021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

o alta alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.

freedom
Veteran
Veteran
Ani de abstinență: 4 ani
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: o alta alcoolica

Mesajde freedom » 14 Aug 2015, 08:29

Bine ai venit printre noi, draga Illailla.
In Bucuresti ai toate parghiile posibile si sper sa iti doresti sa actionezi pentru binele tau, fiindca doar cand vei dori tu, doar atunci poti fi ajutata. Programele de recuperare sunt discrete, iti este respectat anonimatul, precum si dreptul de a tacea atat timp cat consideri tu ca este necesar. Daca te vei hotara sa te ajuti, eu pot sa te indrum spre cineva din Bucuresti cu care poti lucra si individual programul de 12 pasi pentru recuperarea din alcoolism.
Eu iti inteleg ezitarea, deprimarea, lupta cu tine si de aceea spun ca daca vei alege sa capitulezi si sa faci ceva benefic pentru tine, la noi si prin noi poti gasi sprijinul de care ai nevoie.
Cu drag,
Free.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”

Sunt autorul acestui subiect
illailla
Senior
Senior

Mesajde illailla » 14 Aug 2015, 09:49

Multumesc, Styx, multumesc Ilyuta. O sa stau aproape de forum. Nu vreau sa renunt, chiar trebuie sa fac ceva in privinta asta. Am luat legatura cu un psih Aliat, am fost si la medic si mi-a dat si buline, dar inca nu am inceput sa le iau. Mi-e teama. Voi ati urmat si tratamentul medicamentos? Cum a fost?

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 22,09,2009
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 10 ani

Mesajde asido1973 » 14 Aug 2015, 09:53

Bine ai venit pe forum. Ma bucur ca ai intrat ai si cel mai important pas a fost acela ca ai recunoscut si ca vrei sa fii ajutata.

Adresa mea de mail http://www.alcohelpbraila.ro .

Daca esti din Bucuresti poti apela la cei de la clinica Aliat unde vei gasi sprijin si oameni minunati , aici serviciile te costa dar te asigur ca merita. Ca sa mergi la un tratament la Aliat te asigur ca te costa mult mai putin pe luna decat ai pierde daca consumi in continuare alcool.
Apoi in Bucuresti ai Alcoolicii Anonimi poti apela si acolo. Daca vrei sa stii ca, se poate .

http://clinica-aliat.ro/
Bine ai venit , inca o data si tine aproape!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

illailla
Senior
Senior

Mesajde illailla » 14 Aug 2015, 09:56

Mersi mult, Free! Inca mi-e teama, dar o sa depasesc. Citesc postarile voastre si gasesc raspunsuri la framantarile mele. Daca ati reusit voi, m-o ajuta Bunul Dumnezeu sa reusesc si eu. As spune mai multe, dar parca imi dispar ideile din cap cand ma apuc sa scriu.

illailla
Senior
Senior

Mesajde illailla » 14 Aug 2015, 09:59

Mersi frumos, Asido! Bine v-am gasit!

george_41
Senior
Senior
Zile de abstinență: 04,05,2015
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 2 ani
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde george_41 » 14 Aug 2015, 10:59

Salutare Illailla,

bine ai venit pe forum.Te temeai ca nu stii cum sa incepi si deja ai facut primul pas catre abstinenta.
Alcoolismul e ca o inchisoare la care lacatele si cheile de la ele sunt in interior.Doar cel inchis acolo se poate elibera.
Asta am citit aici pe forum cu ceva timp in urma si pot sa spun ca primul pas catre "abstinenta senina" este recunoasterea faptului ca ai o problema cu alcoolul.
Pentru mine solutia a fost si inca mai este : AZI NU BEAU.Ziua de ieri a trecut si chiar daca sunt filme in care actorii se intorc in trecut si modifica ceea ce s-a intamplat "ieri",pentru un om obisnuit ca mine, lucrul acesta nu e posibil, asa ca, ceea ce a fost ieri a trecut.AZI conteaza.Si AZI NU BEAU.Maine nu stiu ce va fi , daca se va intampla sau nu ceea ce am programat sa se intample, dar azi ma pot pregati pentru maine.Daca maine voi avea o bucurie sau o tristete, nu stiu.Stiu ca indiferent ce va fi, imi va fi mai bine daca ma trezesc de dimineata cu mintea limpede.Deci, AZI NU BEAU.
Pentru asta ma lupt, cu toate fortele mele, in fiecare secunda, minut, ora din zi cu gandurile mele legate de alcool.Si pentru ca aceste ganduri sunt asa de perfide , caut ajutor oriunde as putea gasi.Momentan forumul asta imi ofera destul ajutor.

Scrie aici toate indoielile tale,intrebari legate de subiect, orice te elibereaza.Oricat de des.Nu te gandi prea mult la formulare.

illailla
Senior
Senior

Mesajde illailla » 14 Aug 2015, 11:13

Multumesc mult, George! Draguta chestia cu inchisoarea si cheile la interior! Sper sa reusesc si eu. De fapt, cred ca cel mai mult ma tem de cum va fi dupa schimbare, decat de schimbare in sine. Cu ce sa inlocuiesc obisnuinta asta? Cum sa nu poftesc la un pahar ( ma rog, vorba vine....) cand e plin peste tot de reclame, de terase, de oameni care beau si nu au probleme...sau cel putin asa se vede din exterior. Numai ieri, mergand pe strada am auzit cel putin 2 conversatii despre bautura.

illailla
Senior
Senior

Mesajde illailla » 14 Aug 2015, 11:16

Si mai e si frustrarea ca am ajuns in punctul asta, ca nu mi-am dat seama ca nu e in regula ce fac. E adevarat ca beau doar seara, dupa ora 18, dar beau in fiecare seara. Rar s-a intamplat sa ratez o seara. Am incercat sa beau si mai putin, uneori mi-a iesit, dar apoi parca am recuperat.

cloughie79
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 19,10,2013
Zile de abstinență:

Mesajde cloughie79 » 14 Aug 2015, 11:20

Illailla,

Nu ai precizat pentru ce sunt bulinele pe care ți le-a recomandat medicul. Dacă sunt antidepresive și/sau pentru contracararea stărilor anxioase, trebuie să știi că administrarea lor este strict interzisa pe timpul consumului de alcool. Cred că momentul începerii tratamentului medicamentos ar trebui ales după ce renunți complet la alcool, pentru că cele două substanțe se potențează reciproc și efectele asupra creierului - în special - sunt extrem de neplăcute și dăunătoare, totodată.

Îți doresc multă determinare și inspirație în tot ceea ce întreprinzi, pentru a reuși să stai departe de primul pahar! :jos-palaria:
Viaţa nu are subtitrare, ori o înţelegi, ori nu... (Wolf Wildfire)

illailla
Senior
Senior

Mesajde illailla » 14 Aug 2015, 11:39

Buna, cloughie79! Multumesc pt raspuns si pt incurajare. Da, pt asta sunt bulinele, de asta mi-e si asa teama de ele, dar o sa imi iau inima in dinti si incep si tratamentul medicamentos. As fi vrut sa incerc fara, dar si asa mi-e teama.
Daca a mai luat cineva buline, mi-ar placea sa imi spuna si mie cum e cu tratament.

Înapoi la “POVESTEA MEA”