021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

ajutor..

Aici puteti povesti experientele personale.
cristina26
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 18 Sep 2015, 13:08

ajutor..

Mesaj de cristina26 »

Buna ziua, dragii mei..ma numesc Cristina , am 38 de ani si de 8 ani am o relatie cu un barbat care are probleme..cu alcoolul..avem si un copil, o fetita de 1 an jumate..iar eu mai am o fata de 16 din casatoria anterioara..in fine..pe scurt..nu stiu ce sa fac cu el..citind aici, am inteles ca gresesc si eu..poate sunt rea, cicalitoare..nu stiu..cert e ca vine aproape zilnic beat acasa si am ajuns la capatul puterilor..am incercat sa vb cu el in toate felurile..si frumos si cu amenintari ca il las..nimik nu merge..stiu ca alcoolismul e boala grea..dar cu cine nu vrea sa se vindece ce e de facut? Mi a spus clar ca el de bautura nu se lasa..mai bn pleaca de acasa...a si plecat de cateva ori...dar mereu s a intors si eu l am primit inapoi...mi e groaza sa raman singura..sincer..am tot sperat ca se va schimba, mai ales de cand avem fetita pe care o iubeste enorm...dar nu..e chiar mai rau...nu vreau sa renunt la speranta ca va fi bine..as vrea sa l ajut..dar nu stiu cum sa fac..el e constient ca are o problema, il vad ca se chinuie uneori sa se abtina..dar nu poate ..poate ma ajutati cu ceva sfaturi...cred ca inca l as putea salva de patima asta..cu putin ajutor...va multumesc mult ca v ati facut timp sa cititi si povestioara mea
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: ajutor..

Mesaj de freedom »

Bine ai venit, draga Cristina.
Prietenul tau poate fi ajutat doar cand si daca va dori el insusi aceasta.
Pana atunci, orice metoda, blanda sau drastica, e fara efect.
Important este sa ai grija de tine si de copii, dar mai ales de fata adolescenta care
deduc ca traieste in preajma unui alcoolic activ care nu-i este tata biologic, ceea ce
reprezinta un risc pentru ea.
Daca ai posibilitatea de a participa la un grup pentru codependenti, confidential si gratuit,
vei intalni acolo oameni aflati in aceeasi situatie si vei capata puterea de a schimba ceva pentru tine.
Daca doresti, poti sa scrii aici in ce oras locuiesti si te indrumam noi spre cineva competent.

Eu te imbratisez cu drag si iti sunt alaturi, iar daca te-am suparat cu exprimarea mea foarte directa,
te rog sa ma ierti, dar asta vine de la ceea ce am vazut/trait/invatat intr-o viata afectata de boala de adictie in formele ei cele mai diverse.

Cu drag,
Free .
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: ajutor..

Mesaj de lupica »

bine ai venit pe forum...citeste-ne pe toti si o sa afli multe despre alcoolism.
succes
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
cristina26
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 18 Sep 2015, 13:08

Re: ajutor..

Mesaj de cristina26 »

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si incurajari...din pacate nu am unde sa cer ajutorul ..stau intr o comuna mica in judetul Maramures, aproape de Sighetu Marmatiei...si nu cred ca exista un grup nici macar in oras..am tot citit de ieri multe discutii de aici si am inteles ce vreti sa mi spuneti..si nu am de ce sa ma supar..asta e realitatea crunta..in legatura cu fata cea mare, ea e mai mult plecata in oras ca e la liceu acolo si sta in garsoniera pe care o avem la Sighet..iar cat de curand o sa vina tatal ei natural acasa si va locui cu el o perioada..am protejat o cum am stiut eu mai bine...din fericire tine la el pentru ca practic el a crescut o si fata n a asistat la certurile noastre...l a mai vazut beat, dar se culca si cam atat..stiu ca pe viitor ar putea fi mai rau..am discutat chiar ieri cu el, evident ceva mai documentata dupa ce citisem aici..si recunoaste ca are o problema ..l am intrebat cum il pot ajuta si mi a spun ca doar singur se poate ajuta..nimeni altcineva nu poate...problema e ca a crescut intr o familie in care ambii parinti aveau astfel de probleme...si el continua traditia ca sa zic asa..am sa incerc sa l conving sa intre aici pe forum si sa citeasca si el..poate ca se va trezi putin la realitate...cel putin sper...inca o data va multumesc din suflet ..si va tin la curent cu ce se mai intampla..va pup..o zi buna!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: ajutor..

Mesaj de styx »

Buna !
Cristina, daca vrei te pot în contact cu o buna prietena de a mea din Satul Mare, care face parte din Al-anon si poate sa te ajute mai mult. Scrie-mi la adresa de mail de sub semnatura mea si daca ai nevoie va pun in legatura cat mai curand... Al -anon este un grup de suport pentru apartinatorii dependentilor.
Si ea are experiene asemanatoare cu ale tale, deci cred ca poate fi de real folos, tu decizi.
O zi frumoasa!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
cristina26
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 18 Sep 2015, 13:08

Re: ajutor..

Mesaj de cristina26 »

Buna ziua.Va rog,daca mai e valabila oferta ,am nevoie de ajutor.Sunt inca in aceeasi situatie..n am avut curaj sa fac nimic.
joystick
Veteran
Veteran
Mesaje: 418
Membru din: 18 Ian 2022, 13:34
Zile de abstinență: 13,12,2021

Re: ajutor..

Mesaj de joystick »

Cristina, eu sunt un alcoolic. Nu faceam ce face al tau insa probabil ca in vreo 5-10 ani...tot pe acolo ajungeam.

Ce m-a determinat pe mne sa ma las in primul rand? Fetita mea. Nu ma imaginez eu intr-un sicrui si ea plangand langa mine. Nu vreau sa ii fac asta. Vreau sa verse o lacrima sau...sa zica "bine ca s-a dus" atunci cand va fi pe piciorele ei, cand va avea o familie si nu ii voi mai fii de folos. Eu mi-am pierdut de curand tatal care a decedat tot din cauza alcolului. Nu merita copilul meu sa treaca prin asta.

Are nevoie de cineva care a trecut prin asta. Eu am vorbit cu un bun prieten. Si el a trecut prin consum exagerat de alcool...insa de ceva timp s-a pus pe picioare. Nu a vedenit un abstinent insa bea foarte rar, si foarte putin. Cred ca e un caz fericit. A reusit sa elimine elimine sursa consumului de alcool, a curatat anturajul....

Eu nu te pot ajuta...abia ma pot ajuta pe mine....poate pot ceilalti colegi sa iti dea sfaturi insa...eu zic ca primii pasi sunt:
- sa constientizeze ca e alcoolic
- sa vrea sa se lase
- sa inteleaga si sa accepte ca nu exista consum controlat. Cum ziceau baietii, un pahar e prea mult si 100 prea putine.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor..

Mesaj de tudor »

cristina26 scrie:Buna ziua.Va rog,daca mai e valabila oferta ,am nevoie de ajutor.Sunt inca in aceeasi situatie..n am avut curaj sa fac nimic.
Eu sunt Tudor, abstinent și te pot ajuta cu un Nr de telefon de la o codependenta din Satu Mare și un nr de telefon al unei persoane de contact din Satu Mare.
Pentru asta îmi trebuie o adresă de email unde să pe trimit.
Informații despre ce poți face pentru tine și pentru alcoolic găsești pe Site-ul
Al-anon Iași:
http://alanoniasi.xhost.ro/ghidul-pentru-familie.html
Vei găsi în afară de ghidul pentru familie și alte informații despre Codependența și alcolism.

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns