021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de dani »

Buna Mihaela!
Era un banc:
-Dom'le,dupa parerea mea beti cam mult alcool!
-Nus' ce te f..te grija pe tine si sa stii ca eu beau dupa parerea mea si nu dupa a ta.

Cam asa ii situatia.Poate ca pe tine te deranjeaza ca se ameteste de trei ori pe saptamana,dar poate ea se simte bine asa si nu vrea sa schimbe nimic.Sau poate vrea,dar nu reuseste pentru ca este un om bolnav.O fi delicat sau nu subiectul,dar trebuie sa discuti cu ea cand este treaza.Trebuie sa stie ce te deranjeaza si sa afli daca o deranjeaza si pe ea.Daca vrea sa renunte la alcool!Daca a incercat vreodata.Tare as fi vrut ca EA sa caute ajutor.Daca vrea sa citeasca online da-i linkul cu Big Book sau fa rost de ea si ''uit-o'' prin camera ei.Poate sadesti un sambure de abstinenta.Nevasta mea a facut asa si a functionat.Dar,esential si eu imi doream sa renunt la alcool. Nu reuseam,dar doream.
Doamne ajuta!
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Buna seara!

Mesaj de Live or Die »

Draga Mihaela,
Te sfatuiesc sa citesti de pe acest forum cat mai mult pentru a intelege situatia alcoolicilor cat si cea a familiilor acestora care implicit sunt afectate,intrucat le pasa si vor sa ajute.Sunt sigura ca vei ajunge la concluzia ca ,oricat de mult ti-ai dori tu ca mama ta sa nu mai bea decizia de a renunta la alcool ii apartine doar ei.Poate ea crede ca il poate controla,ca se poate opri oricand sau nu considera ca are vreo problema insa se minte singura si ea singura trebuie sa inteleaga acest lucru.Poti sa ii tii mii de teorii legate de cat de daunator si parsiv e alcoolul,poti sa o certi sau sa o dojenesti,nu rezolvi nimic daca ea nu vrea cu adevarat sa renunte.
Vorbeste cu mama ta cand e treaza,deschis si calm,si incearca sa o convingi sa citeasca informatii de pe acest forum,poate asa se recunoaste si ea si va incepe sa lase alcoolul deoparte.
Iti urez bafta si D-zeu sa o ajute pe mama ta!
Mihaela 10
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 06 Sep 2015, 00:28

Re: Buna seara!

Mesaj de Mihaela 10 »

dani scrie:Buna Mihaela!
Era un banc:
-Dom'le,dupa parerea mea beti cam mult alcool!
-Nus' ce te f..te grija pe tine si sa stii ca eu beau dupa parerea mea si nu dupa a ta.

Cam asa ii situatia.Poate ca pe tine te deranjeaza ca se ameteste de trei ori pe saptamana,dar poate ea se simte bine asa si nu vrea sa schimbe nimic.Sau poate vrea,dar nu reuseste pentru ca este un om bolnav.O fi delicat sau nu subiectul,dar trebuie sa discuti cu ea cand este treaza.Trebuie sa stie ce te deranjeaza si sa afli daca o deranjeaza si pe ea.Daca vrea sa renunte la alcool!Daca a incercat vreodata.Tare as fi vrut ca EA sa caute ajutor.Daca vrea sa citeasca online da-i linkul cu Big Book sau fa rost de ea si ''uit-o'' prin camera ei.Poate sadesti un sambure de abstinenta.Nevasta mea a facut asa si a functionat.Dar,esential si eu imi doream sa renunt la alcool. Nu reuseam,dar doream.
Doamne ajuta!
Buna,multumesc pt sfaturi,vreau sa te intreb,exista si in romana cartea Big Book?
Stiu ca trebuie vointa,si mai ales sa vrea persoana sa renunte,chiar am vazut intr-o zi o emisiune la televizor,despre dependenti de droguri si de alcool,se chinuiau nu stiu cati cercetatori la un centru sa schimbe oameni cu astfel de probleme,si spuneau ca dependeta de alcool sau droguri distruge o parte a creierului,omul ne mai fiind capabil sa controleze consumul.Sotul meu zice ca este un caz pierdut si ca ma chinui degeaba,adevarul ca nu m-am prea chinuit,am vorbit cu ea cand era beata,dar cand este treaza nu pot sa-i zic nimica,imi tot propun sa discut cu ea dar renunt,nu stiu de ce.Am pus-o in schimb pe sora-mea care este in America sa discute cu ea,ea fiind o fire mai tare ca mine,dar din pacate nu am vazut o prea mare schimbare la ea.Problema este ca accentueaza si faptul ca a murit tatal meu acuma un an,dar problema cu bautura o avea si cand era el in viata.Tatal meu era si el cu bautura,nu era alcoolic dar bea si el,si se mai imbata cate odata,cum am citit intr-un articol conteaza si cu cine traiesti si in ce cercuri te invarti.I-am inchis si pivnita,dar degeaba ca isi cumpara.Ideea cu cartea uitata chiar este buna.
O seara placuta.
Mihaela 10
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 06 Sep 2015, 00:28

Re: Buna seara!

Mesaj de Mihaela 10 »

Live or Die scrie:Draga Mihaela,
Te sfatuiesc sa citesti de pe acest forum cat mai mult pentru a intelege situatia alcoolicilor cat si cea a familiilor acestora care implicit sunt afectate,intrucat le pasa si vor sa ajute.Sunt sigura ca vei ajunge la concluzia ca ,oricat de mult ti-ai dori tu ca mama ta sa nu mai bea decizia de a renunta la alcool ii apartine doar ei.Poate ea crede ca il poate controla,ca se poate opri oricand sau nu considera ca are vreo problema insa se minte singura si ea singura trebuie sa inteleaga acest lucru.Poti sa ii tii mii de teorii legate de cat de daunator si parsiv e alcoolul,poti sa o certi sau sa o dojenesti,nu rezolvi nimic daca ea nu vrea cu adevarat sa renunte.
Vorbeste cu mama ta cand e treaza,deschis si calm,si incearca sa o convingi sa citeasca informatii de pe acest forum,poate asa se recunoaste si ea si va incepe sa lase alcoolul deoparte.
Iti urez bafta si D-zeu sa o ajute pe mama ta!
Buna,ai perfecta dreptate cu ce scrii,cateodata zic ca numai o minune o v-a face sa renunte,sau Dumnezeu,de putut cred ca poate sa renunte,cel mai lung timp de abstinenta a fost de 3 saptamani.Si eu inainte de a naste eram oarecum dependenta de tigari,nu fumam mult,si nu in ficare zi dar aveam nevoie saptamanal sa fumez.M-am lasat de ele cand am ramas gravida.Eu totusi sper ca o va lasa intr-o zi pt ca nu consuma cantitati mari si nu consuma zilnic.
O seara placuta.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de dani »

Eu personal am inceput sa practic gandirea pozitiva si vad ca ajuta,citesc zilnic cate ceva de pe forum,recitesc chiar,ma rog mult,rugaciunea seninatatii,pot suna pe cineva care stie problema mea,recapitulez in minte cat rau mi-a facut alcoolul si ma gandesc la obiectivele mele viitoare care le pot indeplini daca nu reincep.Asta e planul meu de atac,desi pana acum,chiar daca nu e totul cum mi-as dori nu m-am gandit nicio clipa sa beau.Am rabdare,credinta,sunt calma si simt ca Dumnezeu e cu noi toti si ca tot ceea ce trebuie sa facem noi e sa nu mai bem.
Mi-a placut ce ai scris si pe mine m-au ajutat foarte mult povestile motivationale.Am citit o tona si in multe situatii in viata imi reveneau in minte.Nu stiu cate ai citit tu dar cateva iti recomand:
LUPUL CEL RĂU ŞI LUPUL CEL BUN
Într-o seară, un bătrân indian îi explica nepotului său ce luptă teribilă se da in interiorul fiecarei persoane. Şi i-a spus următoarea pildă:
“Există în fiecare dintre noi doi lupi. Primul este Lupul Răului. El este furia, gelozia, invidia, tristeţea, regretele, aroganţa, cupiditatea, vinovăţia, inferioritatea, minciuna, orgoliul, superioritatea şi egocentrismul.
Celălalt e Lupul Binelui. El este bucuria, pacea, iubirea, speranţa, liniştea, modestia, bunătatea, bunăvoinţa, generozitatea, adevărul şi compasiunea. Ei se luptă tot timpul între ei.
După o clipă de gândire, nepotelul l-a întreabat:
''Bunicule, şi care lup câştigă?''
La care batranul i-a raspuns simplu:
“Cel pe care îl hrăneşti”.
http://filedelumina.ro/2012/11/04/bicic ... -dumnezeu/

http://www.povesticutalc.ro/povesti-Azi ... UNATA.html

http://www.povesticutalc.ro/povesti-Cat ... racol.html

si un facebook fain:
https://www.facebook.com/pages/Povesti- ... 2019510903
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Buna seara!

Mesaj de Live or Die »

Multumesc Dani pentru recomandari!
Mi-am propus si reusesc sa gandesc pozitiv pentru ca gandurile devin in final fapte,mi-am propus si vreau sa am si sa cred ca fiecare zi e minunata,binecuvantata,atragem si traim ceea ce gandim.
Am citit ca in primul an de abstinenta nu e bine sa ne facem planuri mari insa inevitabil trebuie sa le punem in practica,incet si sigur inaintez cu bine prin abstinenta iar asta ma bucura pentru ca imi place de mine asa cum sunt acum si asta ii bucura si pe ceilalti.Mai putin sigur e serviciul meu acum,asta ma cam incomodeaza sufleteste,prietenul meu vrea sa ne mutam in alt oras de la anu,sunt de acord,am o relatie frumoasa cu el,(imi stie problema legata de alcool si ma sustine,desi uneori ii e teama sa nu mai reincep),o viata noua in alt oras,unde va trebui sa imi gasesc si serviciu,vrem sa ne casatorim,sa facem si un bebe...planuri marete!!
Eu sunt multumita de mine acum,sunt fericita din punct de vedere sentimental, desi se putea mai bine profesional vorbind(stiu ca alcoolul m-a impiedicat sa evoluez din pacate),cel mai mult mi-am dorit sa nu mai beau si slava Domnului ca mi-a aratat calea prin voi,stiu ca orice imi rezerva viitorul nu ma voi intoarce la alcool, e normal totusi sa mi fie teama ca nu voi realiza ceea ce mi-am propus,oricat de bine ma simt eu acum in abstinenta...???
Cum sa fac cu planurile marete pe care mi le doresc indeplinite chiar in urmatorul an...
Accept orice sugestie,sfat...
Va imbratisez si va doresc abstinenta lina tuturor!
Cu drag si respect,Live
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Buna seara!

Mesaj de lupica »

:hug: :hug: :jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Buna seara!

Mesaj de Live or Die »

Salutare tuturor!
Sper ca aveti o abstinenta buna in ciuda vremii de afara,o sa vina iar zile mai insorite asa cum trebuie sa fie in permanenta sufletele noastre.
In ultima mea postare intrebam ...e normal totusi sa mi fie teama ca nu voi realiza ceea ce mi-am propus,oricat de bine ma simt eu acum in abstinenta...???Cum sa fac cu planurile marete pe care mi le doresc indeplinite chiar in urmatorul an...
M-a incercat atunci o tema,frica care mai persista uneori in mintea mea insa am citit in postarile voastre trecute cum abstinenta v-a schimbat viata in bine,ati evoluat spiritual si astfel viata v-a suras si rasplatit,atat pe plan personal,sentimental cat si profesional si asta m-a bucurat si incurajat.
Chiar daca viata nu va fi mereu asa cum ne dorim,abstinenta noastra trebuie sa ramana primordiala,sa acceptam cu voia lui Dumnezeu,si noi sa infaptuim doar Binele si Frumosul.
Am gasit un articol care m-a lamurit in legatura cu planurile de viitor,bineinteles ca sfaturile,sugestiile voastre sunt binevenite,va imbratisez,o seara linistita tuturor!
Nu-ți fă planuri de viitor fără a-L consulta pe Dumnezeu
'Aș vrea să discutăm acum care ar trebuie să fie atitudinea noastră creștinească în raport cu plnaurile de viitor. Ca punct de plecare am ales un text minunat din Epistola Sfântului Apostol Iacob, capitolul 4, versetele 13-17, din Noul Testament:

"Veniţi acum cei care ziceţi: Astăzi sau mâine vom merge în cutare cetate, vom sta acolo un an şi vom face negoţ şi vom câştiga, Voi, care nu ştiţi ce se va întâmpla mâine, că ce este viaţa voastră? Abur sunteţi, care se arată o clipă, apoi piere. În loc ca voi să ziceţi: Dacă Domnul voieşte, vom trăi şi vom face aceasta sau aceea. Şi acum vă lăudaţi în trufia voastră. Orice laudă de acest fel este rea. Drept aceea, cine ştie să facă ce e bine şi nu face păcat are."

Pentru majoritatea dintre noi ar trebui să fie evident că adesea în viață se întâmplă lucrurile altfel decât le planificăm. Ba mai mult, uneori viața ni se schimbă radical fără voia noastra, din cauza unor boli, accidente, suferințe, despărțiri, certuri, situații economice grele sau datorită unor oportunități / persoane care ne influențează viața în bine. Sunt sigur că fiecare din noi am avut planuri de viitor care nu s-au realizat și dezămăgiri pe plan personal și profesional, care ne-au învățat să fim mai precauți atunci când vine vorbă să ne lăudăm cu planurile noastre.

Sfântul Apostol Iacob ne atenționează mai întâi că noi, oamenii neputincioși, nu avem puterea nici să ne aranjăm ziua de mâine după placul nostru, darămite să facem planuri pe câteva luni sau pe următorii ani.

Este de ajuns o secundă ca să schimbe viețile a mii de oameni!

Este de ajuns un om care să dea peste cap o mie de planuri.

Este de ajuns o ploaie zdravănă, un polei de câteva ore, o ninsoare de trei zile, sau o lege adoptată de Parlament, ca să pună în mișcare sute de mii de oameni și să le schimbe cursul vieții pe termen scurt, mediu sau lung.

Uneori este de ajuns un gând sau un simplu gest al unei persoane, pentru a-ți schimba toată ziua. Alteori teama sau nesiguranța împlinirii unui plan aduc după sine eșecul.

Solomon spune în proverbele sale:

„Nu te lăuda cu ziua de mâine, că nu ştii ce-aduce următoarea.” (Proverbe 27, 1)

Trăim toți în aceeași lume și deciziile mele le influențează pe ale aproapelui meu, iar deciziile lui mă influențează pe mine și mulți alții. Ne influențăm unii pe alții puternic și din acest motiv planurile unora ajung la finalitate și ale altora nu. Dacă s-ar împlini planurile de viitor ale fiecărui, oare n-am trăi într-o lume de coșmar?

Sunt unii oameni care-și doresc toți banii din lume, alții toată puterea, alții toate femeile, alții să mănânce și să bea până la refuz, alții să fie lăudați... alții să fie staruri...

Dacă am auzi planul de viitor al fiecărui om din lumea această probabil ne-am speria.... pentru că sunt sigur că am auzi și multe prostii... multe planuri care prin împlinirea lor ar aduce suferință celor din jur.

Aici intervine Dumnezeu, arbitrul lumii noastre, Cel care știe să pună stop dorințelor egoiste și planurilor diabolice. Bineînțeles nu în totatlitate, pentru ca nu cumva să creadă cei răi că pot face răul pentru că oricum Dumnezeu așează lucrurile bine, iar cei buni să nu mai lucreze binele și să creadă că face Dumnezeu totul în locul lor.

Anul viitor multe planuri nu se vor împlini, altele se vor împlini parțial, altele în totalitate, și asta în funcție de cât de mult se apropie acele planuri de voia lui Dumnezeu.

Dar care este voia lui Dumnezeu? Să aducă pace între noi și să ne mântuiască!

Prin urmare, Dumnezeu – arbitrul va împlini planurile noastre, combinându-le în funcție de cât de mult bine fac ele lumii noastre și nouă înșine.

Revenind la Sfântul Apostol Iacob, următorul argument al lui este faptul că viața omului este abur, e trecătoare, și imediat se duce... mai precis ne aduce aminte că putem muri oricând, în orice secundă... chiar și acum. Dar oare suntem pregătiți de moarte? Suntem conștienți unde ne ducem? Avem conștiința curată în fața lui Dumnezeu?

Prin urmare în planurile noastre de viitor ar trebuie să luăm în considerare și gândul la moarte și pregătirea noastră pentru judecata lui Dumnezeu, pentru Împărăția Cerurilor.

Amintiți-vă de bogatul care a strâns destule bogații și vrând să se oprească și să le savureze în tihnă, aude de la Dumnezeul nostru: „Nebunule!, în noaptea aceasta îţi vor cere sufletul. Şi cele ce-ai pregătit ale cui vor fi?” (Luca 12, 20).

Planurile noastre de viitor ar trebuie legate de gândul că într-o zi vom muri, ar trebui legate de dorința de a dobândi bucuria comuniunii cu Dumnezeu în rai, și nicidecum doar de ceea ce vom face aici pe pământ.

Al treilea sfat pe care-l dă Sfântul Iacob în acel text este să ne gândim că vom împlini toate ale noastre doar cu voia lui Dumnezeu, și nu stă în puterea noastră a împlini un plan.

Sfântul Apostol Pavel confirmă acest lucru prin exemplul lui personal, condiționând ceea ce va face pe viitor de voia Domnului:

„Trebuie negreşit ca sărbătoarea care vine s'o fac la Ierusalim; dar, cu voia Domnului, mă voi întoarce iarăşi la voi“ (Faptele Apostolilor 18, 21).

„Dar voi veni la voi degrabă – dacă Domnul va vrea – şi voi cunoaşte nu vorba celor împăunaţi, ci puterea lor” (1Co 4, 19).

Și iarăși zice:

„Că nu vreau să vă văd acum doar în treacăt, ci nădăjduiesc să rămân la voi câtăva vreme, dacă Domnul va îngădui” (1Co 16, 7).

Sfântul Iacob finalizează acest discurs avertizându-ne că orice laudă de acest fel: că vom face pe viitor, și vom drege, și vom ajunge, și vom construi, și vom avea, și vom aduna, și vom mișca lumea... e rea și este un păcat înaintea lui Dumnezeu. Este trufie goală.

În concluzie, un creștin adevărat, se gândește la viitor, dar se lasă în mâinile lui Dumnezeu, ca Unul ce știe mereu mai bine ce avem nevoie și ce ne este de folos.

Ar fi bine să discutăm în rugăciune cu Dumnezeu despre planurile noastre.

A nu pune accent pe planurile de viitor înseamnă să te străduiești să te bucuri mai mult de prezent. Iată de ce Dumnezeu ne va îndemna mereu să fim atenți la clipele prezentului... unicele momente care sunt în puterea noastră de a le schimba.

Înainte de toate ar trebuie să mulțumim pentru tot ce avem și abia apoi să ne gândim la viitor.

"Nimic nu laudă şi iubeşte atâta Dumnezeu ca sufletul blând, smerit şi recunoscător" (Sf. Ioan Gură de Aur).

Doamne ajută!"(Claudiu Balan)
Sursa-ortodoxiatinerilor.ro
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Buna seara!

Mesaj de styx »

Salutare Viată fără de moarte !
Interesanta postarea ta...
- rezumand la modul simplu ce ai scris aici pot spune ca esenta mentinerii abstinentei este doar penru azi
Azi nu beau , maine Voia Domnului!
-poate maine nu mai sunt, ohoho cate discutii nu se pot crea de aici, insa vezi tu nu toata lumea are o relatie asa buna cu Dumnezeu, sau cu dogmele... fiecare avem credinta noastra care nu e neaparat parte din religie și este o alegere libera dupa constiintă... in principiu se vorbeste de o Putere Superioara, de un Dumnezeu unic al iubirii asa cum il intelegem fiecare dintre noi.
Sa nu ma intelegi gresit, fiecare are dreptul sa vorbeasca si sa posteze ce vrea aici, atat timp cat tie iti face bine si te mentine abstinentă e foarte bine.Problema este ca religia nu intelege boala nostra, o numeste patima si pe cei ca noi pacatosi, asa ca pentru mine unul nu are nici o atractie o religie dogmatica si intoleranta, indiferent care. Insa asa cum am spus e alegerea fiecaruia pe ce drum merge.
Iti doresc sa ti se indeplineasca asteptarile . :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Live or Die
Boboc
Boboc
Mesaje: 54
Membru din: 18 Aug 2015, 22:03

Re: Buna seara!

Mesaj de Live or Die »

Merci Styx,sper si vreau sa mi se implineasca asteptarile,cum de altfel doresc asta tuturor,sa ne multumim mai intai cu ce avem,sa fim recunoscatori din suflet pentru fiecare zi in care NU BEM,sa urmam drumul iluminarii si al spiritualitatii pentru a ne mentine abstinenta.
Eu personal cred in Dumnezeu si pana la urma cred ca tot credinta ne salveaza,indiferent care o fi aceasta pentru fiecare,cum o intelege si simte,fiecare cu religia si alegerea lui,cu Puterea lui Superioara,respect alegerea fiecaruia.
Astazi fac o luna de cand nu am mai baut,n-am spus nimanui,va marturisesc voua,prieteni virtuali dar atat de dragi mie,am invatat multe de la voi si mai am de invatat,va multumesc din suflet ca existati,va multumesc pentru ospitalitate,sinceritate,bunatate,omenie,simplitate,spiritualitatea voastra care m-a facut sa vad ca nu sunt singura,ca sunt solutii si pentru boala asta si ca viata,oricum ar fi ea,e mai usoara atunci cand e impartasita cu oameni asemeni tie.
Va imbratisez cu drag,sunteti extraordinari,ingeri in viata mea,Dumnezeu sa va rasplateasca pentru Binele care il faceti!
Va pup,Live!
Scrie răspuns