021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Salutare Loopoo,

sa-ti traiasca baietelul.Eu nu am gasit "pozitia" care creaza un baiat si la a doua fata m-am oprit.
Eu inca n-am avut o recadere , asta poate ca pentru ca e putin timp de cand m-am lasat, dar din cate am citit prin cartile alea despre alcoolici ("Viata fara bautura" si "Big Book") pot sa spun ca dintr-o recadere poti invata cate ceva.Sunt multe de invatat dar eu am sa ma opresc asupra a doar doua aspecte.

Primul este cel mai des pomenit si apare ca un text monoton si plictisitor dar este cel mai evident dintre toate.Acesta este : daca te pui sa bei un pahar, nu te mai opresti pana bei de ti se face rau.Unii mai si mor din asta.Citisem pe topicul lui Lupica despre un ins de 30 si ceva de ani care, ramas singur acasa, a consumat tot ce avea prin casa (vreo 20l de vin si 4l de tuica) si l-a gasit familia rece la intoarcere.Era sot, tata, fiu.Trist.
Al doilea aspect este tratat cu usurinta, dar eu consider ca e aproape la fel de important ca si primul.Si anume faptul ca intr-un razboi ceea ce nu te omoara te poate face mai puternic.Adica daca tot ai "alunecat", incearca sa inveti despre cum ai ajuns sa te gandesti sa bei, ce ai simtit? cum ai reactionat? unde ai gresit? ai avut bautura la indemana? a fost cineva care te-a impins catre asta?etc.
Pune-ti cat mai multe intrebari despre cum s-a ajuns la acel prim pahar (ca ala e cel vinovat de toata perioada de betie care a urmat) si "blindeaza-te" astfel incat la o eventuala repetare a imprejurarilor sau a sentimentelor sau a persoanelor cere au dus catre PRIMUL PAHAR sa fii pus in garda.

Tine-te cu dintii (sau cu viata ta) de : AZI NU BEAU.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de lupica »

:hug: :jos-palaria: :zambet:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Merci şi ţie, george_41. Am avut destule recăderi, şi teorie învăţ din ele, numai că uit repede sau, mai bine zis, nu aplic practic acea teorie. Voinţă îmi trebuie, asta nu prea am. Dar, hotărât lucru, azi nu beau. Duminică faină!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Merci şi ţie, Hope, te pup!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Acum o săptămână s-a născut băiețelul meu. Drept urmare, am clacat și am băut în fiecare zi, până ieri. Mi-e rușine, dar trebuie să spun adevărul. Azi reiau lupta.
Voinţă îmi trebuie, asta nu prea am. Dar, hotărât lucru, azi nu beau.
Loopoo , este f importanta sinceritatea si aici nimeni nu judeca sau nu ar trebui pentru ca boala este mult peste noi.
Eu tocmai asta am retinut aici , ca eu cu toata vointa din lume , dependenta de alcool (si nu numai) nu reusesc sa o controlez . Eu sunt , cum spun italienii , impotent in fata alcoolului , viata mea a devenit incontrolabila . Ma predau total , capitulez ,deci nu mai lupt .
Iti doresc bune 24 de ore loopoo si sa ne citim cat mai des ! :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Iarăși am cedat. Rugați-vă pentru mine să nu mor!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Salutare loopoo,

eu sper sa nu mori.
De rugat, e bine sa o faci tu si numai pentru tine.Asta daca tu crezi ca functioneaza asa.
Dupa aceea , fruntea sus, ca e o noua zi.Dupa cum am mai zis , analizeaza imprejurarile care te-au dus la primul pahar si fereste-te de ele (imprejurari SI pahare) in viitor.
Eu nu am avut recaderi pana acum si nici nu vreau asa ceva, dar din cate am citit aici pe forum cred ca te-ar putea ajuta sa citesti topicul lui Lupica. (:jos-palaria: :jos-palaria: pentru Lupica)
Incepe cu ultimele 2 pagini si apoi treci la inceput si citeste pana te dumiresti cum e cu recaderile.

Si apoi scrie aici tot ceea ce simti.
Eu am sa-ti raspund daca nu te deranjeaza.Daca nu vrei, imi spui si eu tac.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Sigur că îmi poți răspunde, doar de aceea am scris, am nevoie de suportul și încurajările tuturor. Îți mulțumesc pentru că mi-ai scris.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Multumesc.

Scrie Loopoo.
Cum te simti? Cum s-a intamplat? Ce planuri ai pentru azi?
Scie aici , ca toata lumea de aici de pe forum te va citi si va incerca sa te sustina.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de ilyuta »

Draga Lopoo, daca ai stii de cite ori m-am rugat si eu la Dumnezeu sa nhu ma lase sa mor...Si promiteam ca daca ma ajuta doar inca odata, nu voi mai bea niciodata si ma tinea promisiunea doar pina uitam ultima 'isprava'.Nu ne spui nimic nou si majoritatea am trecut prin ceea ce treci tu. :plans: Si eu imi imaginam fel de fel de scenarii , care credeam eu ca m-ar ajuta pe mine sa nu mai beau :odata imi ziceam ca o fi bine in puscarie pentru acolo n-ai cum sa bei sau altadata ma gindeam ca neavind miini n-ai cum sa duci sticla si paharul la gura (Doamne fereste de asa necazuri dar sunt sincer cum gindeam) si nu ca mi-as fi dorit sa exprimentez aceste experiente ci doar gindeam asa. :plans:
Hai sa-ti spun o mica povestioara vazuta chiar asera la tv , care poate te va ajuta:Un tinar, era distrus si disperat cu viata lui mizera, fiind adict la alcool si droguri.Pierduse tot, familie, casa, prieteni, sanatate, etc. :plans: Era atit de deznadajduit incit se hotarise sa-si ia viata.Si stind in pat si privind in tavan, l-a strafulgerat un gind ca numai Dumnezeu il mai poate salva.aceasta a fost povestea unui preot in ultimul an la seminar si eu nu spun ca trebuie sa devii preot ca csa te salvezi ci sa crezi si tu in ceva, IN ORICE consideri ca ar putea fi puterea ta superioara si vei fi si tu salvat ca si noi.
Du-te frate la un grup AA ca sa intelegi ce si cum trebuie sa fraci deoarece nu suntem milioane si milioane de "prosti" care ne-am salvat de la o moarte sigura(vorbesc si de-a lungul timpului de toti cei care si-au salvat viata cu acest program).Ia legatura cu cineva in persoana de pe forum macar si vorbeste cu el despre problemele tale , fa ceva, fa orice si salveaza-te deoarece daca noi am putut si putem POTI Si TU, numai sa ai bunavointa sa incerci si sa vrei.
Mult noroc in tot ceea ce vei alecge sa faci si suntem toti aici si pentru tine. :jos-palaria:
91aa145dd0674625b789f54918e88fed.jpg
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns