021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

george_41: cum să fie? Iar am băut pe stradă, am băut dimineaţa, ba chiar şi spirt... Soţia m-a gonit de acasă, m-a lovit, fiindcă meritam, a plecat la cumnaţii mei la curte, să se calmeze, într-un final m-a sunat să mă întorc... Motivaţiile mele ca să mă las ar fi: frica de a nu-mi pierde familia, dorinţa de a nu-mi mai supăra părinţii şi apropiaţii, teama de a nu rămâne fără serviciu şi, nu în ultimul rând, sănătatea. Îmi trebuie voinţă, dacă s-ar putea cumpăra cu bani aş da oricât. Şi îmi mai trebuie să nu-mi mai găsesc motive şi prilejuri de a bea. Merg înainte, şi reîncep cu ideea de A NU BEA AZI. Sper să mă ţină cât mai mult, iar în primul rând vreau să-mi recapăt sănătatea ficatului.
Iliuţă: şi eu cred în Dumnezeu, iar încă una din motivaţii, care ar trebui să fie, totuşi, cea mai importantă, e frica de El. Zilele următoare voi merge la duhovnicul meu să mă spovedesc din nou, şi să mai discut cu el. Şi vă ţin la curent.
Mulţumesc mult pentru tot!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

Hello Loopoo!
Cum functioneaza un grup de suport,forum etc? Conteaza si solidaritatea celorlalti,conteaza sfaturile din carti,dar PE MINE M-A AJUTAT MULT CE AM SCRIS EU AICI! Ganduri,frici,bucurii eliberate!Impartasite!
In tot raul este si un bine.Care? Ca tie rau de mori!Daca ai fi baut doar doua beri,nu aveai cum sa renunti la alcool.Asa cu spirt si alte otravuri ai un semnal de alarma suficient de puternic,te-ai facut cu un ''fund de sac''.Motive de a bea? Gasesti un catralion! Trebuie sa schimbi atitudinea! Trebuie sa iti incredintezi drumul in recuperare in mainile lui Dumnezeu.Lasa-L pe El sa te ajute!Gandeste-te ca are un plan cu tine,nu degeaba ai ajuns aici pe forum.Plus,ca ti-a trimis in viata ta cel mai minunat copil din lume!

Ce iti aduce un copil in viata ta? Multe multe bucurii! Problema este ca aduce si multe emotii NOI care sunt un pic mai greu de dus pentru tine acum.Chestii de genul ''azi n-o prea mancat ala micu si parca are si un pic de febra,oare n-o fi bolnav?'' sau altele,te pot destabiliza emotional.Dar ghici! Parinti pe planeta asta sunt vreo sase miliarde si toti au emotii cu odraslele lor.Face parte din viata!

Ca sa iesi la liman din sevraj nu uita de lichide si vitamine! Daca ii cazul si iti recomanda medicul baga calmante.
Multa sanatate!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Mulţumesc mult şi ţie, dani! Toate mesajele sunt încurajatoare!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Salut Loop !
Hai sa-ti spun cum a fost la mine... incercasem de toate, picaturi alcostosp (mergeau bine cu vodca!), acupunctura( wtf a fost in capul meu?),ma bantuia gandul de sedinte de hipnoza, si probabil daca m-ar fi convins unul ca se poate si cu rahat , si pe ala l-as fi inghitit numai sa scap de asta, pana cand nu am avut bunavointa si dorinta sincera de a inceta bautul nu a mers, banii pe care i-am cheltuit pe psihoterapie la inceputul abstinentei au fost banii investiti cel mai bine in viata mea, si se cunoaste azi, insa eu am continuat si continui si azi cu AA, nu spun sa faci si tu asta, dupa cum ai vazut pe aici sunt altii care au reusit fara asa ceva, insa indiferent ce alegi tu , fara bunavointa si dorinta ta sincera de a lasa deoparte otrava asta nu se va putea, indiferent ce motivatii vei gasi, frica de Dumnezeu e buna , dar nu te opreste sa bei...Copilul, da copilul tau merita un tata lucid care sa se poata juca cu el, si sa fie langa el cand creste, sa fie mandru de ce tata are ( la mine a fost cam cu sincope chestia asta, dar a fost, desi acum fata mea e tare , tare mandra de mine, am avut si perioade rele )
Deci draga prietene alegerea e a ta!
Iti doresc mult succes si multa determinare!
O zi linistita! :jos-palaria:
P.S. Subscriu la ce a zis Dani ( salutare camarade!) , scrisul ne ajuta in primul rand pe noi, deci scrie cat de mult.
P.P.S. Multi dintre noi printre care si eu , nu mi-am dorit cu adevarat din prima sa incetez bautul... vine insa o perioada cand te decizi... de ce nu acum ?
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Salut, styx! Sincer, nici eu nu am dorit de la început să las de tot alcoolul, şi poate şi acum, recunosc, undeva în subconştient mai cred că pot, după o perioadă mai mare de abstinenţă, să pot consuma doar la marile ocazii. Până acum, cel mai mult am stat fără alcool 2 săptămâni, fiindcă luam antibiotice. Vreau şi îmi doresc să ajung măcar la luni, ca să pot vedea atunci efectele unei abstinenţe mai mari, şi să încep s-o preţuiesc. Deocamdată, cum am scris şi mai devreme, voi începe cu regula de 24 de ore. E cel mai simplu, şi nu e doar opinia mea. Succes tuturor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Salut Loop !
Cu siguranta este mai usor cu 24 de ore abstinente, daca stai sa te gandesti bine cateva din ele trec mai repede ca le dormi, si le vei dormi din ce in ce mai bine si linistit. Nu e de dorit sa-ti stabilesti un scop predeterminat de luni sau , ani , mergi pe 24 de ore , fi recunoscator pentru fiecare zi in care ti-ai pus capul pe perna abstinent dupa ce ti-ai pupat pruncul, si ia-le fiecare zi la randul ei.

,,Noi am incercat toate remediile imaginabile. Uneori avea loc o revenire de scurtă durată, după care urma întotdeauna o cădere si mai gravă. Medicii care cunosc boala alcoolismului sunt de acord că alcoolicul nu poate fi transformat intr-un băutor normal. Poate ca intr-o zi stiinta va realiza acest lucru dar inca nu a facut-o. " Alcoolicii anonimi pag 30
(cred ca si cei care nu fac parte din AA sunt de acord cu acestea, din propia lor experientă)
Deci prietene, 24 senine ! cum ar zice Nicu. :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de denispericolpublic »

Să trăiești veșnic Loopoo!
Dacă ai avea de trăit o veșnicie, n-ai putea-o îmbrățișa si gusta pe toată deodată, ci doar pas cu pas, clipă de clipă, zi de zi. Viața este un hotel zidit din zile.
Dacă azi ar fi ultima ta zi de trăit pe acest pământ cum ti-ai trai-o?
N-ai dori să guști cu nesaț ultimile clipe, să le simți până la os durerea și până în abisul sufletului bucuria? Alcoolul șterge trăirea agoniei și extazului vieții, el șterge însăși percepția timpului.
Nu uita ca viață noastră este un timp...și unul limitat dar pe care alcoolul îl fragmentează după un algoritm ce ține de intensitatea și densitatea temporară cu care bem. Daca îl lăsăm să ne fragmenteze viata în tot timpul pe care-l avem la dispoziție, vom constata ca viață noastră a ajuns ceva fără înțeles...ca o muzică tot timpul întreruptă, ca un film văzut în mii de reprize ce până la final nu mai are nici o noimă... o viață fără cursivitate...o mașină ce se oprește din metru în metru...o soție pe care o iubești dar doar câteodată... tată din când în când...trăire printre netrăiri...o viață amestecată cu duhoarea mortii...
Defragmentează-ți viata!
În realitate astăzi este ultima noastră zi. Nimeni n-a murit mâine ci intr-o zi de azi.
Dacă îți vei propune să te lași mâine, arunci povara către un timp inexistent.
Realiștii nu cred în ziua de mâine, ci se încred doar în "ACUM".
Mâine este cea mai mare minciună oferită rasei umane. Dacă în fiecare zi de azi ne vom gândi la cea de mâine, nu vom trăi niciodată. Viața noastră este un fenomen ce se întâmplă acum.
Ce înseamnă mâine pentru cel ce a plecat azi?
Ce va face mâine cel care s-a dus?
Nu-ti pune nădejdea în ziua de mâine, pentru că nu știi ce aduce o zi.
A existat o zi numită tot " ziua de azi" când trebuia să mă duc să mă întâlnesc cu un vechi prieten...dar am lasat-o pe mâine. Nu l-am mai văzut niciodată... și nici de acum încolo nu mai am cum.
Amânarea este condamnarea la moarte a unei intenții bune.
Astăzi este ziua ta prietene. Astăzi este ziua noastră.
Ne-am născut "azi", și astăzi se întâmplă totul...restul este iluzie...
Fericirea este o trăire de-o clipă, maxim de-o zi.
Nu uitați fraților, viitorul este format din azi. Pentru noi timpul este subiectiv, și așa va rămâne pentru sărmanii muritori.
Totuși, acel AZI neîntrerupt și lucid este cel ce dă sens vieții noastre.
Și viața asta are un scop...un scop ce nu poate fi perceput cu ochelarii bahici. Moleculele de alcool sunt ca niște mici găuri negre ce ne absoarbe lumina sufletului până ce în final nu mai rămâne decât o beznă adâncă și eternă.
Avem șanse să câștigăm ceva...avem șanse să câștigăm mai mult...avem o șansă să câștigăm chiar totul:
DOAR AZI și DOAR FĂRĂ ALCOOL!
[...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

Denis says:
o muzică tot timpul întreruptă, ca un film văzut în mii de reprize ce până la final nu mai are nici o noimă... o viață fără cursivitate...o mașină ce se oprește din metru în metru...o soție pe care o iubești dar doar câteodată... tată din când în când...trăire printre netrăiri...o viață amestecată cu duhoarea mortii...
Defragmentează-ți viata!
Cat de adevarat!De pus in rama...''trăire printre netrăiri...''
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de lupica »

:zambet: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Salut, oameni buni! De azi încep, sper pentru ultima oară, abstinenta. Merg la preot să mă spovedesc și voi contacta și un psiholog. Mai scriu la ziuă. Cu Bunul Dumnezeu înainte! E mult de spus. Soția m-a gonit de acasă și de abia m-a iertat, dar e clar că e ultima data când o face.
Scrie răspuns