021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

POVESTEA VIETII MELE

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Multumesc freedom, am inteles perfect mesajul tau, dar nu inteleg treaba cu medalia, este un simbol?
[...]
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de freedom »

denispericolpublic scrie:Multumesc freedom, am inteles perfect mesajul tau, dar nu inteleg treaba cu medalia, este un simbol?
Da, este un simbol important al AA-ului, peste tot in lume. Se da la inceput pentru 24 de ore, apoi la o luna, 2,3,4...12 luni, iar apoi din an in an. La noi la grup, avem un moment special in fiecare ultim weekend din luna, cand se impart medaliile si imbratisarile si prajiturile aferente. E un moment foarte fericit de multe ori si plin de bucurie absolut intotdeauna. E poate singurul moment cand lasam smerenia la o parte si strigam "Yupee!" :zambetoi:
Eu am primit in februarie medalia de 3 ani, dar spun asta doar ca sa intelegi semnificatia acesteia, fiindca Mircea Fratzi, colegul meu de la grup, a primit-o odata cu mine pe cea de 13 de ani in abstinenta, iar Floyd a luat-o anul trecut pe cea de 32 de ani de "clean and sober". Sunt ani traiti frumos, impreuna in grupul de suport, fiindca boala de adictie e un iceberg incurabil, dar care poate fi tinut in stare latenta prin crestere spirituala zilnica si sustinuta.
Sau, asa cum spunea acelasi Spartacus-Gladiator din a carui intelepciune am citat toata dimineata de astazi, asa cum spunea el: "suntem condamnati la iluminare", altfel iadul personal ne mananca.

Cu drag, Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Multumesc. Acum pricipisi. Vezi...de unde sa stiu daca nu mi-a spus nimeni? Acum m-am luminat. Sunt aici ca sa las capul plecat si sa invat. Sunt un copil ascultator. Uneori mai scriu prostii, iar uneori mai glumesc pentru ca asa mi se mai insenineaza sufletul . Am citit analiza ta psihologica facuta asupra-mi si mi-ai confirmat ca ea se incadreaza intr-un anumit tipar. Alcoolul creaza tipare comportamentale si un anumit impact dupa anumite tipare (asta mi-a spus-o un psiholog, nu este descoperirea mea). Sunt cu totul de acord. Ai intuit bine si cand ai observat tendinta mea de a matematiza problema in loc de a o spiritualiza. Candva am fost prea spiritual si apoi am cazut in cealalta extrema. Eu sunt un extremist prin structura mea. Sper sa fiu extremist in abstinenta. Doar Arhitectul care ne-a conceput poate sa stie ce nu functioneaza bine la mine si sa ma repare, sa-mi vindece sufletul. Totusi nu o sa imi plang de mila niciodata pentru ca am orice sentiment fata de mine , numai de mila nu.Si din nou ai dreptate in legatura cu singura mea sansa de scapare - Dumnezeu. L-am ponegrit atat de mult pe cat L-am iubit candva. Acum o iau de la capat..." La inceput a fost Cuvantul, si cuvantul era cu Dumnezeu... si Cuvantul era Dumnezeu..." poate de data esta voi pricepe cu sufletul si nu cu neghioaba mea minte.
ZIua de astazi sa-ti fie senina, caci pentru celelalte vei primi alte urari mai frumoase.
Denis- un alcoolic.
[...]
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de lupica »

iti doresc succes si o zi linistita si fara alcool in Duminica Floriilor...
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Multumesc Lupica. Si tie la fel.
[...]
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de ilyuta »

Da' chiar ma gindeam Denis ca ar trebui sa fie aici frumoasa si desteapta Free ca sa comenteze pemtru ca ...vezi tu de ce :lol:Uite ca am adus-o cu gindul si ea este una care a pus serios umarul la "constructia" abstinentei mele(hellofrumoasa si desteapta Free), alaturi de toti cei de pe forum, incepind cu Old TUDOR.
Eu cred ca am trecut aici pe forum prin toata "paleta" trairilor unui incepator alcoolic abstinent, am fost ca o mare tulburata cu valuri si care incet, incet, se linistesc ajungind la mal. :cuminte:
Cu gindurile mele catre DUMNEZEU si catre toti PRIETENII, ma ma pregatesc sa merg la biserica, unde stiti fiecare ce voi face ! :cuminte:
O zi de Florii abstinenta si binecuvintate tuturor! :cuminte: :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de Relus »

Am trecut puțin prin acest topic Dis de dimineața,nu am citit ,am crezut ca este povestea identică a oricărui alcoolic.
Dar,ceva ,ceva imi spunea ca este necesar sa citesc,si dupa amiaza ,destul de liniștita in suflet,mi am zis,hai ca trebuie sa l citești,sa Cunoști mai îndeaproape încă un suflet chinuit .
Am plins de la bun început,dureros,chiar neînchipuit de dureros tot ceea ce trăit.
Cu toții,noi cei bolnavi de alcoolism am trecut prin chinurile iadului,dar din păcate multi chiar au fost in flăcările iadului.
Constat ca fiecare dintre noi avem o "cruce" de tras dupa noi,unii mai grea ,unii mai ușoară,important este sa ne dam seama ca o simpla reîntoarcere către Dumnezeu,ne duce spre salvarea vieții.
Mai zâmbind,mai plângând,eu întotdeauna am spus ca noi,cei bolnavi de alcoolism,si mai ales cei in recuperare,am fost aleși de Dumnezeu pentru a fi salvați datorită faptului ca putem ajunge la acea iluminare Spirituala.
Ce as putea sa ti mai spun,decât sa te rog sa rămâi lângă cei ca tine,lângă noi,vei reusi sa ti păstrezi abstinenta,vei reusi sa fi mulțumit de tine,vei reusi sa accepti tit ce ti s a întâmplat in viata,sa ierți,sa te ierți,sa iubești,sa fi recunoscător pentru tot ceea ce ai pătimit si pentru ceea ce ti se va intampla de acum încolo.
Te rog mult Denis,fa ti un obicei si pentru început frecventează grupul de suport AA,este una din metodele sigure ale abstinentei.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Buna iliuta. Ma bucur ca am facut cunostinta cu free. N-am stiut ca ea a fost o piesa importanta in convertirea ta la abstinenta. Inseamna ca va leaga sentimente profunde...pe forumul cred ca devin prea sentimental. M-i se pare ciudat sa incepi sa ai sentimente fata de persoane pe care nu le-ai intalnit "in carne" niciodata. Aici cred ca adie un vantulet caldut spiritual, iar eu vin din gheturile polilor si incep sa ma dezmortesc si treptat-treptat incepe sa-mi placa.
Tu esti bine? Ai sarbatorit de florii? Invitati multi, masa festiva? Sau tu preferi mai mult intimitatea familiei? Scuze, nu trebuie sa-mi raspunzi la intrebari, eu intreb multe cand ma simt fericit...mie imi plac detaliile caci ele sunt ornamentele vietii.
O zi fericita in continuare.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Multumesc Relus pentru aprecieri si sfaturi. Am sa fac asa cum m-ai sfatuit. O sa ma tin de grupul meu de suport chiar daca este la70km distanta, pentru ca vreau sa ma salvez. Va rasari soarele si pe strada mea. Azi am trecut printr-o sarbatoare la mine acasa si nimeni nu a consumat alcool (nu pentru ca i-am rugat eu), si am putut sa radem, sa ne simtim bine si fara drog. Deci se poate. Deocamdata nu simt nici tentatie, nici pofta. Asta nu ma face sa cred ca sunt imun. O las mai moale cu increderea in mine pentru ca am vazut ce pot face singur. In Biblie scrie ca "faptele noastre bune sunt ca o carpa minjita"...atentie-faptele bune nu cele rele. Daca ceea ce este bun la noi este josnic in ochii perfectiunii, atunci ceea ce este rau cum poate fi?
Astea sunt doar gandurile mele spuse cu "voce tare".
Ma bucur ca te-am cunoscut si ca ai grait in scris catre mine. Imi place aici unde oamenii se ajuta. O sa ma "imbat" de atata altruism.
[...]
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: POVESTEA VIETII MELE

Mesaj de denispericolpublic »

Vreau sa te mai intreb ceva Relus. Cum este viata dupa 1560de zile fara alcool? Ti-a mai trecut in ultimul an spre exemplu vre-un gand ciudat? Mai are vre-o valoare tentatia dupa atata timp? Nu te simti ca si cum n-ai fi baut vreodata? Am si eu trei ani de cand m-am lasat de tutun si nu ma simt ca si cum as fi fumat vreodata. Cu alcoolul este diferit? In definitiv nu sunt tot droguri?
Am cam multe intrebari. Nu vreau sa gasesc raspunsul in carti. Ma intereseaza real life nu teoria din manualul de psihologie.
[...]
Scrie răspuns