021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de freedom »

loopoo scrie:Bună dimineața! Mă simt un pic mai bine, dar nu prea m-am odihnit azi noapte, bașca am avut și un coșmar violent, și m-am trezit țipând. Azi e prima mea zi curată, de după luarea deciziei de a nu mai pune alcool în gură. Azi nu beau alcool! O zi faină, cu abstinenta și cu ajutorul lui Dumnezeu!
Bine ai venit pe forum, Lupu.
Daca doresti sa "sari" cativa pasi, sa treci mai repede si mai usor peste etapa dureroasa a inceputului si daca vrei sa intelegi mai multe despre boala de adictie si comportamentele compulsive, noi te putem ajuta sa ajungi la un grup de suport sau sa stai de vorba cu cineva din orasul tau. Asa ca daca crezi ca e momentul, scrie doar numele localitatii in care locuiesti si iti vom spune ce posibilitati ai chiar la tine acasa.
Grupurile pentru dependenti, cat si cele pentru apartinatori (codependentii) sunt benefice si absolut balsamice. In orasele mari, ele depasesc 20 de persoane, in cele mici sunt cam de 4-8 oameni care pun mana de la mana si inima de la inima si merg impreuna pe drumul recuperarii, care e mult mai spinos decat pare, iar recuperarea inseamna mult mai mult decat renuntarea la consum, fiindca dependenta este o boala de familie (dependenti si codependenti) si are mai multe fete (alcool, control, afectiune, mancare etc).
Eu iti urez succes si daca pot sa-ti fiu de folos cu ceva, nu ezita sa-mi spui.
La noi la Cluj exista programe foarte serioase si bine puse la punct pentru recuperarea din adictii, iar toate serviciile sunt oferite gratuit, discret si sub protectia anonimatului.
Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Care ştiţi din experienţă, cam cât mai durează sevrajul, în medie? Eu mai stăteam şi o săptămână şi reuşeam să scap de toate simptomele lui, dar am citit de sevrajul tardiv, care e pe fond psihic, şi poate consta în depresii, dorinţa de a reîncepe să beau, e musai să-l trăiesc şi pe el?
Acum mai am doar nişte dureri musculare şi ale oaselor şi am mâncat câte ceva, dar urinez greu şi roşu, chiar dacă vezica e plină, şi uşoare transpiraţii...
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Salut, freedom! Sunt din Bucureşti.
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de freedom »

loopoo scrie:Salut, freedom! Sunt din Bucureşti.
In Bucuresti ai chiar toate posibilitatile, in toate sectoarele orasului, asa incat sa-ti fie cat mai accesibil. Daca vrei sa te pun in legatura telefonica cu un prieten de-al noastru care sa te indrume, poti sa-mi lasi o adresa de e-mail si iti dau numarul lui. Sau te poate conduce la un grup al Alcoolicilor Anonimi (AA) un bucurestean de aici de pe forum, cum simti tu ca ti-ar fi mai confortabil. De asemenea, ai programul Aliat, caruia ii apartine acest forum si care dezvolta programe de recuperare foarte bune. Sau mai ai varianta grupurilor online zilnice, pe care le gasesti daca tastezi "AAforum" pe Google. Cele doua forumuri au cam aceiasi membri, asa ca exista un numar de prieteni pe care ii vei gasi pe ambele forumuri, la grupul online si la grupurile fata in fata. Spun asta ca sa intelegi ca nu esti intre straini, ci intre prieteni care te inteleg si te pot ajuta cu experienta si exemplul lor personal.
Dupa parerea mea, cel mai simplu ar fi sa gusti toate ofertele si sa vezi dupa aceea cu care rezonezi mai bine.

Succes in cantarirea argumentelor !
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

Sevrajul la mine a durat 4-5 zile.Transpiratii,ameteli,dezhidratare,stari de voma,insomnii bla bla bla,numai chesti faine.L-am dus acasa desi era recomandat sa fiu supravegheat de un medic care sa-mi administreze calmante si vitamine.O fost tare nashpa si nu vreau sa repet experienta,de aia sevrajul e bun ca pazeste pepenii,tii rau si te lasi naibii de baut.
Iote un link despre sevraj:
http://www.sfatulmedicului.ro/Alcoolul/ ... oolic_7890
Sigur vei gasi si alte informatii daca dai pe Google,dar e bine de stiut ca in cazurile grave din sevraj se poate muri.D-aia trebuie medic!
Una din explicatii asa mai din fundu' gradinii:
Alcoolul ii un inhibitor,un relaxant si atunci intre miliardele de neurori ca sa existe comunicare atunci cand esti manga excitatia este mai puternica(adica tra' sa ''strige'' mai tare unii la altii ca sa se ''auda'')...iar cand nu mai bagi alcool in fizic ei raman tot turati,superexcitati si te apuca tremuriciul,iar in cazuri grave convulsii sau moarte.
Imi place cand vine unu' nou proaspat de pe front sa-l prostim sa se lase de baut(glumesc) ca imi mai aduc si eu aminte ca ''sa nu uiti Darie!
Ii bai ca esti din Bucuresti,acolo n-ai chiar pe nimeni sa te ajute :ranjet: nici AA-au,nici Aliat
O zi minunata!
Peseu:
Una din cartile de baza este:
Viata fara bautura
Cand ai timp baga-ti nasul un pic prin ea ca ajuta
https://www.scribd.com/fullscreen/84877026
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de ilyuta »

Bun venit pe forum si prin ceea ce treci tu am trecut si noi.
Multa sanatate si putere de toate felurile iti doresc si eu si in plus, citeste si tu pe forum cum au reusit prietenii nostri sa revina la o viata frumosa si normala(cu bune, cu rele si cu mintea limpede in fiecare zi). :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

dani, am răsfoit-o un pic, pe carte. Mi se pare foarte realistă. Merci pentru încurajări, ilyuta. Azi am stors grepfruit, portocale şi lămâi şi am băgat doo halbe de limonadă, lucru pe care îl mai făceam şi între episoadele alcoolice. Cu sevrajul stau mai bine, mai am doar nişte dureri musculare la picioare şi spate, şi mai urinez roşu, dar mâine vor trece. Numai bine!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de lupica »

salutari si din partea mea...bine ai venit printre noi
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de ilyuta »

Draga Lupisor, nu trebuie sa te iei dupa mine dar nu-i corect sa urinezi rosu.Mergi la dr si fa analize deoarece este mai bine sa previi decit sa tratezi o boala.Zic si eu si uneori este bine sa nu ignoram medicul.
Numai bine si multa sanatate iti doresc! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de denispericolpublic »

Hai Loopoo ca se poate. Dacă au putut mii, vom reuși și noi...există un antidot pentru orice, chiar și pentru veninul de beție.
Urinatul cu sânge nu prea este în regulă. Undeva este o problemă. O inflamație a prostatei, probleme cu tractul urinar, dischinezia vezicii urinare, probleme renale, etc. Consultă totuși un medic. Dacă urina are un puternic colorit maro pot fi probleme hepato-biliare. Alcoolul mie mi-a adus la pachet diskinezie biliară, pancreatită și ulcer perforat... și foarte bine ca dacă îmi era mai departe bine o țineam tot dintr-o beție.
Cum ai început cred personal ca este bine. Să vezi câte satisfacții vei avea. După ce tulburarea o să treacă o să simți cum începe să crească prin tine adevărata ta ființă... există fericire și se poate gusta...
Succes prietene!
[...]
Scrie răspuns