021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt nou in bransa

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

sunt nou in bransa

Mesaj de denispericolpublic »

Sunt denis 41 de ani...alcoolic de la primul pahar (24 De ani aveam cand s-au inchis portile libertatii)
De 17 ani beau pana la coma aproape cate5-7 zile la rand pe an. Anul acesta iar am comiș-o si iar amluat-o
de la capat...si tare as dori sa nu mai existe acest repetir intr-un demonic cerc vicios...acum sunt la 7 zile departare de ultimul incident...abstinent de o saptamana...si sper sa fie pe viata
Avatar utilizator
Ploicica
Veteran
Veteran
Mesaje: 1103
Membru din: 30 Mai 2013, 08:20

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de Ploicica »

Denis Pericol Public :) asa era mai kinki

stai si citeste pe aici ca nimerisi bine!
daca vrei sa te faci bine, te vei face. daca nu, nu.
welcom in stol; nu esti singur si asta s aiti intre bine in cap; esti deja norocos ca ai nimerit p-aciulea.
Dani, ai legatura :)
Asemenea unui copil, uita imediat orice jignire! Nu o pastra niciodata in inima,pentru ca va aprinde ura!
Shivananda
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de dani »

Bine ai venit Denis!
Am preluat legatura(mersi Ploicico!),am un prieten la grup care se apuca de baut lunea(''doar un pahar'' isi zicea el) si se trezea joia in alta parte a orasului,fara sa isi auca aminte ce s-a intamplat intre timp.Acum are 14 ani de abstinenta!Deci,se poate!Ma vei intreba ce a facut el ca sa ramana abstinent,ramai alaturi de noi si o sa afli.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de lupica »

ai mare noroc Denis ,ca ai descoperit acest forum(care mi-a salvat viata).
Acum depinde de tine...ce vrei sa faci cu viata ta.Studiaza toate materialele despre alcoolism pe care le gasesti pe acest forum si o sa intelegi multe...
succes...
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de denispericolpublic »

azi eram sa o dau in bara...si asta fara nici un motiv...as fi vrut sa vorbesc cu cineva, dar inca nu mi-am facut prieteni...de de cativa ani nu mai am nici un prieten pentru ca toti sunt alcoolici (nici unul nu vrea sa recunoasca)...eu sunt singurul care am recunoscut de la inceput si le-am tot repetat-o...nu mai imi plac subiectele lor...as dori sa imi fac alti prieteni...
[...]
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de lupica »

cu siguranta te va suna cineva ....gaseste speranta...ea te va salva
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de denispericolpublic »

Cineva acolo sus ma iubeste...frumoasa sintagma...cineva m-a sunat...este un bun inceput...am crezut ca am scapat de valul anual care abia trecuse (in general beau cate 5-7zile la rand dar doar o data pe an dupa ce trece perioada de iarna si incepe pentru mine perioada depresiilor), dar de data asta parca
nu este la fel...s-au marit pretentiile diavolului (alcoolului), incep sa simt din ce in ce mai mare dorinta de a bea...si astafara un motiv...acum nu mai sunt deprimat, totul merge bine in familie, in afaceri, constructia sediului atelierului meu de proiectare merge perfect conform planificarii, sotia este bucuroasa ca am trecut fara incidente majore si fara accidente de perioada mea fatidica de "saptamana anuala de betie", dar pentru mine ramane acum ooooooo mare frica...cand am crezut ca am ajuns la un pact cu diavolul...acea saptamana inchinata acestei perversiuni dezumanizante numit etanol...dar nu m-a lasat in pace...mi-a declarat razboi...el este cu tancul, iar eu...eu in curul gol...nu pot sa lupt cu un asa monstru...am crezut ca pot face fata singur atatia ani...siam reusit patial...dar acum nu stiu ce este cu mine
De ce imi aplec demnitatea mea de om (adam) in fata unei substante chimice?
Am citit de 13ani tot ce era legatr de alcolism
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de denispericolpublic »

este cineva pe aici?
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de denispericolpublic »

ce rost are daca nimeni nu raspunde...o sa incerc sa ma gindesc la altii...este o metode de a nu ma gindi la mine... poate asta eset calea
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: sunt nou in bransa

Mesaj de denispericolpublic »

sunt disperat
[...]
Scrie răspuns