021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA VIETII MELE

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de styx »

Salutare laboriosule Denis, salutare tuturor !
Uite alt film " cam bun" ca sa citez un clasic in viata :limba: , pentru care trebuie sa-i multumesc lui O.Tudor ca mi-a adus aminte de el, am sa-l revad si eu caci l-am vazut pe vremea cand eram cu spritu in bot ! :ranjet:
http://onlinefilmehd.com/vezi-you-kill- ... btitrat/2/

este vb despre... " asasinul platit al marii familii poloneze din lumea interlopa din Buffalo, New York. Dar cand Frank incepe sa aiba probleme cu alcoolul si compromite o afacere importanta, punand astfel afacerea familiei in pericol, unchiul lui il trimite la San Francisco pentru a rezolva situatia. Frank nu este genul de tip sensibil, dar incepe sa se duca la intalniri alcoolicilor anonimi. Isi gaseste si o slujba decenta: angajat la morga. Se indragosteste de Laurel, o prostituata caustica si vulgara, care pur si simplu nu stie sa se opreasca. Intre timp lucrurile se inrautatesc in Buffalo, unde o banda irlandeza ameninta afacerile familiei. Cand situatia devine critica, Frank este nevoit sa se intoarca acasa si cu ajutorul improbabil al lui Laurel, infrunta vechii rivali intr-un mod cu totul nou." @cinemagia
Vizionare placuta ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Merci Styx. Mă voi hrăni în continuare.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Seara bună amici, amice, prieteni cunoscuți sau nevăzuți la față, dragii mei triști și bucuroși, supărați, revoltați, fericiți, senini...în oricare stare v-ati afla, să știți ca există o singură stare ce merită reținută pentru sufletul nostru: unica și simpla "stare de bine".
De aceea va urez de bine vouă-buni pescari ai binelui , binecunoscuți ca bonomi ai buneicuviințe.
Dimineața asta parcă am trăit în câteva momente simteza tuturor clipelor bune din viața mea.
Am coborât pe străduța ce șerpuia printre copaci, și am urmat-o parcă sa-i caut capătul însă nu cu acest scop, ci doar de dragul plimbării în răcoarea dimineții. O dimineață splendidă de vară ce venea ca o prelungire a visului meu nocturn, și se așternea în fata-mi ca unica și cea mai adânca-n înțelesuri dintre iubirile mele:clipele.
În spate, la câțiva kilometri, mă salutau lanțuri de munți îmbrăcați în țesături de clorofile...în față pădurea, câteva case răzlețe printre vegetații falnice de foioase...liniște...atâta liniște.
Din când în când tacerea era sincopata de vibrațiile răgușite ale lătrătoarelor, apoi niște veverițe foșneau crengile unui alun la câțiva pași de mine. Nimic nu era în plus în decorul ce începea să mi se graveze în suflet ca un basorelief al eternității clipei. Respir profund...pielea reacționează ca la mii de știmuli din suflet în creier, din creier la nervi. E un semn ca trăiesc...și eu fac parte din acel decor paradiziac. Mi se întipărește în minte imaginea acelui colț de univers împreună cu mine în ea..eu sunt acolo, dar eu nu mai contez...contează totul.
Înaintez prin pădure cu mâinile ridicate ca în fața plutonului de execuție...mă predau...mă predau naturii din sânul căreia am fost zămislit. Simt un puternic iz de putregai umed amestecat cu .miresme de cetină. Pârâiașul se apropie de mine și parcă îmi curge printre neuroni lăsându-mi mintea limpede și rece.
Îmi vine să râd...să plâng...să trăiesc tot ce am scăpat printre degete, să trag de hațurile timpului și să imortalizez clipa... întreaga viață s-o strecor în ea...
Nu mai îmi doresc mocirla în care s-a zbătut sugrumata întreaga-mi viață.
Abstinent... rezonează cu munții ce-mi trimit răspunsul ecou la întrebarea:
-Trăiesc?
-iiieeesssccc!
-Dar Dumnezeu trăiește?
-Acum daaa...și tu, și El...
[...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

Denisica frate, ce-as mai putea spune eu sarmanul, cu exprimarea mea? :surprins: Ai scris sublim , te-ai intrecut pe tine si n-am cuvinte suficeiente si potrivite ca sa te laud. :jos-palaria: Nu numai atit dar am citit tot ceea ce le-ai scris si citorva "colegi" de pe forum si totul este la superlativ. :zambetoi: :jos-palaria:
Felicitari si ma bucur nespus ca esti si tu prietenul meu! :hug: :jos-palaria:

PS Acum am citit ce i-ai scris Styxisorului cu intratul apei la motor. :ras: :ras: :ras: Va pup pe amindoi! :hug: :hug:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de dani »

Tulai fain ai scris ravisantule Denis!(asta cu ravisantu o stiu de la Styx)Calistrat Hogas isi taia venele pe lungime de te citea,ca ramanea fara servici.Auzi la el:''pescari ai binelui'' ...tre' s-o pun in rama pe asta,ca de fapt toata postarea.Jos palaria Denis si fir intins ficiori!
Peseu:
Ce frumoasă este viaţa
Când te-apucă dimineaţa

Dimineaţa la şosea
Cu mândruţa altuia...
la lai la la
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de styx »

Frumos ai scris poetesule !
La mai multe scrieri din suflet pentru suflet!
Iti face bine si ne face bine.
Seninătatea sa dea buluc peste tine! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de styx »

Poetesule ni aici un film ...
https://www.youtube.com/watch?v=LMWfnVId5Bk
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Mulțumesc styx!
Cunoști acum prăjiturelele care îmi plac.
[...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de dani »

Multumesc!...Multumesc!...Multumesc!...
Filmul ''Schimbarea'' cu Wayne Dyer,este in capitolul ''you must see!''pentru un alcoolic.Musai de vizionat pentru toti.Alooo Gradinita!Care n-ati vazut acest documentar sa stiti ca-i tema acasa!
https://www.youtube.com/watch?v=LMWfnVId5Bk
Imagine
Din pacate dr.Wayne Dyer a murit acum doua zile.Era un om extraordinar...singurul din lumea asta mare de la care doream sa primesc newslettere pe mail,Dumnezeu sa-l odihneasca!
Imagine
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de colica zis alcoolica »

Foarte frumos Denis frate , ai prins foarte bine imaginea abstinentei . Doamne ajuta ! :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns