021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Faranume

Mesaj de ilyuta »

Te salut si eu , Faranume si chiar m-au impresionat cele citite deoarece povestea ta este povestea noastra, a tuturor celor ce scriem aici.Asemeni tie si eu am poposit pe acest forum in disperare si toti prietenii mi-au sarit in ajutor, astazi bucurindu-ma de putini ani de abstinenta dar nu asta conteaza ci faptul ca am AM INTELES ca sub nici-o forma nu trebuie sa ma mai lupt cu alcoolul, el fiind mult prea PUTERNIC, VICLEAN si PARSIV si ma asteapta la cotitura in orice moment.
AM INCETAT sa cred ca-l pot pacali si sa cred ca mai pot bea controlat si nu-mi mai fac planuri spunind ca nu voi mai bea niciodata, NU, ma rog si respect sa pot sa nu beau NUMAI ASTAZI si fac asta zilnic, acum fiind o rutina la care nici nu ma mai gindesc.
Daca ai sa citesti povestile multora dintre noi, ai sa incepi sa intelegi si tu cum este cu alcoolismul asta si ai sa ramii uimit de cit de usor este sa-ti recapeti LIBERTATEA, eu fiind ferm convins ca fiecare isi alege ceea ce i se otriveste lui pentru a deveni abstinent.
Eu iti doresc mult succes si tine aproape!Doamne ajuta! :jos-palaria:
helpinghands.jpg
Nume anterior: ilyuta
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Buna dimineata.
Din pacate pentru mine am reusit aseara sa am controlez putin ,adica am baut numai 2 beri;azi dimneata,starea proasta de tremur ,din tot corpul.asa ca la ora 6 am baut iar 2 beri(pe care le pastrasem in caz de urgenta)si cand am plecat la munca da-i cu 100 ml de "celular"".stiu ca stiti starea mea,de sevraj care-mi trece cu "ceva"si stiu ca ma simt prost.foarte prost.am impresia ca toti colegii se uita la mine ciudat,ca miros deja a alcool.
maine imi i-au concediu de odihna ca sa pot tremura acasa in voie.aici imi este rusine sa tremur si apoi,de rusine ,da-i cu tuica.
Urat moment am in viata.
Va multumesc pentru incurajari,stiu ca ceea ce spuneti este adevarat,dar din pacate nu pot rezista fizic.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Si da ,as vrea sa ma internez,dar aici in orasul meu sau mai bine zis in Ploiesti nu stiu unde sa cer ajutor.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Faranume

Mesaj de lupica »

...de regula sevrajul se trateaza in spital(asa este recomandat),se urmeaza un tratament de dazalcoolizare,detoxifiere. Trebuie sa ceri ajutorul cuiva sa te interneze intr-o unitate medicala.Iar cand reusesti sa iesi din sevraj,sa intri in abstinenta te rog ...cauta Alcoolicii Anonimi....O sa incepi o alta viata urmand programul celor 12 pasi.
Succes si doamne ajuta...ai nevoie de sprijinul unei Puteri Superioare.
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

De regula ,da ,sevrajul se trateaza in spital.am citit si eu si sunt apropae sigur ca asa ar trebuii,insa am o problema :cum ma internez fara sa stie nimeni si cum fac sa ma internez azi,cand sunt aproape picat fizic;asta e problema mea.daca era un spital aici linga mine pentru asa ceva ma duceam singur si nesilit de nimeni ,dar asa ce fac?cine ma duce la Bucuresti ?cum stau pana maine ? cum fac maine dimineata cand incepe iar sa tremure tot corpul si o sa beau ceva? de asta mi-am zis sa stau acasa,sa zac singur si daca am noroc voi trece si de asta fara sa am complicatii medicale severe.
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: Faranume

Mesaj de ilyuta »

Draga Faranume, iarta-ma daca spun ceva care te-ar putea deranja dar sa stii ca eu scriu aici pentru mine , in primul rind, pentru a nu uita vreodata de unde am plecat si a-mi reimprospata ceea ce nu trebuie sa uit.Deci , dupa cum vad, tu te concentrezi sa-ti menajezi acest cerc vicios, sa-ti procuri alcolul (indiferent care) pt a doua zi dimineata.Nu mai amina prietene, pt ca tot aminind pentru ziua de miine , in a face ceva, tot timpul te vei trezi ca fiind astazi.Singura solutie si pastila care lucreaza si care trebuie luata zilnic, este pastila de ABSTINENTA- ASTAZI NU BEAU.Incearca sa o iei pe asta pentru a nu mai lucra cu atita sirguinta la DISTRUGEREA ta.Mult succes si-ti doresc si tie sa scapi din iadul in care te afli. :trist:
In ceea ce priveste nedumeririle tale,nimeni nu-ti poate da raspunsuri si daca vrei sa faci ceva, vei gasi tu solutii daca nu vei gasi mereu scuze.Si faptul ca nu vrei sa afle unul sau altul despre boala ta, la ce te va incalzi daca vor afirma unii la un moment dat, "vai, ce baiat bun a fost!!!..." :trist:
Nume anterior: ilyuta
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Faranume

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua Faranume !
Sunt Colea si eu un alcoolic .
Eu am intrat pe acest forum cand am ajuns la limita mea , eram pe muchiie de cutit , intr-o depresie destul de lunga fara sa mai ies din casa decat noaptea sa merg sa cumpar de baut si tigari din cauza ca imi era rusine de oameni , vecini si nici nu voiam sa dau prea multe explicatii cuiva pentru nefericirea mea care se vedea fara greutate pe chipul meu , fara job , parasit de familie , departe de copil ...si am descoperit forumul unde erau persoane ca mine .
Am inteles mai apoi ca alcoolismul este o boala si nu am de ce sa imi fie rusine de o boala , si nu sunt eu responsabil pentru ea , dar sunt responsabil pentru recuperarea mea , care este zilnica : " azi sa fac ceva pentru alcoolismul meu , azi nu beau ! "
Din Ploiesti este o prietena de a noastra care sunt sigur ca o sa iti dea o mana pentru ca asa ne mentinem abstinenta proprie .Ajutand un alt alcoolic ne ajutam pe noi insine sa nu uitam cine suntem si unde putem oricand sa re-ajungem , ne desparte doar un pahar de bautura , pentru ca nu ultimul pahar este de ,,vina " ci primul care-l cere si pe al doilea , apoi al treilea si incepe compulsivitatea .
Daca vrei , poti sa imi scrii un e-mail la adresa mea [...] si iti voi trimite numarul prietenei noastre din Ploiesti , am deja acordul ei .
O zi buna iti doresc !
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Faranume

Mesaj de dani »

Bine ai venit Faranume!
Sunt Dani alcoolic.Mesajul pe care as vrea sa il retii e ca SE POATE!Nu spun ca este usor,pentru mine primele cinci zile au fost cumplite.Brrrr!Baiul ii ca vazusem pe Discovery la Doctor G cum unul daduse coltul din cauza sevrajului si credeam ca mi-a venit si mie randul.In cazurile mai grave din sevraj se moare...d-aia trebuie medic care sa stie cate calmante,vitamine si lichide sa bage in tine.Meri la medic!
Alta chestie care as vrea sa o retii e ca nu putem singuri.E nevoie de un grup suport.Eu am citit forumul asta vreo trei luni sticla langa mine,imi dadeau lacrimile cateodata...vreau si eu...vreau si eu abstinenta ,dar nu reuseam.Pana odata cand mi-a iesit.La inceput de imi cereau ficiorii astia o poza in curul gol la avatar le-o dadeam,ca eram disperat.Nu mai imi pasa,doream doar sa renunt la alcool.Ala ii punctul de unde pleaca renasterea.
Daca ai nevoie de vreum sfat...tzapa,in AA nu se dau sfaturi...da' s-ar putea ca eu sa nu ma pot abtine si-am putea vorbi oarece la telefon .Da-mi un semnal la adresa jaxy99@yahoo.ro
Cu respect Dani
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Azi nu am baut nimic;dupa o noapte cu transpiartii reci,cu tremuraturi (care inca mai sunt),azi nu beau.
Multumesc Dani pentru sfaturi si pentru telefon.Azi la ora 11 m-am programat la pshiatru.
Sa auzim de bine
Avatar utilizator
freedom
Veteran
Veteran
Mesaje: 2923
Membru din: 26 Ian 2012, 08:46
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Faranume

Mesaj de freedom »

Suntem alaturi de tine si unicul sfat pe care imi permit sa ti-l dau, este sa fii bland, sa fii ingaduitor cu tine.
O zi in abstinenta, e cea mai buna hrana pentru urmatoarea zi, iar o cadere e cel mai bun stimulent pentru a o lua de la capat.
Eu poimaine merg cu inima si bratele deschise la intalnirea AA, fiindca e ultima saptamana din luna cand la noi se impart medaliile aniversare, iar bunul Maarius, unul din marii mei invatatori, a implinit 10 ani de abstinenta si in cazul lui, si de seninatate.
Si crede-ma, draga Faranume, ca daca ai sta in fata lui Maarius, din toti cei zece ani ai sai, ar izvora spre tine numai iubire, intelegere, compasiune, solidaritate si toate astea cu foarte mult umor si acceptare.

Fii bun cu tine, Faranume, iar Dumnezeu iti va reda identitatea pierduta si sinele tau cel adevarat.
Cu drag,
Freedom.
“Creand lumea perfecta in inima noastra,
putem sa o vedem luand forma si in exterior.”
Scrie răspuns