021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA VIETII MELE

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de alexandra77 »

Mihai scrie:Bună dimineața,

Dincolo de toate sa nu uităm ca suntem alcoolici, Daria își strigă neputința in fața bolii , sa nu uitam ca si noi am fost așa ,
Tudor se zbate căutând o scăpare din alcoolism , căutând ceva ce încă nu a fost descoperit ,
Eu cred că cer ajutor in felul lor , atâta tot !

Un prieten bun și drag imi spunea ca pot surprinde esența in câteva cuvinte , eu nu cred asta dar voi încerca sa descriu in câteva fotografii cum a funcționat și lucrat " azi nu beau " pe persoana mea .

Revin după amiaza după ce voi ieși cu băiatul in parc , zi frumoasă tuturor!

Neata Mihai,multumesc! :hug:
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de daria »

,,Dincolo de toate sa nu uităm ca suntem alcoolici, Daria își strigă neputința in fața bolii , sa nu uitam ca si noi am fost așa ,, Asa scrie Mihai gresit, dupa parerea mea. Corect spus este: ,,sa nu uitam ca si noi suntem asa,,
Ceea ce nu pot intelege eu este cum reusiti (vorbesc de cei care au reusit) sa credeti ca ,,azi nu beau,, tine pana la sfarsitul vietii, mai ales ca pe unii dintre voi va cunosc si va pretuiesc, sunteti oameni inteligenti. Mie mi se pare o minciuna,o amagire.
De ce sa nu mi spun in mod rational: nu beau alcool pentru ca mi face rau, nu beau alcool pentru ca iau pastille sau nu beau alcool pentru ca ma ingras, etc
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Mihai »

Recunosc sentimentul de inferioritate pe care si el l am avut la intrarea in abstinența in fața celor cu câțiva ani de abstinență la activ , nu Daria eu nu mai sunt "așa " poate suntem "așa " , bolnavi de alcoolism amândoi dar iți spun sincer ca acum eu văd altfel boala decât atunci când am încetat băutul ...
Pentru ca eu am mers prin abstinența in timp ce tu ai stat pe loc
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de daria »

,,Pentru ca eu am mers prin abstinența in timp ce tu ai stat pe loc,,
Te felicit pentru increderea de sine.
Eu nu consider ca am stat pe loc. Cred ca evoluez pentru ca sunt o persoana inteligenta,pentru ca prietenii ma provoaca, pentru ca viata mea este una asa cum mi-am dorit. Si imi place foarte mult de mine.
,,Recunosc sentimentul de inferioritate pe care si el l am avut la intrarea in abstinența in fața celor cu câțiva ani de abstinență la activ ,, Adu ti aminte discutia despre mosuletul ala care avea 80 de ani si era fericit ca este abstinent de la BM.

Cel mai important este sa fii bine tu cu tine. Asta a fost obiectivul meu si l-am atins.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Mihai »

:)
Psihoterapeutul de la Aliat imi povestea ca oamenii inteligenți intră cel mai greu in abstinența , de ce ?
Pentru că la ei negarea bolii e foarte puternică :)
Te salut , îmbrățișez , ai grijă de tine !
Ma bucur sincer ca ti e bine , mai vb !
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Va salut iliuta, dani, daria, mihai, tudor, alexandra
Este bine. Atata timp cat inca va mai framanta ceva este bine. Va veni timpul cand nu o sa ne mai framante nimic, si atunci nu va mai fi nici bine, nici rau...nu va mai fi nimic.
Dar pana atunci ma bucur de aceste clipe care mi-au ramas...putine...multe...e tot ceea ce am.
Fericire...multa fericire va doresc!
[...]
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de alexandra77 »

O zi frumoasa denis.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de george_41 »

Salutare Denis.Salutare tuturor

Ma bucur sa observ ca topicul asta a devenit un loc de dezbateri filozofico-stiitifico-religioase.
Am citit aproape pe nerasuflate tot ce ai scris , de fiecare data cand ai scris ceva Denis si sunt de acord cu modul tau de gandire.
Acum simt ca as avea ceva de spus(scris).Asta in legatura cu premisele personale.

Intai ar trebui definit termenul de "credinta" asa cum il vad eu.Nu vreu sa ofensez astfel pe cineva.
Din punctul meu de vedere aceasta e mai degraba o stare , nu o idee.In general este o stare de bine, asa cum e dragostea, setea de cunoastere sau curiozitatea constructiva, trairea si impartasirea senzatiei de frumos, satisfactia lucrului bine facut, etc.
Mai cred ca sufletul este o forma de energie existenta undeva in fiinta noastra, cel mai probabil in creier care rezoneaza cu modele de energie de acelasi fel existente in jurul nostru.Mai cred ca acel "ceva " superior este ca o sursa mare de astfel de energie cu care cei "credinciosi" rezoneaza.Modul in care se ajunge la aceasta rezonare este diferit( si totusi asemanator) pentru fiecare persoana in parte.

Odata facuta precizarea asta , as vrea sa subliniez marea confuzie care este perceputa de multi oameni (confuzie pe care si tu Denis ai evidentiat-o). Faptul ca religia nu este egala cu credinta, nu toti oamenii religiosi sunt automat credinciosi. Nu neg faptul ca sunt si in interiorul institutiei numita biserica oameni credinciosi. Dar sunt putini din punctul meu de vedere.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

O zi frumoasa si abstinenta si tie,Denis! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Te salut prietene georgica. Simt cum mi se naste prietenia in adancu-mi. Chiar as dori sa fim amici si sa ne cunoastem. Pe unii de pe acest forum i-am vazut cu ochii mei si impresia pe care mi-au lasat-o a fost cu mult mai buna decat atunci cand i-am intalnit in spatiul virtual. Oamenii sunt mai frumosi in realitate daca te apropii mai mult de ei. Multi oameni care par „mari si tari” sunt in relitate doar niste biete si firave suflete cu nevoi si dureri profunde. As dori sa fim mai mult decat niste schimbatori de „cuvinte lungi sticloase ca niste dalti ce despart…” , sa avem o amicitie ce vine din traire, din bucuria redescoperirii celorlalti, care sa spulbere barierele date de diferentele de casta, sociale, religioase, filozofice sau ‚politice. Suntem doar oameni…simpli oameni, si daca universul ne-ar distruge, atunci avantajul pe care-l va avea acesta – dupa cum spunea si Pascal – „universul nu-l cunoaste”.
Dar ramane ca noi sa ne cunoastem.
[...]
Scrie răspuns