021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara tuturor!

Aici puteti povesti experientele personale.
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de Vichy »

Buna ziua,va anunt bucuroasa ca a trecut si ziya de ieri fara un gram de alcool,desi parca as nota intr-un album personal :susoteli: Dar ce conteaza,cred ca sunteti ocupati fiecare cu ale lui,eu ma simt bine si sper sa ajung pana la ora de nani si sa pot multumi Celui de sus pt inca o zi fara alcool.zVa multumesc,o zi buna in continuare! :cuminte:
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Vikhy,
Ma bucur pentru decizia ta de a ramane abstinenta si este singura sansa la viata a unui dependent , din expierienta a mii si mii de alcoolici .
In josul paginii gasesti si o adresa de mail , daca ai nevoie de un numar de telefon vom face schimb , poti sa scrii oricarui prieten , important este sa trecem ziua fara sa bem .
Scrie Vikhy si prietenii iti vor raspunde .
Stiu ca este greu la inceput desprinderea , dar fiecare zi , fiecare reusita face sa creasca abstinenta si increderea iar dependenta scade in intensitate .
Doamne ajuta ! :impreuna:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de asido1973 »

Buna ziua,va anunt bucuroasa ca a trecut si ziya de ieri fara un gram de alcool,desi parca as nota intr-un album personal :susoteli:


Uite aici ai posibilitatea sa-ti notezi fiecare zi fara alcool. Mie imi este de ajutor acest jurnal si acum

http://www.alcohelp.ro/ro/jurnal/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de styx »

Felicitari! Tot inainte si tine aproape! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de dani »

Buna ziua,va anunt bucuroasa ca a trecut si ziya de ieri fara un gram de alcool

Felicitari Vichy!

IERI, AZI, MÂINE

Există două zile cu care nu are rost să ne batem capul, două zile în care nu au de ce să încapă teama şi îndoiala.
Una dintre aceste zile este cea de IERI, cu greşelile şi grijile ei, cu gafele şi defectele ei, cu durerile şi suferinţele ei. Ziua de IERI nu o mai putem răscumpăra cu toţi banii din lume. Nu mai putem desface absolut nimic din ceea ce am făcut, nu mai putem şterge o iotă din cele rostite. Ziua de IERI a trecut.

Cealaltă zi cu care nu are rost să ne batem capul este cea de MÂINE, cu posibilele ei adversităţi şi poveri, cu promisiunile ei mari şi realizări mici. Şi ziua de MÂINE este în afara puterii noastre de control. Soarele zilei de MÂINE va răsări fie în toată splendoarea lui, fie după o mască de nori, dar va răsări. Până atunci însă, nu putem miza pe ziua de MÂINE, pentru că ea nu s-a născut încă.

Astfel, rămâne o singură zi, cea de AZI.
Orice om poate duce bătălia unei singure zile. Numai atunci când tu şi eu adunăm poverile celor două eternităţi, IERI şi MÂINE, numai atunci ne prăbuşim sub greutate. Nu experienţa zilei de AZI îi înnebuneşte pe oameni, ci remuşcarea sau amărăciunea faţă de ceva întâmplat IERI sau groaza faţă de ceea ce poate aduce MÂINE.
De aceea, haideţi să trăim fiecare zi la timpul ei!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Vichy
Boboc
Boboc
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de Vichy »

Foarte adevarat,Dany,prea adevarat!Ce sa zic,de moment totul e sub control,nu e mult,insa incepe sa "mi se faca"sete de o bere :dracusor: O am in casa,e pe masa,mie sete,cred ca,creierul e programat,insa trec pe langa ea,o salut tacticos :lol: si imi pun un pahar de apa cu lamaie.E vointa si gandul ca de fapt nu imi lipseste,e obisnuinta de a avea "de lucru".Azi toate bune si frumoase de moment,si tot asa voi incheia ziua.Mii de multumiri,as vrea sa citesc conversatiile dintre voi,sa ma mai amestec si eu pe acolo,dar nu stiu unde sa intru :zambet: O seara placuta,fara alcol va urez tuturor
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de almaM »

Bine ai venit pe acest forum Vichy!
Forumul nu are chat, dacă la asta te referi, când zi de conversații. Modul nostru de a comunica aici, este prin ceea ce postăm unii la alții.
Eu te îmbrățișez și îți doresc să împlinești, ceea ce ți-ai propus!
Doamne ajută! :lumanari:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara tuturor!

Mesaj de HOPE »

Buna ziua tuturor,am si eu o intrebare,unde intru sa citesc conversatiile :rolleyes: ?


Vi, ma mir ca nu esti familiarizata cu forumul, vad ca esti activa cam deodata cu mine. :confuz:
Vichy
Mesaje: 22
Membru din: 06 Dec 2013, 05:40


In fine, asta conteaza mai putin. Spune-ne ce-ti doresti tu? Sa fii abstinenta sau sa-ti controlezi bautul?
Din proprie experienta, iti spun ca viata in abstinenta este o experienta unica. Insa nu-ti pot da seama si nu poti aprecia asta decat daca ai trait iadul consumului compulsiv. Abstinenta este o calatorie lunga, o calatorie odata inceputa ti-o vei dori sa fie pentru toata viata. Si nu "merge", n-ai cum s-o stii, daca n-o probezi! In abstinenta este necesara prezenta ta acolo, in viata fara alcool, nu cu gandul la el. Detasarea de viata si obiceiurile dinainte, ajuta sa tii drumul drept in abstinenta. Inceputul este mai greu, dar pe masura ce vei parcurge etapele recuperarii vei vedea ca nu este imposibil!
Orice vei alege, iti doresc ca drumul sa-ti fie lin! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns