021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

o alta alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

pt Styx
Ai luat doar 3 pastile si apoi nu ai mai avut nevoie? mie mi-a spus dr ca vreo 6 luni o sa o tin asa in pastile, cateva pe zi chiar. Si m-a speriat treaba asta.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

pt Dani
Si cat timp ai luat bumbii?
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de dani »

Am luat bumbi trei saptamani.Sevrajul fizic dureaza 5-7 zile si se manifesta prin greatza,ameteli,transpiratii,insomnii,anxietate...
http://www.sfatulmedicului.ro/Alcoolul/ ... oolic_7890
Sunt tot felul de tratamente,sunt bumbi si bumbi,iar unele dureaza sase luni-un an,depinde in ce stare esti.
N-ai intrerupt consumul niciodata macar trei zile? Cum te-ai simtit? Se poate intampla sa nu ai sevraj,nu-i obligatoriu sa aiba toata lumea.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Am intrerupt acum cateva luni pt 5 zile ( o infectie pe amigdale si antibiotic). Si m-am simtit super bine fara alcool. Chiar m-am mirat. Parca am renascut in alea 5 zile. Mi-a fost asa de bine...din toate punctele de vedere.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Dar ....ma gandeam....in fiecare zi ma simt aiurea. O usoara anxietate...o stare destul de proasta...sau asta o fi mahmureala?
Ameteli nu am, nici greata....dar ma trezesc noaptea des....hmmm...sunt in ceatza acum
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

Aha. Am citit ca poate aparea sevraj si la 7 -10 zile...ma rog, ideea e ca in cele 5 zile atunci nu am patit nimic. Oricum ma simteam prea bine psihic, am avut alt tonus.
Avatar utilizator
george_41
Senior
Senior
Mesaje: 105
Membru din: 06 Mai 2015, 21:07
Zile de abstinență: 04,05,2015
Ani de abstinență: 2 ani

Re: o alta alcoolica

Mesaj de george_41 »

Illailla,

si pe mine ma apuca cheful pe la ora 18:00-19:00 in fiecare zi din saptamana, iar in week-end mai devreme.Daca era vreo paranghelie sambata, o tineam pana duminica.
Chiar din prima zi de lasat de baut am stat "calare" aici pe forum.Am citit, am scris, am sters ce-am scris,
iar am citit,iar am scris... etc.
Citeste, scrie, numai stai departe de pahar.
Azi.Pana deseara la culcare.
illailla
Senior
Senior
Mesaje: 100
Membru din: 04 Feb 2015, 22:21

Re: o alta alcoolica

Mesaj de illailla »

multumesc, George! mai citesc inca
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: o alta alcoolica

Mesaj de lupica »

:jos-palaria: :jos-palaria: :jos-palaria: :hug:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: o alta alcoolica

Mesaj de denispericolpublic »

Bine ai venit în stol Illa.
Ia-o încet și cu pași mărunți. Nu te panica. Ai văzut ca alții au putut, deci o să poți și tu. Și eu sunt la început de drum, dar mă bucur ca am ajuns până aici. Mâine nu știu ce va fi. Who cares?
Acum totul este clar, limpede...am băut atâția ani plangandu-ma că nu cunosc care-i sensul vieții mele. Mi-au trebuit doar câteva săptămâni de abstinență ca să aflu ce nu am aflat dintr-o viață. Răspunsul era mereu lângă mine, dar eu eram "parcat" dintr-o poziție din care nu puțeam vedea semaforul.
Încearcă să înțelegi ce sentimente, ce trăiri aveai înainte de a te droga, și imediat după. Creierul este prins intr-un circuit al plăcerii, dar acest mecanism poate fi desfăcut. Știi cine îl repară? Tot creierul are softul de service, însă mai are nevoie de ceva: liniște, multă liniște și timp. Cu cât mai multă liniște și mai mult timp cu atât mai mare acuratețe va avea lucrarea de reabilitare. Neuronii uciși însă nu vor reînvia. Trecutul nu poate fi schimbat, dar ceilalți centri neuronali vor realiza noi sinapse pentru preluarea funcțiilor pierdute...tot în timp. Alcoolul este un golan ce face multă gălăgie...nu-l mai primi înăuntru. Știi de ce nu mai iubesc alcoolul? Pentru că a fost "iubirea vieții mele", dragostea dintâi, muza mea, dar m-a trădat. Și alcoolul nu se schimbă. Te va trăda și a două și a treia oară...
Gandeste-te ca eu îl turnăm în pahare de cristal, iar el mă turna în șanț. Unde-i prietenia?
Eu dădeam bani grei pe el, iar el nu dădea doi bani pe mine. Unde-i reciprocitatea?
Eu îl strecurăm în adâncul sufletului meu, iar el îmi scotea sufletul din mine.
Pai până când? De ce să mai rabd? În casa mea eu sunt șeful. N-am nevoie de alcool pentru a mă simți bine, în largul meu, pentru a mă distra, pentru a trece peste decepții, frustrări, necazuri, durere, stres, insecuritate, spaime... n-am nevoie de el pentru a fi om.
Tot ceea ce am crezut ca mi-a dat alcoolul de fapt mi-a luat. Dacă bei din cauza deprimării vei ajunge mai deprimat. Dacă bei pentru că ești nervos vei ajunge să explodezi. Alcoolul nu rezolva nici o ecuație decât pe cea a vietii.: viața X alcool =zero.
Da-ti o șansă. Este normal să fii indecisa la început. Așa sunt toți alcoolicii la primii pași.
Dar nu lăsa așa treaba. Zbate-te, zbiară, sfâșie, căuta, imploră, înjura, dar găsește o cale de scăpare de sub puterea sclaviei...norii se vor răscoli treptat-treptat lăsând un cer de un albastru infinit care se va oglindi în curata ta inimă.
Acum e șansa ta...
Succes!
Denis, alcoolic.
[...]
Scrie răspuns