021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut, prieteni!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Salutare loopoo,

nu sunt in masura sa dau raspunsuri despre analiza, pentru ca nu prea am facut asa ceva decat atunci cand am fost obligat.La recrutare, pentru o angajare si apoi mai mult formal cand am dat examen pentru permisul de conducere.
Dar pot sa-ti spun ca genul asta de intrebari : cat dureaza, cate pastile tre' sa iau, etc le puneam si eu. Ideea e ca aceste intrebari sunt un fel de programare a urmatoarei dati cand te vei apuca de baut.
Gen: Care e perioada optima de abstinenta dupa care dispar simptomele de "xyz"?.Raspuns : Pai cam "atat". In mintea ta apare aproape imediat gandul : Aha, pai dupa aceea pot sa ma reapuc fara nici o problema.Ca nu voi mai avea "xyz".

Aici e problema.Daca esti alcoolic, tocmai ti-ai "programat" reintoarcerea la vechile obiceiuri.
Vei incerca, eventual, sa te pacalesti ca nu esti alcoolic, dar asta nu te face un om normal.Pentru ca un om normal (ne alcoolic) nu-si foloseste timpul gandindu-se la pretexte care sa justifice consumul de alcool.

Eu sunt alcoolic si asa gandesc.
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Salut, george_41!
E posibil ca în subcontientul meu să aibă loc o asemenea întrebare.Eu acum, însă, nu mă gândesc decât cum să fiu la loc sănătos, după ce cam cu mâna mea m-am îmbolnăvit. Normal, orice alcoolic îşi doreşte să poată fi om normal, însă sunt rare cazurile când s-a şi putut. Eu îmi propun ca în fiecare zi să nu beau. Şi tot aşa, cu paşi mici. Numai bine!
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de george_41 »

Felicitari!
Esti pe drumul cel bun.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de lupica »

:jos-palaria: :hug:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Loopoo !
Iti doresc sa reusesti si cred ca a spus f bine prietenul nostu George 41 cu pregatirea recaderii , deci de aceea este foarte important ca sa fim cat se poate de sinceri intre noi cu ideeile ce ne trec prin minte , cu sentimentele , emotiile , pentru ca asa prietenii nosti ne pot ajuta .
In prima mea perioada de abstinenta , sponsorul cu care aveam ceva mai multa confidenta , mi-a spus ca in prima perioada ( si nu numai ) sa am mai multa incredere in prietenii alcoolici decat in propria minte , pentru ca de fapt eu sunt cel care mi-am facut cel mai mult rau si mintea mea este de persoana dependenta .
Doamne ajuta frate M , iti doresc bune 24 de ore !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Acum o săptămână s-a născut băiețelul meu. Drept urmare, am clacat și am băut în fiecare zi, până ieri. Mi-e rușine, dar trebuie să spun adevărul. Azi reiau lupta.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de dani »

Ma ficior,vad ca ai avut nastere grea :ranjet:
Acum o săptămână s-a născut băiețelul meu. Drept urmare, am clacat și am băut în fiecare zi, până ieri.
Nu-i bai,ca-ti revii.Sa-ti traiasca baiatul si sa creasca mare si sanatos!
Felicitari pentru cele 24 de ore de abstinenta!
O observatie as avea de facut,atentie ca de acum mai urmeaza taieri de mot,botez,prima zi cand zice tata,sau ''baga-mi-as,ce scumpi is pampersii''...motive grupa mare si ar fi bine sa nu sarbatoresti ca altii (subsemnatul) si majoratul copilului,tot cu alcoolul in fizic.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de styx »

Sa-ti traiască Feciorasul ! :jos-palaria:
Dani ti-a zis cam ce vroiam sa-ti spun si eu asa ( mai putin aia cu nasterea grea , dara asta face parte din farmecul li ) ca nu-mi ramane decat sa iti urez sanatate si ai grijă de tine ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
loopoo
Boboc
Boboc
Mesaje: 40
Membru din: 05 Aug 2015, 20:51
Zile de abstinență: 26,05,2016

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de loopoo »

Vă mulțumesc mult pentru încurajări. Inițial am zis că beau și eu un pahar, două, când s-a născut, și nu m-am îmbătat, dar a doua zi am rămas singur și mi-am făcut de cap. Și tot așa. Sper să nu mai dezamăgesc și să fiu un tată responsabil.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut, prieteni!

Mesaj de HOPE »

Sa-ti traiasca baietelul, sa fie sanatos, iar tu sa te bucuri senin de el si clipele frumoase ce vor veni.Fiecare etapa din viata lui de-acum incolo va fi unica.Nu uita, alcool se va gasi si motive de baut, insa aceste momente din viata lui si a ta nu se vor mai intoarce.Fa astfel incat sa va amintiti cu drag de ele.

Cu drag, Hope. :hug:
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns