021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu obisnuintele

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de ilyuta »

images.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de lupica »

:trist:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de denispericolpublic »

Imi pare rau Georgica. Cred ca nu exista ceva mai important pentru tine decat familia. Aminteste-ti prima data cand te-ai intalnit cu sotia ta. Cum au fost primele clipe de cercetare sau de uimire...cand v-ati tinut infiorati pentru prima oara de mana, cand v-ati sarutat incarcati cu mii de emotii...cum plutea totul cand erati indragostiti, si parca lumea devenea mai buna, ziua nu mai avea 24 de ore pentru tine, iar noptile o visai fara sa dormi. Aminteste-ti cand ti-a spus pentru prima oara "te iubesc", cand ati acceptat impreuna ca numai uniti pentru totdeauna puteti trece prin Marea trecere. Sotia ta nu este fiinta cu care poti sa traiesti, ci este fiinta fara de care nu poti trai.Nu ea te paraseste...tu ai parasit-o de mult, iar ea se simte tradata. Ea crede ca tu esti asa de egoist incat iubesti alcoolul mai mult decat pe ea, mai mult decat pe proprii tai copii...singe din sangele tau. Priveste-i pe cei pe care ii iubesti..priveste-te pe tine in oglinda si apoi paharul mizerabil ce te asteapta. Sa iubesti pe cel ce-ti vrea raul si sa-i parasesti pe cei ce te iubesc. Cred ca n-ai dori ca si copiii tai sa devina niste drogati care sa nu apuce sa-si traiasca viata. Esti singurul care poti sa-i ajuti...a bea in continuare inseamna ai abandona. Ce parere ai avea daca te-ai vedea pe tine din exteriorul tau (detasat de tine insuti) mergand pe marginea unei prapastii impreuna cu pruncii tai, iar ei ar cadea in haul infricosator si de acolo ar striga dupa tine "Taticule...taticule...ajuta-ne!", iar tu fara sa-ti bati prea mult capul te-ai tolani undeva la umbra, ti-ai scoate posirca de la brau si ai spune: "Mai aveti putina rabdare sa-mi termin spurcaciunea si apoi daca o sa ma mai tin pe picioare o sa va ajut...doar stiti ca va iubesc"...? Iubirea nu are cuibul pe buzele noastre si nu este buna prietena nici cu intentiile bune ci doar cu faptele. Iubirea nu e doar poezie. Iubirea nu este doar un sentiment. Iubirea este un principiu adanc intiparit in constiinta si care se manifesta prin fapte de bunatate, altruism, sacrificiu. Sunt sigur ca daca vreunui copil de-al tau iar trebui un rinichi ca sa poata sa mai traiasca, tu i l-ai dona fara probleme. Cred ca ti-ai dona toate organele ca ei sa mai traiasca...ai renunta la tot pentru fericirea lor...insa ei nu-ti cer asta, ci doar RENUNTA LA ALCOOL.
[...]
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de staval »

Draga George, poate vrei sa stii si parerea unei sotii de alcoolic...

Familia unui alcoolic e bolnava, codependenta nu e un moft,e boala fricii, a dezamagirii si a grijii de ziua de maine. Spui ca ea e capitanul vasului? Pai, cine sa fie? Cata incredere sau nadejde poate avea o sotie, o mama in sotul ei, daca acesta nu accepta ca are o boala si ca solutia e abstinenta? Spune ca va pleca cu chirie? Ce bine cunosc aceasta disperare...Cred ca vrea sa-si puna puii la adapost...O inteleg asa de bine!
Ce poti face tu? Sa o iei de la capat, sa respecti cele 24 de ore de abstinenta zilnic, doar AZI nu bei, da? Daca nu poti singur , dar vrei abstinenta, cere ajutor, mergi la spital, suna pe cineva, fa ceva ca sa nu bei, etc.

George, daca am fost prea dura...ma ierti, dar sunt in situatia sotiei tale si stiu ca doar tu poti sa te lasi de baut, asta n-o poate face nimeni in locul tau... :trist:
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de alexandra77 »

Neata George,
daca nici randurile de mai sus nu te *scutura*...parerea mea este ca ai mare nevoie de ajutor.Mai fa un efort si roaga familia (care este in egala masura bolnava, caci boala aceasta din pacate, pe langa faptul ca iti faci tie r au, le face si lor)sa te ajute.Eu ti am mai vorbit de spitalizare..dar tu decizi.Dupa o mica....foarte mica..perioada de suport medical sau nu, dar fara alcool, vei vedea viata cu alti ochi.Acum, obsesia numita alcool te copleseste, judecata ta fiind incetosata de aburii sai.
Ce ti ai dori sa mai pierzi? Familia se pare ca te a sustinut, ok.Este randul tau sa fii exemplu si sa ii ajuti si pe ei.Ajunsesem sa arunc toata *vina* pe sotul meu, vezi tu, din cauza lui beam.Fals! Cautam motive.
Hai, se poate .Zi linistita fara alcool.
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Nu am cuvinte sa va multumesc tuturor pt.mesajele voastre dragi prieteni...intradevar am fost "scuturat" serios de randurile scrise cu atit realism si emotie. Marturisesc ca m-au dat lacrimile citindu-i sotiei si de azi doresc sa fiu un alt om,sa ma predau ,sa cer ajutor si sa ma rog lui Dumnezeu ,sa-mi insusesc cit mai bine cei 12 pasii si programul de 24 de ore.Doamne ajuta-ne la toti! Azi nu Beau! O zi minunata va doresc!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de styx »

Georgelu' , te pup...sa fi cuminte...doar Azi, maine voia Domnului ! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Buna frati mei,e seara si ma simpt mai impacat cu noua mea conditie ,de alcoolic....de la 2.30 azinoapte tot culeg pe informatii despre aceasta boala si am primit raspuns la multe intrebari inclusiv mecanismului din creierul nostru care declanseaza aceasta teribila boala.....nu vreau sa fac pe desteptul dar consider informatiile cu cit le detin mai multe cu atit ma ajuta si sper pe viitor sa le impartasesc...Va multumesc inca o data pt.interventiile voastre care m-au ajutat f.mult personal cit si familiei mele caruia i-i sunt recunoscator...si nu in ultimul rind Bunului Dumnezeu si fiului sau Isus care m-au insotit toata ziua si carora le cer si i-i rog sa-mi dea seninatatea sa inteleg ceea ce nu pot schimba,Puterea sa schimb ceea ce pot si Intelepciunea sa fac diferenta intre ele....Doamne fie voia Ta ,nu a mea ! Va doresc noapte buna si abstinenta senina !
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de lupica »

multumim...la fel si tie
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Buna dimineata prieteni,trebuie sa marturisesc ca sunt impacat cu mine si am ajuns la concluzia ca alcoolul nu mai poate face parte din viata mea si de aceea singurul care ma poate ajuta este Dumnezeu. Am fost aseara la "Grup" unde m-am simptit minunat si descatusat .....Cred ca voi venii si eu la Cluj si sper sa cunosc personal niste prieteni de aici( Styx am inteles ca vii si tare mult as dorii sa ne intilnim)...Simpt nevoia imperativa sa acumulez cit mai multe informatii despre aceasta boala si sa le pun in practica,de ce nu sa le impartasesc mai departe...o zi minunata in abstinenta,Azi nu Beau!
Scrie răspuns