021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Prin mine insumi!

Aici puteti povesti experientele personale.
ionprunes
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 24 Mar 2014, 22:15

Prin mine insumi!

Mesaj de ionprunes »

Buna ziua,
Va urmaresc de 1 an de zile dar nu am postat nimic pana acum! Mi-au placut mult postarile Ploicicai(felicitari!), ale lui Stynx, Veteranului, etc! Am citit destule din continutul site-ului, felicitari administratorilor!
Motivul pentru care m-am hotarat sa va scriu este unul aniversar, azi implinesc 1 an de cand nu mai consum alcool (cu doua exceptii, de Revelion 2 pahare de sampanie si de Pasti, un pahar de vin natural!)
Am luat aceasta hotarare pentru ca vedeam ca tot ce am realizat pana acum pe plan personal si profesional incepe sa se naruie, starea de sanatate a inceput sa fie precara(m-am ales cu hipertensiune arteriala , pierderea increderii si a busolei!)
Nu am urmat sedinte de la ALIAT(sau similar), nu am un sponsor sau sfatuitor, am reusit totul doar cu ajutorul meu(de unde si denumirea topicului:prin mine insumi! , al familiei(care mi-a fost alaturi in tot acest timp,multumesc!!) si a celui de SUS(care vegheaza la tot ce ni se intampla!Doamne ajuta)
M-a ajutat mult ceea ce am citit aici, intamplarile(si urmarile) multora care au apucat pe aceasta cale, a abstinentei, si mi-am zis ca va trebui sa reusesc si eu! La inceput am fost sceptic ca pot reusi ,dar iata, ca a trecut 1 an si totul este asa cum am sperat! Eu cred ca pot fi incadrat (pentru perioada cand consumam vartos) in tipicul betivului de tip Epsilon, adica puteam sa nu consum zile sau saptamani nimic, dar cand scapam "boii", nu ma puteam opri decat dupa zile si nopti de alcool! De aici probleme cu familia, cu sefii, cu prietenii(cei adevarati, slava Domnului, mai am inca si din astia!), si, mai ales, cu mine insumi! Tebuie sa spun ca odata cu hotararea de a deveni abstinent ,mi-am schimbat si stilul de viata, in sensul ca mi-am cumparat o banda de alergare pe care merg(alerg) de cel putin 3-4 ori pe saptamana, la serviciu nu ma mai deplasez cu masina , ci pe jos(sunt relativ aproape), fac miscare cat de mult pot, evit mancarurile grele si dupa ora 19, nu mai consum decat rar sucuri ne/acidulate, apa plata si ceaiuri cat de mult! Asa am reusit sa slabesc si vreo 3-4 kg si sa ma mentin relativ la o greutate aproape normala(ar mai trebui slabit 2-3 kg). Ca o consecinta directa a celor de mai sus, am renuntat la medicametele de sinteza pentru hipertensiune, iau doar ceva naturiste iar tensiunea aproape ca este in limite normale (cam 13,14/7,8 , rar peste). Si cum toate merg spre bine, nu am nici un gand sa mai consum vreodata alcool si sa trec prin starile de groaza pe care mi le producea alcoolul in exces! Intr-adevar, pentru noi, suferinzii, 1 pahar este mult prea mult iar 10 mult prea putine!
Voi continua sa va urmaresc in continuare postarile voastre, inclusiv cartile si filmele indicate de multi dintre voi! Asa, ca o concluzie, sper ca pot sa spun ca ma numar si eu printre cei ce au reusit in lupta cu aceasta parsiva maladie! Postarile voastre m-au ajutat(si sper ca si in continuare) in clipele grele prin care am trecut! Multumesc!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de styx »

Felicitări ! Ai toata admirația mea sinceră! Rar vezi un om care sa reușească de unul singur in lupta cu aceasta boala! Ce pot sa- ti spun decat tine-o tot asa!
Ma bucur când reușește cineva sa scape de acest flagel... Indiferent de metoda dar cu atât mai mult când reușește de unul singur. Cu respect , Styx alcoolic
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ionprunes
Boboc
Boboc
Mesaje: 6
Membru din: 24 Mar 2014, 22:15

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de ionprunes »

Multumesc Styx(scuze pentru ''botez"), nu cred ca reuseam fara "sfaturile si ajutorul" vostru, chiar daca de departe!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de Tudor. »

Felicitari,
Totusi conform AA ului ai recazut.
Exista un slogan: Jumatatile de masura nu ne-au adus nimic bun.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de ilyuta »

Felicitari si din partea mea si admir foarte mult totodata ONESTITATEA si SINCERITATEA de care dai dovada, acestea fiind unele dintre ingredientele TUTUROR celor care au devenit abstinenti. :zambetoi: Nu conteaza pentru nimeni citi ani are de abstinenta ci esenta este ca nu ai baut ASTAZI si ia ZILNIC pastila de ABSTINENTA.! :zambetoi:
Sincere felicitari, inca odata si tine aproape de "cird"! :zambetoi: :jos-palaria:
believe.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
alexandra77
Veteran
Veteran
Mesaje: 304
Membru din: 16 Aug 2014, 20:36
Zile de abstinență: 30.09.2015
Ani de abstinență: 1 an

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de alexandra77 »

Felicitari.Doamne ajuta!
george44
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 19 Mar 2015, 18:44

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de george44 »

Felicitari si tot respectul...abstinenta senina in continuare!
daria
Veteran
Veteran
Mesaje: 510
Membru din: 20 Dec 2010, 14:00

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de daria »

Bravo!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de denispericolpublic »

Felicitari. Pentru mine reprezinti inca un motiv in plus... nu conteaza metoda folosita...unii pot picta si cu picioarele...
Respect!
[...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Prin mine insumi!

Mesaj de Relus »

Doamne ajuta,iată ca se poate daca exista încredere si bunavointa.
Felicitari,la câți mai multi ani,senini si cu pace in suflet.
Scrie răspuns