021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Ura. A trecut si ziua de luni.Multumesc Vizitator123$5 pentru cuvinte si mai ales pentru desen.misto.Din pacate am citit ce ai scris tocmai la ora 18(luni),ca daca eram destept si intram mai devreme pe forum ,ma inveseleam de la ora 14 cand ai scris.Oricum ,mi-a prins foarte bine mesajul si l-am inghitit pe tot .Inca il mai simt in gat😁😁 si ma bine dispune.O zi faina sa ai.😀
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Inca una si inca una,si tot asa se duc zilele.Cu bune ,cu rele,cu lucruri "lumesti"dupa cum le zic eu.Azi nu sunt nici trist- nici bucuros: o leaca ingandurat-consoarta a dat examen de grad si se vaita ca nu prea a facut(nenorociti si astia:la matematica dau teorie-pai ce [...] se faci cu teoria daca nu sti sa calculezi!)In rest am vorbit cu fratiorul meu( e mai mare de ani,dar asa il alint) care este la tara la ai mei.Tot acolo e si puiul meu de 8 ani-si tot asa ,din vorba in vorba zice el:""am discutat cu fi-tu si l-am intrebat :se joaca tactu cu tine ? asta micu zice:pai mereu spune "mai tarziu,mai tarziu si la urma el se culca""-deja il auzeam pe copil -am simtit o vina ,doream sa-mi dau palme(dar nu pot) pentru ca in mintea mea credeam ca sunt destul de apropiat de copil si de fapt el are o alta parare-noroc cu fratiorul care i-a explicat situatia:din cauza serviciului ajunge acasa numai dupa ora 19.30(cate 12 ore pe zi) si din cauza asta te tot amana.
Cam asta este: nu reusesc sa traiesc liber,nu pot sa ma bucur de fiecare clipa si inca nu am reusit (nu acum,in general) sa ma detasez de lucrurile ""lumesti"".
Ps:cam de aici am tras concluzia ca ma place alcolul pe mine si eu pe el:ma facea mai vesel sau asa credeam eu.😁
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Multumesc pentru sfat JOY.O sa incerc sa stau mai aproape de copil.
Acum,am vazut pe facebook o mica cearta intre membri sai;totul a plecat de la faptul ca la Ploiesti ,la grupul nou infiintat AA nu a fost niciun membru din cei cunoscuti din oras.(cam trei cred);si cel mai tare m-a deranjat ca unii ,mai vechi in ale abstinentei ,condamna pe alti ,mai incepatori,ca nu s-au prezentat.Asa o fi ,si unii si ceilalti au dreptate: dute la sedinte AA ca sa discuti cu alti ca tine sau nu te duce ca tu ai felul tau de a sta limpede.[...] stie!!!😇
Ps.a luat consoarta nota 9,25 la scris,la grad (si eu imi faceam griji pentru ea) si azi are examen oral.Diseara sper sa chefuiesc!!!💑
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Gata.Am chefuit aseara.A luat 8.50 si la proba orala si acum ,prin grija si bunatatea statului si ministerului educatie,va primi circa 50 lei in plus la salariu.In 2 ani imi scot cheltuielile cu cadouri la inspectii.Traiasca statul Roman.In rest ,vine vekendul si astept cu nerabdare ziua de luni!!!
cu stima
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Faranume

Mesaj de Danutza »

:)) daaaa traiasca statul roman!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Gata.A mai trecut un vekeend fara bere.Sa fie primit!O saptamana linistita va doresc!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Ce viata au unii!Am vorbit cu toti prietenii mei si toti pleca in concediu pe ultima suta de metri.Am o oftica in mine ca eu nu pot sa plec:consoarta a inceput munca si urmeaza piciul la scoala.naspa.Ma bate gandul sa plec singur in concediu ,dar nu prea e un gand sigur si viabil.Imi place sa visez😁.In rest,cam aceeasi problema cand vin de la munca la orele 19:una bere rece pe burta goala ar merge de minune.iar naspa.Bine ,pofta nu mai e asa mare ca acum 3 saptamani ,dar este.O rezolv momentan cu suc.de cand am promis ca nu mai beau singur acasa,al dracului sa fiu daca se iveste o ocazie sa plec la baut cu baietii!!!!!👿.Asta este,asteptam!
Zile linistite.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Faranume

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Faranume !
Un prieten de aici cu vechime in ale abstinentei imi tot spunea :
,, Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se intample !"
O zi buna FaraNume si iti multumesc ca scrii pe forum !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Salut Colica.
Pai bine spunea prietenul tau.Eu chiar astept.Serios vorbesc.Dupa cum am spus mai sus,doresc sa nu mai beau acasa singur ,ceea ce reusesc momentan,nu doresc sa nu mai beau toata viata.Am dorit lucrul asta si am recazut.Stii ce a durut cel mai tare in recaderea mea:nu faptul ca am baut ci faptul ca nu m-am tinut de promisiune(de a nu mai bea toata viata) si stii ce m-a facut sa beau dupa asta zilnic(nu mult,dar beam singur 5-8 beri pe seara)?sentimentul de vinovatie pe care il aveam fata de mine.Ete,de aia imi doresc sa beau cu altii.....asa ma simt sigur pe mine ca pot realiza ce mi-am promis si propus.
cu stima.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

De aseara m-am culcat cu un sentiment amar.Asa m-am trezit si dimineata.Si toata ziua,pana azi la ora 14 am avut un sentiment de ura fata de Ala de SUS(e o alta poveste ,nu legata de alcool,ci legata de fiul meu ,cum s-a nascut si altele😓....)fie ,asta e ,mergem mai departe.Revenind la ziua de azi:cu un serviciu de birou nu prea ies in lumea buna ziua,asa ca azi,la ora 14 am plecat sa platesc chiria pentru sediu la munca(colega e in concediu);pana la trezorerie se face cam 15 minute ,eiiiiii .....eu am facut 60 de minute;foarte faina treaba:am hoinarit si eu pe la Halele Centrale pe care nu le-am mai vazut de 3 ani(fac 3 minute pe jos de la munca pana la ele😁) si colac peste pupaza m-am oprit si la un mic si o bere(fara alcool ,ca sunt cu masina).Pai alta viata frate ; am venit incarcat pozitiv si cu matul plin.Sa traiasca!!!
Scrie răspuns