021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Lupta cu obisnuintele

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Buna oameni buni,i-mi vine destul de greu sa scriu si va multumesc ca faceti ceva pt.cei in suferinta...marturisesc ca demult va urmaresc si cred ca a venit momentul sa fiu mai activ numai si numai din cauzele viciilor pe care fara sa-mi dau seama le-am asimilat si care cu fiecare zi simpt ca ma domina si ma distruge fizic si psihic. Cred ca trec printr-o depresie groaznica declansata de consumul de alcool in cantitati aproximative,(150 g tarie si 1 bere la prinz si 150 g+2-3 beri seara) numai la mese(prinz si cina) si de citiva ani m-am obisnuit cu asa ceva de nu mai pot sa renunt la alcool deoarece mancarea nu mai are nici un gust.Bineinteles ca mai si fumez si va dati seama ce dezastru financiar sunt,sacrificind familia mea de multe lucruri ,stirbind din bugetul si asa mic o buna parte ,numai sa-mi satisfac aceste obisnuinte nesanatoase ...Voi revenii cu povestea mea si va rog sa-mi scuzati limbajul "de lemn" multumindu-va totodata pt.simplu fapt ca existati .Doresc sa cer ajutorul vostru ,celor cu abstinenta si experienta, cu recomandari si bineinteles sa ne cunoastem mai bine. Cu deosebit respect, George44
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de alexandra77 »

Buna George,
ma bucur tare ca ai putut sa scrii.Aceasta boala a noastra ,numita alcoolism,este departe de a fi un viciu. :hug: Tine aproape,scrie cat de des poti,citeste,dar nu in ultimul rand ...fara alcool.24h. :jos-palaria: Succes.
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

I-ti multumesc Alexandra pt.mesaj,am studiat si vizulizat f.multe informatii privind aceasta boala,le-am pus cap la cap si din pacate am ajuns la concluzia ca sunt "aproape trecut de usa" si "aproape un castravete murat"
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de Relus »

Dezastrul financiar?ce bine ar fi sa fie doar atat,dezastruoasa este viata de calvar pe care-o trăim noi alcoolicii(cei care m ai consuma)si vai de viata celor care ne iubesc si trăiesc lingă noi.
Sfaturi,e greu de dat unui alcoolic,sti tu cum suntem noi,zmei si cei mai cei(am glumit).
Dragul meu citește cat poti de mult ceea ce este scris de la înființarea acestui forum postările lui
Old Tudor,Asido,Proco,noi toți ceilalți.
Insista ,citește postările lui Lupica din ultimile 5luni(azi are 5 luni de abstinenta),
Sa sti ca fiecare dintre noi,am citit,am vorbit la telefon,am mers la sedintele AA,am luat ce am crezut ca ne ajuta.
Stai alături de noi si vei reusi.
Nu este ușor,dar se poate.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de dani »

Bine ai venit pe forum George!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Multumesc Relus si Dani pt.mesaje si indemnuri....sincer nu am facut "primul pas" dar stiu ca am o problema mare si nu as dorii sa ajung s-o amplific si mai mult,tocmai de aceea sunt speriat si caut ajutor.Inca o data multumesc si aveti toata consideratia mea....
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de lupica »

daca ai descoperit acest forum esti un om salvat.Acum depinde de tine... ce vrei sa faci cu viata ta.
invata ,studiaza ,citeste tot ce gasesti pe aici...si o sa afli multe despre boala ta...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Multumesc Lupica,sper din tot sufletul sa reusesc...
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit pe forum. Tine aproape de acest forum, viata fara alcool e minunata si trebuie traita. Vorbesc in cunostinta de cauza si te asigur ca nu vei regreta nici o zi in care nu vei consuma alcool. In schimb zilele in care consumi aduc regrete, remuscari certuri si inima rea celor dragi de langa tine. Hai sus , te asigur ca se poate. Daca eu pot tu de ce nu? Succes
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Lupta cu obisnuintele

Mesaj de george44 »

Ai tot respectul meu Asido,I-ti multumesc pt.mesaj si sprijin,sper sa mai vorbim.
Scrie răspuns