021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Momentan sunt în sevraj, am dureri musculare, am avut transpiraţii şi încă îmi tremură corpul. Sper să mă odihnesc în noaptea asta şi mâine să-mi fie bine. Şi să nu uit niciodată cât de rău mi-a fost în zeci şi zeci de situaţii.
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de almaM »

Eu nu îți dau sfaturi, însă gândește-te dacă merită? Alcoolul te relaxează pe o perioadă pe care, cel mai probabil nu ți-o amintești, dar urmările le trăiești visceral. Decizia e la tine și orice decizi, cei de pe forum, te vor înțelege fără a te judeca, fiecare dintre ei, au trecut prin asta.
Nu te mai pup că o făcui de 2 ori astă seară, dar :hug:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Hidrateaza-te bine chiar daca vei transpira sau vei vomita,mananca ceva dulce mai reduce pofta de alcool, daca ai niste vitamine e ok, dacă nu mananca fructe. Odihna la maxim, hai ca o sa reusesti, in seara asta e mai greu , dar va fi din ce in ce mai usor.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Alma, mi-a fost rău de prea multe ori, încât e musai să îmi amintesc. Şi am experimentat de prea multe ori chestia cu doar o bere, două şi fără succes. Îm momentul de faţă spun doar că trebuie să iau fiecare zi ca pe ceva singular, cu câte un nou început, şi să spun zilnic Azi nu consum alcool! Te pup şi eu, de trei ori :limba:
Ultima oară modificat 05 Aug 2015, 23:13 de către loopoo, modificat 1 dată în total.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Styx, mi-e ceva mai binişor, dar nu simt nevoia de alcool. Am depăşit faza cu pofta, mai rămâne să treacă şi efectele sevrajului, cel fizic.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Atunci e bine, fizic te vei reface mai repede, psihic ramane sa abstinesti in fiecare zi, alcoolismul are doar un remediu--- Abstinenta totala! Avem o vorba: pentru noi un pahar e prea mult, 1000 prea putin! Tine-te departe de primul pahar si totul va fi ok !
Doamne ajuta !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

De câte ori am luat-o de la capăt, nu m-am îmbătat din prima. Azi am băut o bere, după aia am mai stat 2 zile, apoi am băut mai mult, mai mult, iar peste o săptămână deja mă îmbătam. Apoi încă 2-3 zile aproape numai beat, şi iar îmi era rău... De aia trebuie să ne ferim, acum ştiu lecţia.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit pe forumul Alcohelp unde eu am inceput o alta viata. Cel mai important este sa fiu prezent pentru ca singur in boala asta nu prea se poate .
Te astept zi de zi , aici , sa mergem impreuna .
:jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Bună dimineața! Mă simt un pic mai bine, dar nu prea m-am odihnit azi noapte, bașca am avut și un coșmar violent, și m-am trezit țipând. Azi e prima mea zi curată, de după luarea deciziei de a nu mai pune alcool în gură. Azi nu beau alcool! O zi faină, cu abstinenta și cu ajutorul lui Dumnezeu!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Bravo Lupu !
Buna decizie, nici eu Azi nu beau !
Noi numim aceasta zi care a fost prima curata ,, ziua renasterii ", eu iti doresc sa fie una si buna !
Impreuna reusim , tine aproape !
Doamne ajuta !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns