoasa!
Scrie răspuns