021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de styx »

Salutare Live !
În primul rând FELICITĂRI :jos-palaria: ! pentru prima luna, stiu ca nu este de loc usor .
Ma bucur pentru abstinenta ta, tine-o Live ! :zambet:
In al doilea rand poate nu m-am facut bine inteles, nu am niic cu religia, credinata sau puterea superioara, ateismul, agnosticismul nimanui, fiecare are drpetul sa creada in ce vrea si in cine vrea, pentru mine exista un Dumnezeu unical Iubirii asa cum il inteleg eu si acest Dumnezeu in care cred eu nu are religie, toti suntem copii lui ...
Dar las ca poate povestim intr-o zi depre aceste lucrui mai pe larg.
Acum bucura-te de abstinenta ta, felicitari inca o data , le meriti din plin. :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: Buna seara!

Mesaj de denispericolpublic »

Felicitări LD pentru prima lună de abstinență. Este cea mai grea și cea mai importantă... temelia ce va susține palatul salvarii tale . Așa ca începuturile trebuiesc prețuite, iar bazele pe care le pui acum îți vor folosi toată viața.
Este foarte bine ca ai o credință și o afecțiune personală față de o ființă superioară ce reprezintă pentru tine răspunsul, sensul, drumul, infinitul...
Statistic vorbind oamenii ca tine au mai multe șanse de reușită.
Îți doresc un zbor senin...și mâna cu care ridicai paharul, intinde-o către stele...vezi cât de aproape este cerul?
[...]
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de dani »

18 Aug 2015, 23:33
...doar suferinta,durere,suparare aduce aceasta otrava si totusi iar m-am lasat ademenita de aceasta alegere,iarasi sufar,plang,ma detest chiar...
de cateva zile nu am mai consumat alcool,vreau sa reusesc sa-l las definitiv
14 Sep 2015, 19:33
Astazi fac o luna de cand nu am mai baut,n-am spus nimanui,va marturisesc voua,prieteni virtuali dar atat de dragi mie,am invatat multe de la voi si mai am de invatat,va multumesc din suflet ca existati,va multumesc pentru ospitalitate,sinceritate,bunatate,omenie,simplitate,spiritualitatea voastra care m-a facut sa vad ca nu sunt singura,ca sunt solutii si pentru boala asta si ca viata,oricum ar fi ea,e mai usoara atunci cand e impartasita cu oameni asemeni tie.
Va imbratisez cu drag,sunteti extraordinari,ingeri in viata mea,Dumnezeu sa va rasplateasca pentru Binele care il faceti!
Va pup,Live!
Imagine
Felicitari Live!Ma bucur nespus pentru tine!
Ce transformare in doar o luna de zile! :jos-palaria:
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Buna seara!

Mesaj de ilyuta »

Felicitari Live si ce-a fost mai greu a trecut, de-acum va fi floare la ureche cu conditia sa nu uiti NICIODATA de unde ai plecat.
Tine aproape si esti pe drumul cel bun! :zambetoi: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari draga LD pentru prima luna de abstinenta si ma bucur mult ca esti aici . :hug:
Postarea din 12 septembrie mi-a placut foarte mult si o salvez in calculator la preferate :jos-palaria:
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Buna seara!

Mesaj de Live or Die »

Multumesc pentru felicitari si incurajari!
Styx,te-am inteles inca de cand mi-ai raspuns prima oara,si eu la fel,nu am nimic cu credinta,religia,puterea superioara,ateismul etc nimanui,fiecare are dreptul sa creada in ce vrea.Despre acest Dumnezeu unic al iubirii poate o sa-mi povestesti vreodata,sunt sigura ca ai o viziune interesanta ce merita impartasita cu noi.
Ilyuta,nu o sa uit niciodata de unde am plecat,imi place optimismul si simplitatea ta,si bineinteles umorul benefic,demulte ori cand stau sa analizez o situatie sau un gand,incerc sa le vad partea pozitiva si sa le las asa cum sunt,deoarece daca gandesc prea mult imi vin idei,si aceste idei aduc uneori si note negative. :zambetoi:
Colica,ma bucur ca ti-a placut postarea,pe mine m-a ajutat atunci sa fiu mai linistita in ceea ce priveste viitorul.
Multumesc tuturor pentru sustinere si vorbe bune,zile pline de iubire tuturor! :cuminte: :hug:
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de styx »

Seara buna Live, seara buna tuturor!
Ma bucur tare ca ne-am înțeles . Despre credinta mea in acel Dumnezeu unic al iubirii... nu cred ca este atât de nemaipomenit faptul ca sunt oameni care cred ca exista o singura Divinitate dincolo de religii indiferent care ar fi acelea, poate fi o utopie faptul ca intr-o buna zi nu vor mai exista divergente pe criterii religioase ? , ca fiecare individ al speciei umane va putea sa iubească si sa fie iubit doar pentru faptul ca este OM si fără a fi judecat in ce parte a planetei s-a născut ? Ca o sa ne respectam doar pentru ce suntem ca ființe Umane si nu pentru alte criterii mai mult sau mai puțin materiale?
Eu cred ca nu este o utopie , desigur va lua timp, mult timp dar Dumnezeul Iubirii are o eternitate la dispoziție si tocmai pentru ca ne iubește ne lasă liberul arbitru , fără sa ne pedepsească căci ne pedepsim destul între noi... pana vom evolua spiritual si vom putea vedea Adevarul .
E doar ideea mea de Divinitate si credința mea in Iubirea Creatoare, nu vreau sa fac prozeliți si nu doresc sa-si schimbe nimeni credinta proprie, dar eram dator cu un răspuns. Si bineînțeles ca mai am de lucru la mine ca ființa umană, dar primii pasi au fost făcuți, nu doresc sa fiu perfect asta chiar e utopie ci doar sa evoluez, si depinde de bunăvoința mea.
Iti multumesc si va multumesc !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Buna seara!

Mesaj de Live or Die »

Styx,imi place ideea ta de Divinitate!
Fiecare cu Dumnezeul si credinta lui,din punctul meu de vedere Dumnezeu inseamna doua cuvinte;:Iubire si Iertare.
Pe alocuri,am vazut postate de voi acele minunate meditatii insotite de rugaciuni zilnice,atat de utile,adevarate si linistitoare!Unde le as putea gasi pe toate,pentru fiecare zi in parte,cred ca mi-ar fi un ghid folositor in abstinenta mea.
Multumesc!
Cu drag,Live!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de styx »

Buna Live !
Ma bucur ca rezonezi cu ideea de Iubire si Iertare, dar dragă Live, cred ca mai trebuie un ingredient: Adevăr, căci fără Adevăr cred că suntem ca frunza rătăcită-n vânt si nu putem avea parte de celălalte !
Uite aici linkul pentru meditatia zilei http://www.noiinsine.ro/ in coltul din dreapta sus , este un patratel in care scrie -- MEDITATIA ZILEI-- si dai click acolo... in fiecare zi se schimbă. Să îți fie de folos !
O seară superbă să ai !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de dani »

Live intreaba:
Pe alocuri,am vazut postate de voi acele minunate meditatii insotite de rugaciuni zilnice,atat de utile,adevarate si linistitoare!Unde le as putea gasi pe toate,pentru fiecare zi in parte,cred ca mi-ar fi un ghid folositor in abstinenta mea.
Multumesc!
Buna Live,buna Gradi!
Dupa cum ti-a raspuns si Styx in fiecare zi apare cate una pe revista AA http://www.noiinsine.ro/ ,iar daca vrei o arhiva a lor pe un an de zile o gasesti aici:

MEDITATII ZILNICE - IANUARIE / FEBRUARIE / MARTIE
http://doisprezecepasi.blogspot.ro/p/me ... ce_25.html
MEDITATII ZILNICE - APRILIE / MAI / IUNIE
http://doisprezecepasi.blogspot.ro/p/me ... rilie.html
MEDITATII ZILNICE - IULIE / AUGUST / SEPTEMBRIE
http://doisprezecepasi.blogspot.ro/p/me ... iulie.html
MEDITATII ZILNICE - OCTOMBRIE / NOIEMBRIE / DECEMBRIE
http://doisprezecepasi.blogspot.ro/p/me ... mbrie.html

Acestea sunt luate de pe Blogul lui Stefan unde vei gasi traduse de pe facebook-ul ''Keep the plug in the jug'' o multime de alte informatii si sfaturi utile.

LINISTEA DIN INCAPERI
http://doisprezecepasi.blogspot.ro/

Keep the plug in the jug
https://www.facebook.com/pluginjug

O seara minunata!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Scrie răspuns