021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA VIETII MELE

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Catre iliuta: in primul rand problema mea nu este ca gandesc mult, ci ca gandesc prost. In al doilea rand: am aflat raspunsul la intrebarea mea. Care este starea abstinentului de 9 luni, un an, doi ani, patru ani? Am intrebat mai multi si am facut media pentru ca fiecare a avut alta viziune in functie de experienta vietii lui si de impactul pe care l-a avut aceasta experienta asupra psihicului sau. Dar cred ca informatia asta nu o sa ma ajute prea mult pentru ca mi-a soptit o pasarica: "pe urmatorul pahar de alcool pe care-l vei dori sa-l bei scrie MOARTE". Asta inseamna ca nu va mai exista inca unul. Ceea ce traiesc eu acum este ultima sansa. Este mai bine asa. Sa-ti spun un secret la ureche, dar sa nu spui la nimeni: iubesc al dracului de mult viata".
Astazi sunt in forma. Astazi ma simt bine. Am fost la grupul Aa si am venit cu bateriile incarcate.
Sa-ti spun ce am invatat azi (ca si tu povestesti slujba de la biserica).
1. Cei mai mari dusmani al faptelor foarte bune sunt faptele bune. (plafonare).
2. Degeaba ierti pe toata lumea daca nu te ierti pe tine insuti. ( asta a spus-o styx dar intr-un limbaj foarte poetic...baiatul asta chiar are un simt liric fantastic...cred ca o sa rescrie Luceafarul)
Chiar ma simt foarte bine...in rest "ce minune ca esti, ce-tamplare ca sunt...din betii m-am trezit, si imi vine sa cant...styx trebuie sa continue ca el e poetul"
Tot Denis...si tot un alcoolic
[...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

:hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :cuminte: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de styx »

Salutare Denis! Sa nu exageram, nu sunt nici pe departe poet desi am o latura mai sensibilicioasa :ranjet: ca orice alcoolic sentimental dar slava Domnului ca acum fac asta perfect lucid si nu am vreo euforie bahica. Ma bucur ca te simti bine si ca-ti vine sa canti..face bine la sufletel, bucura-te prietene ca esti abstinent si ca iti poti revarsa din prea plinul inimii si asta treaz fiind!

"ce minune ca esti, ce-tamplare ca sunt...din betii m-am trezit, si imi vine sa cant,..."

deci canta amice dar fi vigilent, alcoolul pardalnic pandeste atent,
o mica scapare, atat e de-ajuns si alcoolul perfid, loveste pe ascuns...

Nu pot decat sa ma bucur de starea ta de bine, ma rog Puterii superioare si ar fi de dorit sa o faci si tu sa te tina asa tot timpul, sa nu uitam ca suntem neputinciosi in fata alcoolului dar drumul facut impreuna e mai usor. O seara frumoasa si linistita! :hug:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

Draga Denis, hai ca mie nu-mi mai ajunge ziua! :surprins: Vreau sa-ti spun, apropos de raspunsul tau, ca prietenul meu drag si de suflet cu care a inceput recuperarea mea in abstinenta, Old TUDOR, imi tot recomanda grupul AA la care eu foarte defensiv raspundeam, "ce AA, dom'ne, ce AA, mie nu-mi trebuie deoarece eu nu sunt ca ei" :lol: :lol: :ranjet: Acum sincer, nu numai ca ma simit ca ei dar imi doresc sa fiu mereu ca ei, drept pentru care merg la grup AA ori de cite ori imi permite programul.Ma incarc cu o energie pozitiva inimaginabila , neinteleasa pentru cei care nu stiu despre ce este vorba si nu degeaba acest program a salvat si salveazamilioane si milioane de la un destin trist. :cuminte:

Styxisor, n-am avut timp sa sun azi, scuze! :rosu:
Noapte buna tuturor! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Catre Relus: Am inteles indemnul tau catre pragmatism. Intai ar trebui sa ma salvez si dupa aia sa pun intrebari. La capitolul asta sa stii ca ai dreptate. Mai bine imi pierd cunostintele decat viata. Pasii AA catre fericire sunt mai siguri decat psihanaliza daca ar fi sa ne luam dupa statistici. Si cred ca incep sa inteleg si de ce. In primul rand aici am invatat sa ma apropii de oameni. De felul meu eram cam distant cu toata lumea inclusiv cu familia mea. Nu prea imi descopeream sentimentele. Nu-mi vine sa cred cat de mult m-au schimbat aceste cateva zile de cand am intrat in contact cu aceasta noua si interesanta lume. Nu ma gandeam ca exista asa ceva , ca-i posibil ca oamenii sa fie si altfel decat niste hiene disperate in lupta pentru supravietuire. Isus spunea :"cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu , si toate celelalte vi se vor da pe deasupra"....adica intai lucrurile de baza, primordiale, si celelalte vor veni de la sine. Deci eu am nevoie intai de traire, si intelegerea rationala va veni si ea cu timpul. Prea multe intrrebari clarifica cel mult intelectul, dar nu curata sufletul. Si eu care le voiam pe toate deoodata. Voiam sa traiesc "si mult si ghini" ,vorba lui Pavel Stratan. Scuze ca inca mai sunt ca si copiii mici la varsta "de ce-urilor". Einstein spunea despre el "eu nu sunt un om inteligent, ci extraordinar de curios". Curiozitatea nu este pacat, ci infumurarea intectuala duce la betia spirritului. Inca o data spun ca ceea ce am invvatat aici la voi si printre voi in cateva zile, nu am invatat trait, si simtit o viata intreaga. Cred ca Dumnezeu ma mai lasat cateva zile si mi-a soptit: " Daca nici acum nu simti nimic, inseamna ca esti mort si ar trebui sa inchidem aceasta fila murdara a istoriei tale".

Ceva in adancul meu s-a miscat...de acum incolo viata mea nu mai poate fi la fel...
Iti doresc multi ani fericiti, si pe la 120 de ani sa-mi trimiti o ilustrata in culorile vietii fara alcool.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Catre styx:Am mirosit eu ca esti poet...te-am prins cu rima-n sac...mmmai glumesc si eu, sperr ca nu tte superi (nu prea pari tu suparacios)
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Catre. Lupica: Deja mai facut nebun (glumesc), si ai dreptate pentru ca un betiv are ceva la cap in plus sau in minus, e o problema cu senzorii, deci un lucru care nu functioneaza corespunzator nuu poate fi numit "bun". Faptuul ca alcoolicului nu i se poate atasa prerogativul de" bun,, duce la deductia ca este nebun.

Draga Lupica, o sa citesc postarile tale de la inceput. Presupun ca pe atunci erai suparat rau pe viata si muscai tot ce prindeai, de aceea ti-ai pus denumirea de LUPICA. Sper ca nu te superi daca uneori mai glumesc. Imi ajunge atata tristete si depresie. M-am saturat de ele. Am inceput o noua viata. Vreau acum sa am tot ceea ce nu am avut inainte. Merci pentru postare...ma simt bine printre voi.
Te saluta Denisticla, un betiv nebaut.
[...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Relus »

O zi minunata iti doresc.
Nu uita totul depinde doar de tine,tu vei alege azi cum vrei sa fii,asa ca lasa ti viata in voia lui Dumnezeu si mergi alături de noi,cat de bine ne va fi.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Merci Relus...o dimineata placuta si o zi binecuvantata sa ai.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

concediu placut fratele meu Styx...sa fii cuminte pe acolo.
[...]
Scrie răspuns