021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

sunt nou in bransa

Aici puteti povesti experientele personale.

ilyuta
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: sunt nou in bransa

Mesajde ilyuta » 17 Mai 2015, 15:54

Buna tuturor, salut draga Denis! :jos-palaria:
Presat de timp, nu prea am mai scris aici dar va citesc cu drag si interes plus ca am mai fost de doua ori la grupAA 😉 .Chiar imi spunea Danisor la telefon ' ca a crezut ca l-am uitat" dar acest lucru nu-i posibil deoarece este ca si cum as uiat-o pe nevasta mea. :lol:
Deci Denis, acum trebuie sa plec la biserica si voi scrie mai mult cind ma voi intoarce dar as dori sa fac o remarca doar pentru mine, in ceea ce te framinta si este modul prin care eu NU UIT de unde am plecat si ceea ce nu trebuie sa fac si sa gindesc, pentru a nu ma intoarce de unde am fost... :plans: :ranjet:
Nu stiu eu ce vb voi la grupurile voastre dar ceea ce am invatat la al meu , este ca NICIODATA sa nu judec pe cineva, chiar daca nu-mi place ceea ce spune sau cum este si sa-l iau si sa-l ACCEPT asa cum este, nefiind rolul nostru , muritorilor de rind(si in special al nostru, al ALCOOLICILOR) de a judeca pe cineva. :surprins: Bineinteles ca asta nu se vrea a fi o observatie pt tine si mi-am permis sa scriu deoarece cunoscindu-te(zic eu0 stiu ca esti unul dintre prietenii care nu tevei supara niciodata pe mine. :cuminte: :hug:
Acum fug la slujba mea si va iau cu mine in gind si va mai scriu la intoarcere. :cuminte: :hug: :jos-palaria:
Doamne ajuta tuturor! :zambetoi:

Ps Uite si poza cu ceasul meu , ca sa-ti arat ca eu doar par prost, da' nu sunt! 😉 :lol: :lol:

11255778_888004524595856_6931059039921529174_n.jpg
Nume anterior: ilyuta

Sunt autorul acestui subiect
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 29,03,2015
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 17 Mai 2015, 17:47

Merci Relus pentru vizita.
Te salut Iliuta cu respect...te dadusem disparut. Acela era ceasul primit de tine in clasa I-a?
denisticla74@gmail.com

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 17 Mai 2015, 21:09

Ia te uita mai Denisica tata, n-a mai scris nimenmi! :lol: Te-am sunat sa facem lectii dar erai ocupat... :surprins: :lol: Nu-i bai, pt ca si miine este o noua zi!

Inainte de a va povesti ceea ce vroiam inainte de a pleca la biserica, fac o pauza si va spun ca de cum am intrat in lacasul sfint, mi-au dat lacrimile vazindu-l pe parintele meu care a fost bolnav de cancer, ca arata ca in trecut si a tinut slujba de astazi.Este o minune de la Dumnezeu asa cum sunt si minunile ca noi suntem abstinenti. :cuminte:

Deci, revenind la ideea mea, ieri si alaltaieri am fost extrem de suparat din cauza afacerilor.Cineva a luat avans de bunatatea noastra si ne datoreaza niste bani si m-am enervat foarte tare , neputind accepta asta si suparindu-ma extrem de mult. :plans: Ieri noapte, neputind dormi, deschid unul din ziarele mele favorite :surprins: :lol: si imi apare un articol, scris de un psihoterapeut. :surprins: Cum se intitula articolul? :surprins: IERTAREA! :ras: Acum eu sincer sa fiu, 100% n-am iertat ci 85% plus ca i-am trimis aluia niste e-mailuri asa de frumoase(primesc putine dar de buna calitate, motivationale) de cred ca o sa spuna ca-s nebun si-i multumeam chiar ca pe linga parteneri de afaceri suntem si prieteni. :ras: In orice caz mai scriia psihoterapeutul ca benefic este dupa ce ierti si sa vb cu un prieten apropiat si cu cine pot vorbi eu mai bine decit cu voi? :zambetoi:
Deci, cu bune, cu rele, pt ca viata asa este, sunt bine si sunt FERICIT Pentru faptul ca astazi sunt abstinent iar restul este mizilic. :cuminte: :hug: :jos-palaria:

happy.jpg

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 18 Mai 2015, 00:33

te salut cu respect Ilyuta
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 18 Mai 2015, 06:36

Iliuta draga, te salut. Si eu am aceeasi problema ca si tine. Eu astept ca omul sa-si bage mintile in cap ca daca nu o sa fac ce a facut tata. Mai e o varianta : sa-l impusc, dar nu am arma si pe deasupra ar fi pacat de familia mea. Vorbim noi mai detaliat la tel.
denisticla74@gmail.com

Gladiator73
Veteran
Veteran

Mesajde Gladiator73 » 18 Mai 2015, 16:44

Iliuta,draga,treaba asta cu iertatul nu e deloc usoara.Dar e atat de necesara,mai ales pentru noi alcoolicii care trebuie sa fugim de resentimente ca dracu de tamaie.Unde nu reusim noi,poate Dumnezeu sa ajute,asa ca,eu cel putin,il rog pe El sa ma ajute sa pot ierta pe cei pe care,singur chiar nu pot sau mi-e foarte greu sa-i absolv de raul facut mie.Iar ca masura a eficientei incerc sa observ daca inca ma mai plang altora de ei,daca le pot vorbi fara manie si repros,daca chipul lor inca imi mai dainuie in minte...
Ma bucur sa te vad atat de serios in acest demers terapeutic si deloc neglijent la orice aspect al recuperarii noastre.Abstinenta senina atletule!

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență: 04,05,2015
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde george_41 » 18 Mai 2015, 17:51

salutare si aici Denis si va salut cu zambetul pe buze pe toti ceilalti.
Mi-a placut foarte mult ceasul ala Iliuta.
Dar spiritul matematic din mine nu poate sa nu observe ca are o greseala.
La ora 5 formula corecta care sa respecte tema lui noua ar fi trebuit sa fie : [( √9!)/99]-9/9.
Ca ce scrie acolo are ca rezultat o bazaconie.

In rest "Happy abstinent day".Si asta in fiecare zi.

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență: 04,05,2015
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani

Mesajde george_41 » 18 Mai 2015, 17:54

Sau (√9)!-9/9.Mai degraba cred ca asa a vazut artistul.

ilyuta
Veteran
Veteran

Mesajde ilyuta » 18 Mai 2015, 19:27

:ras: :ras: Vai de mine si de mine, mai este un pic si nu o sa ne mai numim "Forumul alcohelp' ci Universitatea alcohelp! :ras: :ras: Sunteti grozavi toti si sa stii draga George, ca sincer sa fiu, eu n-am inteles nimic din cifrele alea de la ceas si puteau fi si mai multe greseli. :ras: Felicitari si admiratie in orice caz pentru matematicianul din tine! :jos-palaria: Eu n-am treaba cu stiintele exacte , de fapt cu nici-o stiinta ci doar cu tumbele!(imi place sportul :surprins: ) :lol:

Gladisorule drag, imi era dor de tine si daca ai vz numere de telefon pe care nu le siiai, eu eram. 😉
Cit despre iertare, stai linistit pt ca am rezolvat in totalitate problema. :surprins: Nu mai vorbesc cu patima, resentimente sau suparare, dorm noaptea si sunt extrem de linistit din adincul sufletului meu. :surprins: Mi-am luat cel mai bun avocat, cu plata dupa ce colecteaza banii! 😉 :ras:
Mda, astea sunt noutatile pe fronul de nord si va imbratisez cu mult drag si iubire , bineinteles. :cuminte: :jos-palaria:

denispericolpublic
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde denispericolpublic » 18 Mai 2015, 21:03

Lasa Iliuta ca o sa posteze george un ceas cu integrale...sa vezi tu atunci analiza forumistica.
Eu am renuntat la pusca...imi iau un bici pentru rau platnici. La mine problema a fost rezolvata. Succes si tie!
denisticla74@gmail.com

Înapoi la “POVESTEA MEA”