021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Una, alta

Aici puteti povesti experientele personale.

Mihai
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Una, alta

Mesajde Mihai » 15 Iun 2015, 22:18

Alcoolul te pacaleste, uneori ti-o trage un pic alteori grav de tot, uneori te prinzi din timp si tot ti-o iei, alteori te arde cand te astepti mai putin si nici nu-ti vine sa crezi si n-apuci sa-ti dai seama ce s-a intamplat. Se muleaza pe caracterul tau. Iti cunoaste cele mai ascunse ganduri.

Salut Eulcon , cunoști foarte bine alcoolismul , o descrie a alcoolului prinsă in câteva fraze ce spun aproape totul .

Si eu am știut ca sunt alcoolic încă din adolescenta , pur și simplu am știut .

Succes in ceea ce ti ai propus , bănuiesc ca ai fost ceva timp abstinent .

Mi a plăcut mult asta

Daca pierzi controlul, singura solutie e abstinenta totala. Dar trebuie sa ai grija mare sa nu te reapuci, ca poti sa te reapuci cand nici nu te astepti, sau poti sa te reapuci inainte sa iei prima gura.

Eu sunt in tabăra ălora de au pierdut total controlul , dupa cum bine ai spus , singura soluție pentru mine este abstinența totală de la alcool .
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.

Sunt autorul acestui subiect
Eulcon
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Una, alta

Mesajde Eulcon » 01 Apr 2016, 20:12

Salutare :zambet:
Am zis sa mai scriu si eu pe aici, ca vad ca mai e un pic si se face un an de cand n-am mai scris. De intrat am tot intrat, dar nu scriu des pt ca nu sunt abstinent si cred ca ar fi nepotrivit sa scriu prea mult sau despre ce-am mai baut. :zambet:
Stilul meu de a bea nu s-a schimbat.
Bautul controlat..eu as spune bautul echilibrat. ca bautul controlat cred ca e ala cand ai mai bea dar te abtii, te controlezi sa nu te faci praf. Ceea ce e valabil si la mine de multe ori. Dar de obicei nu as mai bea, nici nu am chestia aia cand bei 1 bere sau 2 beri si ai mai bea inca 5.
Nu stiu, ma si feresc sa spun lucruri care poate sunt adevarate doar pe jumatate sau doar in unele cazuri. Probabil sunt atatea sub-stiluri de a bea cati oameni sunt. Dar cred ca atunci cand bei e important sa ai o viata echilibrata, luciditate si responsabilitate. E am ales varianta asta, nu s-a nimerit. Si nu cred ca stie cineva asta. Am ales-o pentru ca am crezut in ea, si se pare ca am facut bine. Sper sa ramana asa si sa fiu tot lafel, sa pot si la batranete sa beau un pahar, nu vreau sa creada cineva ca ma cred ala mai cu mot care poate sa bea, pentru ca eu stiu cel mai bine ca nu e asa, ca m-am ars si eu de 1000 de ori si atunci cand esti mai sigur pe tine atunci ti-o iei. Dar e si asta un sport. Se invata, unii ajung il stapaneasca mai bine altii mai prost, unii sunt campioni altii nici n-au auzit de el.
Ce am auzit intr-o zi, cica in Romania alcoolismul nu este considerat o boala. Sunteti nebuni? Alcoolismul este o BOALA. Lafel cum diabetul e o boala. Si mai e si incurabila.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”