021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o alta alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Buna seara,
'va tot citesc' de ceva vreme si incerc sa ma asez pe linia de plutire. Inca nu am reusit. Va admir pentru tot ce faceti. Nu credeam ca i-ar pasa cuiva de slabiciunea mea. Mi-as dori sa pot lua legatura cu veteranii......Tudor, Asido, Relus.......Nici nu stiu cu ce sa incep........
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de styx »

Salutare si bine ai venit !
Inceputul poti sa-l faci cu AZI nu beau... si cu siguranta cum am putut multi dintre cei ce suntem azi aici si suntem bine vei reusi si tu, iti trebuie doar putina bunavointa si acceptarea faptului ca ai o boala pe care nu o poti controla, vad ca esti mai demult pe aici pe form deci stii cam despre ce este vorba, daca crezi ca ai nevoie de ajutor poti incerca dintre AA, Aliat, sau ce crezi tu ca ti se potriveste.
Iti doresc multa sanatate si ganduri bune !
P.S. Poate te ajuta daca scrii povestea ta aici , fara prea multe detalii care sa te faca identificabila... daca ai nevoie de ceva intreaba fara probleme, se va gasi cineva sa-ti raspunda.
Ultima oară modificat 13 Aug 2015, 21:33 de către styx, modificat 1 dată în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

multam mult de incurajari..........da, am tot citit dar nu am reusit sa fac ce trebuie........inca sunt in deriva. Sunt multe de spus......
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

si mai ales de facut
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de styx »

Da ai dreptate, sunt multe de facut dar primul Pas este sa accepti ca ai o problema cu consumul de alcool si ca nu il poti controla, apoi sa cauti ajutor daca nu specializat , cel putin pe cineva care te poate indruma spre abstinenta, e greu al naibii de greu la incput dar crede-ma ca merita tot efortul, toata durerea si starile neplacute, cu timpul se vor estompa, si vei vedea ca iti va fi bine, foarte bine. Nu stiu din ce oras esti dar asunt o gramade de clinici ALIAT si in marea majoritate a oraselor sunt grupuri AA. Dar asta depinde numai si numai de tine.
Mult succes !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Nici nu mi-as fi imaginat ca e cineva care sa imi raspunda........multumesc, Styx
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Sunt din Bucuresti
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

tu cum ai reusit? sunt femeie, sunt mama.......si beau......
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de styx »

Cum am reusit? greu dar slava Domnului am avut puterea si speranta de a ma recupera si nu mai sunt unde am fost , deci ai toate parghiile la dispozitie, ALIAT cu care am inceput si eu, grupuri AA cu care am continuat si continui, ti-am spus alegerea este a ta, indiferent ce alegi cauta si fa ceva cu viata ta, pentru ca rahatul asta de alcool distruge tot, familie,prieteni sanatate , stare materiala si la sfarsit dupa ce ti-a luat si ultima picatura de luciditate iti ia si viata dupa ce te-a facut din om neom, nu sunt sfaturi ,sunt din experienta mea, alti prieteni de aici au fost si mai rau decat mine dar au avut puterea sa-si revina. Din pacate boala asta nu ne afecteaza numai pe noi, ci si pe cei dragi noua poate mai mult decat suntem dispusi in mintea noastra sa credem, singurul remediu este abstinenta, si asta trebuiew sa o facem pentru noi , pentru ca daca noi suntem bine vor fi si ceilalti.
Sper pentru binele tau sa faci alegerea cea buna, daca ai nevoie de un nr de contact sau sa te pun in legatura cu cineva din AA sau cu un psiholog ALIAT scrie-mi pe adresa de mail styx_[...] si te voi contacta cat de curand, mai ales ca inca sunt in concediu medical ...nimc grav :zambetoi:
O seară cat mai linistita!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: o alta alcoolica

Mesaj de ilyuta »

Draga Illailla, ca si tine , sunt foarte multe doamne distinse aici pe forum, care s-au confruntat cu aceeasi problema comuna, alcoolul. :plans: Nu conteaza nimic in acesta boala, deoarece tot aici am aflat si eu ca este o boala ca oricare alta, care in timp se cronicizeaza si in afara de familie, prieteni si stare materiala, pierzi in final mult mai mult, pierzi VIATA. :plans:
Nu vreau sa te sperii ci sa te fac sa intelegi ca alcoolismul, chiar daca nici mie nu mi-a placut si n-am vrut sa recunosc la inceput, deci alcoolismul nu tine cont ca esti barbat sau femeie, nu tine cont de starea sociala sau materiala, de cultura, religie, inteligenta sau daca esti sarman cu duhul, etc, deci nu tine cont de nimic si DISTRUGE PE FIECARE La FEL.
Asa cum spunea si prietenul Styx, fiecare si-a gasit drumul lui in a deveni abstinent si pe mine unul, daca vrei sa ma intrebi, eu am devenit abstinent aum citiva ani aici pe forum , ajutat de prieteni , care m-au facut sa inteleg ce este cu acesta boala si ceea ce nu mai trebuie sa fac:SA NU MA MAI LUPT CU ALCOOLUL, DEOARECE ESTE MULT PREA PUTERNIC, PARSIV SI VICLEAN decit mine si voi fi invins de la primul phar, unul fiind prea mult si 10 prea putine. :plans: Am inteles esenta si de atunci indiferent de problemele cu care ma confrunt in viata, stiu ca nu alcoolul este solutia si Am ALES SA FIM PARALELI, eu cu drumul meu, el cu drumul lui, lucru pe care ti-l doresc si tie. :zambetoi: Cel care a fost initiatorul meu a fost Old TUDOR si-ti recomand cu caldura sa-i citesti topicul deoarece este prof. dr. docent intr-ale abstinentei, multi dintre noi datorindu-i lui ceea ce avem acum. :cuminte: Totodata citeste la Asido, Ovidiu, Relus, Freedom, Dani si pe rind la fiecare deoarece ai ce invata de la toti.
Tine aproape si daca vei vrea sa te salvezi vei gasi solutii daca nu, vei gasi scuze.
Doamne ajuta sa-ti recapeti si tu libertatea asa cum ne-am recapatat-o si noi si nu uita ca PUTEREA GRUPULUI ESTE IMENSA iar zborul IN STOL MULT MAI USOR! :cuminte: :jos-palaria:
Friends-Helping-Friends.jpg
Nume anterior: ilyuta
Scrie răspuns