021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Asta cu urinatul portocaliu mi-a trecut, mi se întâmplă doar în cazul sevrajului. La câtă limonadă am băgat azi s-a curățat vezica de venin. Mulțumesc mult pentru încurajări!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Salutare !
Sper ca esti bine. :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

Neatza Loo!Care mai este situatia pe front? Stai bine in transee?
Te intreb pentru ca esti tanar si organismul se regenereaza repede,te pui pe roate si UITI!Uiti ca ti-a fost rau,ca ai zis "ca nu mai pun alcool in gura,sper niciodata",uiti ca "una mica nu ramane doar una mica".De aceea "ca sa nu uiti Darie",pentru ati fi de folos tie dar si noua,iti recomand sa SCRII.Sa-ti scrii starile necoafate...se poate intampla sa-ti vina ganduri de "mereti naibii,tampitilor cu abstinenta voastra si cu ,'mnezaii vostri cu tot!"...se poate intampla sa ne consideri camarazi sau dusmani...nu conteaza...te vom intelege,iar tie iti va fi .ai usor.
Stii care ii cea mai aplaudata medalie la un grup AA?Cea de 24 de ore!
O zi minunata iti doresc!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Salut tuturor! Acum am ajuns acasă, am fost cu nevasta pe la doftori, fiindcă în 2 săptămâni sunt tătic :) Sunt bine, am poftă de mâncare, sunt 95 la sută refăcut. Şi am băgat deja doo halbe de limonadă. Succes tuturor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Bravo tie !
Ai ales la timp sa devii abstinent tăticule!! felicitari si multa sanatate mamei si pruncului, deci ai toate motivele sa te bucuri de o abstinenta senina si cat mai indelungată ! Doamne ajuta!
Tine aproape ! Si nu uita , un pahar este prea mult, mult prea mult !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit printre noi! Tine aproape si ai sa reusesti. Daca esti din Bucuresti posibilitatile de reusita sunt si mai mari asta datorita posibilitatilor de recuperare. Ai varianta celor de la Aliat alaturi de care eu merg de aproape 6 ani de zile si am reusit. Gasesti povestea mea pe aici pe undeva. Apoi ai grupuri AA destule in Bucuresti.
Abstinenta iti aduce multe satisfactii si impliniri si merita traita.

http://www.petreanu.ro/2013/07/03/poves ... -la-viata/ , e povestea mea scrisa acum 3 ani , de-atunci merg inainte pe acest drum si nu regret nici o clipa.

Aici gasesti ajutor http://clinica-aliat.ro/
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Saluuut tuturor! Mi-e bine, sunt apt de muncă, sunt plin de băutură. Carbogazoasă, desigur, sirop de zmeură de la Lidl şi limonadă cu gref, portocale şi lămâi. Am poftă de mâncare la greu, iar mâine merg să-mi fac analize amănunţite, gen TGP, TGO, gama GT, şi altele. Să-i dăm înainte, tovarăşi! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de lupica »

iti doresc succes pe calea abstinentei...desi este greu de unul singur,fara un suport de sprijin. Intra zilnic pe forum,fii activ,citeste-ne pe toti,invata din greselile noastre si cu voia celui de sus o sa reusesti ...
cu respect
te salut
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Salutare Loopoo.

Bine ai venit pe aceste meleaguri virtuale.Te felicit pentru decizia luata.
Si eu am inceput sa scriu aici pe forum chiar de la inceputul abstinentei .Mi-a prins bine.Ma ajuta sa
-mi amintesc.Daca ai timp si chef , citeste cat mai mult despre domeniul asta si scrie aici tot ce-ti trece prin minte (legat de subiect).Multe informatii mai gasesti si aici , pe forum, dar sunt "ascunse" printre sutele de mesaje care s-au scris in timp.
Cartea "Viata fara bautura" este bine scrisa si are destule sfaturi practice pentru perioada de inceput .

Am citit mai sus ca urmeaza sa fii tatic.Din exprimarea ta, deduc ca ar fi prima data cand se intampla asta (imi cer scuze daca ma insel).Un bebe aduce momente de mare bucurie.Toata lumea e fericita, curge bautura,apar indemnuri de : "Hai ia un paharel.Ce ai patit?Nu te bucuri cu noi?".Atentie! Zic si eu ceea ce am tot citit pe forum, chiar daca e repetitiv, plictisitor ,seamana cu un proverb, etc.Din pacate, eu simt ca e si adevarat pe langa tote astea. Deci , pentru un alcoolic "Un pahar e prea mult, pentru ca dupa aceea o suta sunt prea putine"
Pe langa bucuria de a avea bebe mai apare si niste stres.Eu am doua fete si am fost "acolo" pe langa ele de cand s-au nascut.Chiar daca de multe ori eram cu sticla sau paharul de bere in mana (acum imi pare rau de unele chestii , dar ce-a fost a fost, nu se mai repara). As vrea sa te atentionez asupra unor situatii delicate, dar extrem de importante dupa parerea mea.Daca stii deja despre ceea ce vreau sa zic , ok, daca nu, poate te ajuta.

Prin carti, reviste, site-uri se tot vorbeste de perioada de lauzie a mamei, care apare imediat dupa nastere si dureaza vreo doua luni.In timpul asta au loc transformari de ordin fizic si emotional asupra femeii.Mamicile sunt atent supravegeate de comunitatea care le inconjoara, sunt multe sfaturi pentru mamici, dar taticii trebuie sa se decurce "din mers".Ca doar n-au nascut ei.
Transformari emotionale, depresie postpartum, emotii ciudate, etc.Cam asa sunt numite trairile prin care trece proaspata mamica.Eu cred ca sunt puternic subapreciate.La nasterea primei fete am simtit ca nevasta-mea o luse razna cu capul.Certuri si plansete din nimic, decizii si temeri absurde.Doua luni. Noroc de noi ca o iubeam si am reusit sa ma descurc "din mers"(cred ca daca lasam si berea m-as fi descurcat mai bine, dar asta e). La nasterea celei de-a doua fetite m-am documentat si am fost pregatit pentru "furtuna" emotionala. Daca nu te deranjeaza , am sa scriu aici cateva sfaturi pentru proaspatul tatic (cei care stiu despre ce vorbesc, ma pot completa daca omit cate ceva).
E vorba de doua luni, dupa aceea lucrurile revin la normal.Daca vrei, poti continua si dupa aceea.

- Trebue sa fii "acolo" langa ea.Daca are ceva de comunicat tre' sa asculti, si sa transmiti ca o iubesti.Imbratisari , pupici, flori, glume, treaba in casa, etc..Orice.Zi de zi.
- Cand iti reproseaza ceva si simti ca te enervezi, pleaca de acolo.Daca nu poti, abate-i atentia catre copil (gen:"parca am auzit ca tuseste","ma duc sa vad daca trebuie schimbat scutecul","stii, daca ma uit mai bine , seamana si cu tine","oare n-ar trebui sa-l/s-o intoarcem si pe burta/spate?", etc.).Sun-o pe soacra si cere ajutor.Orice, numai nu intra in contradictoriu. Lasa certurile neterminate.Doua luni.
- Toate deciziile din casa le iei tu.Ea nu va putea lua vreo decizie coerenta decat din intamplare.Dar trebuie sa o convingi ca ai dreptate.Bland.Daca nu poti, ceri ajutor la femei mai in varsta , prietene de-ale ei, mama, matusa,vecina etc.Femei care au mai avut nasteri si stiu despre ce e vorba.
- Iei o pauza de doua luni de la iesirile cu "baietii", fotbal, alergat, etc.Orice activitate recreativa pe care o faci tu fara ea de obicei.Stai cu familia.Altfel s-ar putea sa ai surprize cand ajungi acasa.Neplacute.



Inchei cerandu-mi scuze anticipat daca ceea ce am scris mai sus te deranjeaza in vreun fel.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Mulţumesc mult pentru sfaturi george_41. Orice sfat de acest fel e binevenit. Sper să mă ţin departe de pahar în această perioadă din timpul naşterii şi mai ales după. Sănătate multă!
Scrie răspuns