021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Azi imi este bine

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Azi imi este bine

Mesaj de Faranume »

"" Colica mi-a zis ceva "Sa stii ca principiile AA functioneaza si atunci cand nu crezi in Dumnezeu si atunci cand crezi.Intr-o singura varianta nu functioneaza." "Care?" A durat ceva pana am inteles ce mi-a zis, ca tocmai atunci trecea o masina zgomotoasa pe strada, l-am rugat sa repete si probabil de-asta am retinut discutia. Raspunsul a fost: "Doar daca te crezi Dumnezeu, nu functioneaza". Am zambit in sinea mea pentru ca mi s-a parut pe moment o metafora nelalocul ei .""""

Multumesc pentru acest sfat, pe care l-am furat de la tine,mi-a deschis ochii sa pot intelege Pasul 2.
Multumesc.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de Tudor. »

Salut George,

Mulțumesc de răspuns.
Să îți spun cum stau lucrurile.
Eu am găsit răspunsuri în teorie evoluție.
Multă lume o contesta mai ales la noi pentru ca o asociază cu comunismul.
E firesc pentru că României i-a fost confiscata religia și i s-a impus aceasta teorie.
În occident lucrurile am mers mai democratic.
Teoria evoluție are dovezi copleșitoare și e accepta unanim în mediul academic și în țările civilizate.
Aceasta teorie nu este compatibilă cu creaționismul și nu mai il face pe Dumnezeu necesar.
Un exemplu :
Toată lumea e îngrozită de cancer.
Însă cancerului este o mutație genetica fără de care nu ar fi existat saltul evolutiv.
Revenind la AA
Îți dai seama că aceste cunoștințe mă fac sceptic cu privire la existența unui plan divin. Și atunci când se vorbește de Dumnezeu, eu nu prea mai am ce spune.
Dar ca și tine nu m-am dus cu gândul că nu pot să rezonez cu ei.
M-am dus sa stau departe de pahar.
Și am găsit înțelegere pentru că unii din ei sunt foarte amabili.
Însă când se ajungea la program nu mai mergeau lucrurile.
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de Relus »

Mi ai încântat sufletul cu cele scrise,felicitari George pentru lunile in care ai reusit sa începi sa te redescoperi,felicitari pentru simplul fapt ca nu te ai mulțumit cu acea stare de abținere si ca ai facut pași mari pentru a simti viata in seninatate.
Si eu am inceput ca si tine,nu conta ce cred eu cu adevarat,important era sa ma mențin in abstinenta,cu timpul am descoperit ceea ce era de descoperit,sunt mulțumită si ma simt minunat.
Deci se poate.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare tuturor,

m-am gandit sa mai scriu cate ceva despre mine, sa ramana pe aici pentru aducere aminte.
Intai de toate , sa stiti ca sunt inca abstinent si inca mai citesc forumul.
Sunt bine, sanatos si de vreo cateva saptamani am mai incheiat un capitol din viata mea. Acum, ca s-a incheiat, indraznesc sa va povestesc despre cele intamplate, pentru ca am vrut intai sa se termine si apoi sa vorbesc , nu cumva sa ma deochi.

Acum o luna am reusit sa-mi aduc fetele langa mine in Anglia.Toate trei :sotia si cele doua fetite ale mele. Poate suna banal, dar pentru mine e o mare realizare.N-am crezut vreodata ca voi vrea sa ma mut din Romania.Mi-am zis mereu ca sunt intr-un fel sau altul, ba ca sunt patriot, ba ca sunt prea comod, ba ca eu nu voi reusi sa traiesc printre straini, etc.Zona de confort, stiti voi.E mai usor sa-l iei pe „nu pot” in brate decat sa-ti sufleci manecile si sa treci la treaba.

Asa ca rezumat , lucrurile s-au intamplat cam asa:
Pe 4 mai 2015 m-am lasat de baut.Cred ca asta e primul lucru important pe care l-am facut.Ca orice bautor, din punct de vedere financiar stateam cam prost.Administrator la doua srl-uri, cu o afacere mica ,bunicica, dar prost manageriata (de subsemnatul), eram in datorii cam pana peste gat.Dupa doar trei luni de abstinenta am micsorat nivelul datoriilor semnificativ (pana pe la sold J ).
In august mi s-a intamplat ceva.Greu de explicat.Pe scurt, am sa spun ca m-am nascut a doua oara.A urmat autoanaliza, zbatere, cautare, intelegere,apoi, la cote mai inalte, iar autoanaliza ,iar zbatere, multe intrebari , raspunsuri.Zile frumoase, fructuoase.
Undeva prin octombrie mi-am dat seama ca nu-s bun de manager , chiar daca am realizat cate ceva cu afacerea: peste 1000 de clienti multumiti in cativa ani, un oarecare renume pe plan local si destule datorii.Tot atunci am hotarat sa emigrez in Anglia, mai ales ca auzisem la radio ca prin iunie va fi un referendum la ei si vor iesi din UE. M-am gandit sa ajung cat mai repede pana nu se inchide poarta.Din toamna pana in decembrie am tot facut planuri: A,B,C si D (nu intru in detalii plictisitoare) .Pana la urma am reusit sa plec conform planului C ajutat de un prieten cu care nu mai vorbisem de vreo 8 ani.E adevarat ca la un moment dat,cu destui ani in urma l-am ajutat si eu, dar am fost foarte surprins de ajutorul lui.
In februarie am ajuns.A fost greu , mai greu decat mi-am imaginat eu ca va fi. Principalul obstacol a fost limba si asta nu pentru ca nu stiu engleza, ci pentru ca aici astia nu vorbesc engleza pe care am invatat-o eu.Bine macar ca toti au putut intelege ce vorbeam.
Pe plan spiritual mi-a fost foarte bine.Am avut timp sa studiez si sa ma echilibrez.Am invatat sa fiu sanatos.Mi-am facut planificarea pentru cativa ani in avans.Pe plan material a fost la fel de bine.Mi-am platit datoriile facute cu plecarea, plus o parte din datoriile mai vechi.
Dupa cinci luni am reusit sa ma reunesc cu familia.Chiar si dupa o luna, fetele inca nu s-au saturat sa ma pupe si sa ma imbratiseze de vreo zece ori pe zi.

Acum stiu sa fiu fericit. Inca mai lucrez la mine sa pot sa le insuflu si altora starea mea. Inca ma mai alint uneori, dar in general sunt deschis provocarilor.

Azi mi-e bine.Va doresc si voua, tuturor , sa va fie bine azi .Cat mai multi de azi umpluti cu liniste si sanatate.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Felicitări!
La Multi Ani senini si fericiti! si pentru abstinență si pentru vârsta :wink:
Have a wonderful life! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Azi imi este bine

Mesaj de ilyuta »

Felicitari george si din partea mea si totdeauna este o incintare sa citim povesti adevarate cu happy end.Mult succes in continuare, multa satate tie si familiei si Doamne ajuta tuturor! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de Relus »

Frumos,ce bine ar fi daca iti vei continua viata in abstinenta,vezi nu a trecut decât un an si ai avut numai realizari.
Bucuria ,fericirea pe care o simt este datorata faptului ca prin acest mic efort(pastrarea abstinentei)ai reusit sa ti reintregesti familia.
Ce poate fi mai minunat decât gestul fetelor tale?- nu se mai "satura" de tine într-adevăr este minunat.
Dumnezeu sa te ajute sa ti poti pastra acest dar .
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Azi imi este bine

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc George pentru ca ai impartasit cu noi franturi din noua ta viata , pentru onestiate, asa vedem ca se poate merge prin viata si fara alcool si chiar mai bine si mai frumos .
O zi buna iti doresc ! :hug:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Relus scrie:Simte-te ca un copil,trăiește alături de cei dragi ție,fara sa te mai gândești la alcool,incearca sa rezolvi problemele cu calm,nu ti reproșa viata trăită sub influența alcoolului si totul va fi bine.
Nu este atat de ușor in primii ani de abstinenta,nu suntem obișnuiți sa vedem,simtim,totul asa de clar si este normal sa ne speriem,dar cand stim(din spusele,experiențele altora)ca la capătul tunelului este Luminița,oare nu se merita sa tot mergem inainte?
Nu stiu daca tu ,Cunoști programul AA ului,te ar ajuta sa ti rezolvi altfel,ai simti viata diferit de ceea pe care o percepi acum,ai reusi sa treci peste multe zbateri.
Este o constatare si o sugestie,incearca sa te ajuti ,totul depinde de tine,eu o simt ca o urgentă spirituala ,o criza din care poti ieși cu bine,dar este necesar sa gașesti sursa.
Sunt convinsa ca vei reusi si vei fi mulțumit de tine.

Salutare tuturor,

azi mi-am recitit topicul mai vechi si uite ce comoara am gasit.la vremea reaspectiva nici macar nu am luat in seama continutul real.Dar nu conteaza, pentru ca acum am inteles mesajul. Ce chestie, de cateva luni chiar ma intreb daca mai e cineva activ aici pe forum care gandeste asa cum gandesc acum si iata ca raspunsul la intrebarea mea era dat cu un an inainte de a o pune. Hi hi.

Acum stiu si eu ca voi reusi dar pe o scara de la 1 la 10 la cat de multumit sunt acum de mine, nota mea e ... mai mica de 10.

Relus = :cuminte:
Multumesc Relus.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Azi imi este bine

Mesaj de ilyuta »

Buna tuturor, salutare George!

Draga prietene, ieri cind am fost in parc la sport(ca am ajuns adict si la asta :ras: :ras: ) m-am gindit la tine. :wink: Stii de ce? :surprins: M-am gindit ca-ti voi povesti ceea ce mi s-a intimplat. :surprins: Cum alergam eu asa linistit, vad in fata mea venind o familie de indieni cu doi copii si imediat mi-a venit in gind sa ma opresc si sa le spun eu despre faptul ca in copilaria mea m-am dragostit de interpreta principala din filmul "O floare si doi gradinari" si in acele vremuri ma gindeam cum sa fac sa ajung in India. :ras: :ras:Pfuai si ce mai plingeam la filmul ala din cauza dramei, de sarea camasa de pe mine! :ras: In India n-am ajuns dar cum adunam ceva banuti cum ma duceam sa revad filmul si asa l-am revazut de vre-o 15 ori. :ras: Asta imi arata mie firea mea adictiva de mic... :ras: :plans:
In orice caz, nu m-am oprit pentru ca nu vreau sa devin adict in a opri oamenii pe strada si a vorbi cu ei. :ras:

No, fara gluma acum plec la biserica si daca vreti va povestesc si voua slujba asa cum o faceam in trecut. :wink:
O Duminica binecuvintata tuturor! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns