021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o alta alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: o alta alcoolica

Mesaj de moira »

Asa rau ma doare sufletul cand apare "o alta alcoolica", dar asa ma bucur ca constientizeaza si ca vrea sa se recupereze ! E mare lucru.....
Bine ai venit pe forum si iti doresc mult sa reusesti,
Moira
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de HOPE »

Illa, bun venit pe forum!

Nu ne-ai spus prea multe despre consumul tau si daca vrei sa incetezi de tot bautul.Sau poate n-am inteles eu.

Am sa-ti spun ce m-a ajutat pe mine.

Forumul, recomandarile celor de-aici, scrisul, cititul, acumularea de informatii despre alcoolism, discutiile deschise despre problema cu care ne confruntam ajuta mult. Sunt multe intrebari la care am gasit raspuns AICI, pentru ca aici, am discutat cu cei ca mine fara teama de-a fi judecata. Insa, nu-i suficient doar atat.

Am fost si la ALIAT, AA.M-am agatat de tot ce-am crezut ca ma poate ajuta sa scap din mrejele alcoolului.Mi-am dorit abstinenta si-am primit-o, spun eu, ca pe o binecuvantare.Asa cum primesti de la Dumnezeu, darul de-a ierta, bunatatea sufletului, empatia, asa consider eu abstinenta. Un dar de la Dumnezeu!
Daca-ti doresti abstinenta si vrei ca baietelul tau sa se poata bucura de chipul tau senin, tot ce ai de facut este sa nu mai bei.Primul pahar, daca nu-l bei pe primul, n-au cum fi mai multe si-asa iti vei pastra abstinenta zi de zi.

Iti doresc din tot sufletul sa reusesti! :hug:
Fa Rai din ce ai!
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Multumesc mult, Denis, Moira, Hope.
Ce sa zic...beau seara aprox doi litri de bere. Pana acum vreo 2 ani beam si tarie plus aia 2 l de bere. Acum beau doar bere.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Mie mi-ar fi placut sa redevin om normal si sa pot consuma la o ocazie...dar inteleg ca nu se mai poate odata ce am ajuns aici.
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: o alta alcoolica

Mesaj de moira »

Da, din pacate nu se mai poate. Verificat si ultraverificat pe propria-mi piele.

Illa, scuza-ma ca te intreb, ce-i 2 litri de bere ii cumperi singura sau fac parte din aprovizionarea sa zicem normala a casei ? Daca te supara in vreun fel intrebarea mea, te rog sa ma scuzi si sa nu-mi raspunzi.
Avatar utilizator
moira
Veteran
Veteran
Mesaje: 858
Membru din: 26 Oct 2010, 11:01

Re: o alta alcoolica

Mesaj de moira »

"ce-i" = "cei"..... scuza-mi si greseala de ortografie :rosu: , cred ca am vrut sa formulez altfel, in fine
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Cei 2 l ii cumpar eu pt casa. Adica mai bea si sotul meu un pahar. Dar el are masura, si mai mult de un pahar-doua nu bea. Cum sa ma supar? Doamne fereste! ce-ar mai fi?! dupa ce ca v-am gasit aici si aveti rabdare cu mine, ar fi culmea. Poti sa ma intrebi orice. Asta e si ideea. Asa realizez si eu ce se intampla.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

e ok cu "ce-i" si "cei" , nu-ti face griji
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Am in casa tot felul de bauturi alcoolice, dar daca nu am bere, nu beau altceva. Dar ma duc si cumpar bere. Altceva nu pot bea.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de HOPE »

Nu conteaza ce si cat consumi, illa, atat timp cat tu crezi ca ai un consum problematic.Referitor la pastile, voiam sa te intreb daca ti le-a recomandat medicul sau te-ai gandit tu ca te-ar putea ajuta?
Fa Rai din ce ai!
Scrie răspuns