021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Azi imi este bine

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

AHA!TE-AM PRINS!

Cum adica dom'le ai gresit topicul? Pai eu tot astept sa vina si la mine in vizita Ilyuta cu niste ganduri vesele.
Pana sa-mi ajunga si mie randul, s-au terminat.Acu ce sa zic, accept si ganduri de neliniste daca numai de-astea au ramas.Poate impreuna le facem la loc vesele.

Eu as fi scris la topicul lu' matale nenea Ilie, dar n-am gasit asa ceva, asa ca scriu aici la mine.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Azi imi este bine

Mesaj de ilyuta »

Hahaa, ce tare esti Geogel si sincer sa fiu n-am indraznit sa vin in vizita deoarece esti mult prea destept pentru mine si n-am vrut sa te supar. :lol: :jos-palaria: Dupa cum vezi, nu rid de tine ci vreau sa ridem impreuna. :wink: Scrii foarte frumos si intelept, documentat si la obiect, fata de mine care scriu exact ce-mi trece prin minte in momentul cind citesc si vreau sa raspund.O fi bine, o fi rau, Dumnezeu stie! :cuminte: Inainte vreme stiu ca nu era bine deoarece cum mi se parea mie ca cineva m-a calcat pe batatura, in secunda doi incepeam sa turui, sa jignesc si sa ma cert, lucru de care nu sunt mindru acum dar macar am realizat ca nu era bine ce faceam si vorba Danisorului"numara pina la 100 inainte de a raspunde!" si nu mai este cazul acum deoarece am devenit un pic mai intelept si nu mai am cu nimeni nimic, intelegindu-i pe fiecare, luindu-i asa cum sunt, nefiind locul meu in a dori a schimba pe cineva.Daca nu-mi place ceva, cel mai corect este sa-mi vad de-ale mele si sa nu raspund. :surprins:
So, draga Georgel, da' noi ne cunostem?Eu am cam sunat pe toata lumea de pe acest forum, unii s-au bucurat altii au spus ca sunt nebun :ras: :ras: Tu cum ma consideri? :ras: :ras:
Si daca vrei sa te delectezi cu topicelul meu, pe care l-am inchis cind eram intr-o toana proasta(mai bine zis PROST :ras: ) citeste-l la 'Eu sunt Ilie!" si te asigur ca te vei amuza copios. :wink:Ma amuz si eu cum eram si ce faceam in trecut... :ranjet: Habar nu am de ce sunt eu acum Ilyuta dar nu ma deranjeaza si nicio nu vreau sa aflu! :ras:
Te imbratisez cu drag si tinem aproape! :hug: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare Ilyuta,

ma bucur ca ai poposit si pe la mine.Daca vrei sa ne si auzim, scrie un mail la [...] si iti trimit nr. de tel.
Pana atunci, am sa scriu aici despre ceea ce am patit aseara.Am iesit la plimbare cu familia si ne-am intalnit cu un var de-al sotiei.Ne-am asezat la o terasa, am trecut cu brio peste intrebarile : "da' ce-ai patit?" si "cum, eu tre' sa beau singur?" si ne-am tot conversat pana cand mi-am terminat cafe frape-ul.
Cum stateam eu asa , am "ochit" pe masa paharul neveste-mii cu limonada si am sorbit o inghititura prin pai."MMM ce bun" mi-am zis. Fiica-mea cea mica m-a vazut si m-a intrebat ce beau eu acolo.In gura mare i-am explicat ca e limonada cu menta si i-am intins si ei paharul sa soarba o inghititura.Nevasta-mea a sarit imediat : "nu, ca are alcool!". Bang! Am ramas intepenit vreo cateva secunde.Dupa care mi-am dat seama de ce mi s-a parut asa bun, de parca mai vroiam vreo douazaci de pahare. Instantaneu a inceput sa ma doara capul.Si acum ma mai doare.
Se pare ca nu m-am pregatit pentru asa ceva.Pot sa numar pe degete datile cand nevasta-mea a baut ceva cu alcool.Nu m-am gandit o secunda ca ar putea sa aiba asa ceva in pahar.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de dani »

'' Miluieste-ma si-mi iarta greselile mele cele de voie si cele fara de voie''...Doamne miluieste pe robul tau George 41 ca n-o vrut.ImagineJorjele tre' sa bagi tri matanii mari seara si esti rezolvat! :ranjet:
Ai vazut acum si tu cum trage nevasta-ta pe ascuns la masea :ranjet: dar tot ai fost norocos ca n-ai drinkalit tot.Iar pentru prieteni ia exemplu de la matzul asta cum se zice ''no more'' :ras:
https://www.youtube.com/watch?v=VpWWmSO1k4s
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Azi imi este bine

Mesaj de ilyuta »

Multumesc pentru incredere Georgel si cu siguranta ca ne vom gasi, daca vrem. :jos-palaria:

In ceea ce priveste episodul de aseara, nu-ti fa griji deoarece a fost involuntar si ca sa te incurajez si eu cind ma impartasec iau Sfinta Impartasanie care este inmuiata in vin si Dumnezeu ne ocroteste.
Ma bucur ca te doare capul ca sa nu uiti! :lol: Scuze! :rosu:
O zi frumoasa si senina sa ai! :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de george_41 »

Salutare tuturor,

azi mi-e bine.
Sa stiti ca eu va citesc pe toti , fiecare postare.Nu imi este lene sa dau inapoi paginile si citesc (si retin ) tot ceea ce scrieti.Multe din postarile citite imi "aprind" imaginatia.Si incep sa ma gandesc , apoi ma asez la calculator sa scriu, apoi ma razgandesc pentru ca ideea nu mi se pare destul de finisata, apoi o iau de la capat si "asa mai departe", apoi ajung sa nu mai scriu nimic.
Azi as vrea sa prezint o tema despre care am mai scris , pe care as intitula-o : CE NOROC! SUNT ALCOOLIC. Titlul poate fi citit cu diverse intonatii si pauze care pot da intelesuri complet diferite.Poate parea o batjocura, o condamnare sau o declaratie victorioasa. s.a.m.d.

Nu intru prea mult in detalii, pentru ca au facut acest lucru multi altii pe acest forum.Concluzia este ca un alcoolic are un defect de ordin fizic si unul de ordin psihic.Defectul fizic este cel care il determina pe alcoolicul consumator de alcool sa ajunga defect psihic, adica dependent.
Consumul de alcool deterioreaza personalitatea individului iar, in timp, poate deteriora si starea de sanatate.Unii ghinionisti pot muri chiar.Eu am cunoscut unul care nu s-a mai trezit din coma dibetica (din cate am citit pe aici, Asido a fost un norocos care s-a trezit din asa ceva). Nimeni n-a "suflat" nici macar un cuvintel despre alcool la inmormantare, cu toate ca stiam aproape toti ca bea cam 4-5 litri de vin in FIECARE ZI.Avea 34 de ani.
Atata vreme cat dependentul de alcool consuma "cu hotarare" substanta cu pricina acesta aluneca pe panta degradarii.Indiferent de sex, la trezirea din betie se experimenteaza o stare de "asa nu e bine", de gol sufletesc.In general, apare un gand de genul : "Am fost candva o persoana de care si mie imi placea , iar acum nu mai sunt nici macar jumatate din ceea ce am fost."
O JUMATATE DE OM INTREG.

Unii oameni norocosi (eu ma numar printre acestia) ajung sa isi dea seama ca au o problema cu consumul de alcool si dupa ce se informeaza , opresc aceasta activitate. La mine in oras, nu mai cunosc pe nimeni ca mine.Ori eu sunt singurul alcoolic printre multi oameni care beau normal, ori ceilalti alcoolici inca mai consuma (nu sunt genul de pustnic, cunosc si eu vreo cateva sute de oameni).
Peste cateva zile "implinesc" cateva luni de cand m-am lasat de baut (4, dar cine sta sa le numere?) si pot sa spun ca dupa 2-3 luni am simtit ca redevin cel care eram candva. Acum iar imi place de mine.Si inainte aveam o parere buna despre felul in care ma "descurc" in viata, dar acum, chiar ma simt bine in pielea mea.Din cate am citit aici pe forum si prin carti, se pare ca nu sunt singurul care simte sau a simtit asta in imprejurari similare.
MA SIMT BINE.

Partea interesanta este ca eu nu am uitat cum ma simteam cu ceva timp in urma, pe vremea cand inca mai consumam alcool.Spun interesanta, pentru ca oricat de prost cred eu ca sunt, tot am reusit la un moment dat sa inteleg faptul ca, intr-un timp relativ scurt, am experimentat o crestere sprirituala de la "O JUMATATE DE OM INTREG" la "MA SIMT BINE".Aici intervine citatul pe care mi l-am insusit de aici de pe forum (imi cer scuze daca cineva ma acuza de plagiat): "Noi alcoolicii suntem condamnati la iluminare".
Am explicat in topicul lui "Live or Die" pagina 3 conceptia mea despre citatul asta.
Drumul catre aceasta iluminare e unic pentru fiecare dar startul e deja creat. Avem deja ( noi alcoolicii abstinenti) o perspectiva asupra unei bucati de „tablou” : am fost acolo jos si acum iata-ma ce sus stau.Lucru care creaza o directie , un vector, ma face sa ma uit „in sus”.Oare e ceva mai mult de atat? Oare…….? ……………Si astfel iluminarea incepe.

Acum stau si ma gandesc la alte dependente si comportamente compulsive existente in lume.In engleza sunt bine exprimate , ele avand la urma „aholic” sau „oholic” (alcOHOLIC,workAHOLIC,etc). Unele le-am avut, altele nu. (Inca mai am comportament compulsiv legat de unele jocuri pe calculator.De-aia toate calculatoarele pe care le am sunt vechi si nu suporta jocuri noi) .
Aceste comportamente compulsive numite si adictii sunt descrise foarte bine in lucrari de specialitate si nu cred ca sunt in stare sa scriu ceva in plus despre ele.
Ceea ce vreau sa subliniez aici este ca adictia la consumul alcool este una norocoasa pentru ca spre deosebire de altele , renuntarea completa la obiectul care creeaza dependenta nu altereaza calitatea vietii.Astfel calea spre iluminare e „curata”.

Deci : CE NOROC!SUNT ALCOOLIC.

MULTUMESC.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de styx »

Salutare George, salutare tuturor !
Ca sa vezi... " CE NOROC!SUNT ALCOOLIC."-prima data cand am spus asta (si iti multumesc ca mi-ai adus aminte), am spus-o cu sarcasma dupa ce mi-am facut un test online...
-a doua oara am spus-o cu resemnarea celui care nu vede cale de iesire si nu mai poate sa facă nimic să schimbe asta asa ca am continuat sa beau...
- azi, de cand mi-am recapatat luciditatea o spun a nu stiu cata oara cu recunostinta pentru ca daca nu as fi fost alcoolic nu as fi reusit sa-mi asez viata pe o cale frumoasă... asa cum ai preluat acea zicere de la Gladiator :jos-palaria: ,,Suntem condamnati la iluminare" , incet incet, viata ni se schimba in bine si seninatatea abstinentei ne aduce zâmbetul pe buze si in inimi.
Deci ,, CE NOROC ! SUNT ALCOOLIC !
Multumesc pentru acest mesaj si felicitari pentru determinarea ta, se cunoaste dupa cum scrii ca este ceva schimbat la tine, ceva in bine ! :jos-palaria:
P.S. Mă bucur ca ti-a placut si tie filmul.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Azi imi este bine

Mesaj de denispericolpublic »

"...azi îmi este bine..." and nothing else matters...
Ingroapa-ti ființa ce nu se simțea bine în ăst mod de viețuire.
Prietene, tu chiar îmi placi. Pe deasupra ești un pasionat de bine și înțelepciune.
Și ai o inteligență cu mult peste medie.
Nu te perii și nici nu te laud. Doar constat.
Nimeni nu are cu ce se lăuda. Pe toate ce țin de ființă le-am primit, iar ce am agonisit ni se va lua odată cu obștescul sfârșit.
Să ne lăudam dar cu viata... marea noastră comoară.
Te salut prietene!
Pe curând.
[...]
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Azi imi este bine

Mesaj de colica zis alcoolica »

Mi-a plăcut mult ceea ce ai scris .
Apropo de dependenta de jocuri , o teorie a unui psihiatru spunea ca " suma dependentelor rămâne constanta " chiar si după ieșirea dintr-o adicție , zic eu important este sa fie pozitiva : Dumnezeu , sa fac bine , sport , citit , forum ,etc .
Bune 24 de ore George si te rog nu ne mai priva pe noi ,care suntem așa de multi :ranjet: sa te citim mai des pentru o singura persoana care vrea autocenzura . :limba:
Mulțumesc George ! :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Azi imi este bine

Mesaj de dani »

Jorjele imi place recuperarea ta.Cred ca momentul in care incepi sa ''iesi din rotita'',sa apreciezi viata si chiar sa iubesti boala numita alcoolism se situeaza intre trei si sase luni de abstinenta.Mie greu sa nu ma repet ca am scris mult pe aici,ma comparam pe mine atunci cu un crocodil.De ce? Pentru ca astia au doua randuri de pleoape,unul care ii ajuta sa vada prin apa.Asa simteam eu atunci.Ca mi s-a mai deschis un val de pe ochi si AM INCEPUT SA VAD!Sa vad si sa ma bucur de ele.Micile minuni ale vietii pe langa care treceam pana atunci impasibil.
Uite o poveste faina auzita intr-un film:

Sa va spun povestea cosmonautului rus. Nu imi apartine. Nici lui nu ii apartine. Mi-a povestit-o intr-o seara in care credeam ca nimic nu se mai poate schimba. O seara de vara cand nu te astepti la nimic.

Un cosmonaut rus. Primul om ever care merge in spatiu. Rusii i-au batut pe americani. Urmeaza sa petreaca un timp indelungat intr-o nava spatiala imensa. Insa, singura parte locuibila din nava e extrem de mica. Are un hublou mic prin care priveste afara si vede curbura Pamantului. E pentru prima data, e primul om care priveste planeta careia ii apartine. Si se pierde in acel moment.

Dintr-o data, aude un ticait ciudat … tic tic tic tic. Se aude din panoul de control. Tic tic tic tic. Isi cauta cu disperare uneltele, incearca sa gaseasca sunetul acela si sa il opreasca. Tic tic tic tic. Dar nu il gaseste, nu il poate opri. Tic tic tic tic. Dupa cateva ore sunetul se transforma in tortura. Tic tic tic tic. Cateva zile trec pe fundalul aceluiasi sunet si cosmonautul stie ca acest sunet neinsemnat il va frange. Il va innebuni. Ce e de facut?

E singur, ferecat intr-o nava spatiala si mai are inca douazeci si cinci de zile de trait cu acest sunet. Asa ca decide ca singura maniera de a-si mentine santatea mentala e sa se indragosteasca de acest sunet. Tic tic tic tic. Inchide ochii si patrunde in propria-i imaginatie … tic tic tic tic … apoi ii deschide si … nu mai aude nimic. Ticaitul a incetat. Aude … muzica. Si isi petrece restul timpului plutind in spatiu intr-o perfecta aromonie.


Gasesti aceasta scena interpretata cu mult talent la minutul 46 din acest film.Merita sa-ti dedici trei minute pentru a o vedea!
http://filmehd.net/another-earth-un-alt ... nline.html
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns