021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Faranume

Mesaj de Faranume »

Buna ziua.Numele este Faranume ,adica nu e un nume e un "blestem"":sunt bautor inrait ,alcolic ,care a baut timp de 20 ani (si acum sunt baut,dar nu baut sa nu pot scrie ,sunt baut ca sa nu tremur din tot corpul).dimineata tremur foarte tare,semne clare de sevraj alcolic,asa ca da-i cu o bere ,doua pe burta goala ca sa pot bea cafeaua si apoi toata ziua da-i cu "celularul "",doua-trei -patru telefoane in timpul programului de munca :ajung acasa fara tremor si da-i cu bere ,sa nu se prinda consoarta ca am tras la masea.In rest,consum cam un parfum pe saptamana( se stie motivul) de-mi pute pielea si dupa ce fac baie a a parfum.
Unde ? va rog a-mi spune,cu cine ?, cu ce? ma pot trata de asta???Nu m-ai pot suporta mult aceasta faza......cat Doamne Iarta-ma pot bea ca sa nu mai tremur?????
Daca mu puteti ajuta,va ascult cu mult interes.
Faranume si "faraviiitor"
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Faranume

Mesaj de styx »

Salutare Faranume!
Bine ai venit pe forum !
Faranume, dar, cu siguranta cu viitor. Si eu am fost ca tine si uite ca s-a putut sa traiesc si fara alcool si fara starea aia de rău care te face sa " razi" de dimineata la prima ora o "Motorola " de vodca numai asa ca sa nu mai tremuri, iar dupa aceea altele si altele.
Cum am reușit ? Nu am sa te mint este greu, al naibii de greu însă a meritat tot chinul si toata starea de rău pe care am avut-o cand am renuntat la alcool , nu definitiv ci doar Azi!
Nu pot sa-ti spun ca exista miracole care sa te faca sa nu mai consumi , dar asa cum ai vazut si aici fiecare dintre noi suntem niște mici miracole numai prin faptul ca reușim sa trecem zilnic prin viata cu bune si cu rele fara sa punem mana pe pahar... Metodele sunt diferite , unii au inceput cu Alcoolicii Anonimi, alții cu Aliat, alții ca mine au mers si cu Aliat si cu AA mai departe pana in ziua de azi, alții nu stiu câți singuri singurei, deci concluzia este ca se poate, daca iti dorești sincer sa te recuperezi. Dar trebuie sa-ti spun ca nu se poate sa mai bei vreodată controlat ( normal, social ) pentru ca singurul leac pentru cei ca noi este abstinenta zilnică. Eu iti doresc mult succes indiferent de calea pe care o alegi!
Daca alegi sa mergi cu AA-ul iti stau la dispoziție cu informații mai detaliate, daca alegi ALIAT ai detaliile la îndemâna !
Daca ai întrebări indiferent care privitor la acest subiect, întreaba fara reținere ! Suntem aici pentru noi , pentru tine, pentru viata!
Sănătate !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Multumesc pentru raspuns.Din pacate ai dreptate ,mereu am cate o "motorola" pentru a doua zi pitita pe undeva:ma culc cu gandul nociv:ce ma fac maine ca o sa "dansez""iar step si asa ,ca orice bautor cunoscator bag ceva la naftalina;dimineata ,dupa primul ""telefon"" la"" urgenta"" incep sa ma gandesc cum pot bea la munca :unde sa ma pitesc sa pot telefona:acum am gasit: ma duc la baie ,cu geanta dupa mine,ca sa ma schimb de "budigai"cu le zic eu sau indispensabili cum stiu alti; si atunci surpriza mare ,ce sa vezi :in geanta e un "celular"plin ,cu bateria full care ma asteapta sa-l folosesc.
Sunt bautor de 20 ani,am trecut mai mereu prin aceste stari de sevraj nasoale,dar acum mi-au pus capacul;nu mai pot,nu mai vreau sa beau asa ca porcul;oare,ma mai poate tine mult fizicul?????
Sa ma prezint:casatorit,copil,soarece de birou,cam am de toate pentru un roman.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Faranume

Mesaj de styx »

Salut !
Sunt Styx alcoolic in recuperare si anul asta împlinesc 49 de ani, am băut de cand ma stiu ultima mea băutura a fost pe 29 Iunie 2014, prima mea zi de renaștere fiind 30 Iunie. Si eu lucrez intr-un mediu asemanator cu al tau am si eu copil ( 26 ) ... Se spune ca fiecare alcoolic are ,, fundul sacului propriu" unii se opresc cand il ating alții continua pana ajung pe fundul gropii, stiu suna nasol , din păcate asta e adevarul.
Eu ii multumesc Divinului, ALIAT, AA si fiecărui prieten in parte de pe forum si din comunitatea AA ca pot sta astăzi abstinent si senin fara sa ma mai gandesc la următoarea băutura . E bine ca ti-ai dat seama ca nu se mai poate asa , dar cum am spus recuperarea ta depinde doar de bunăvoința pe care o ai ca sa faci ceva in privința asta, adică sa iei niște măsuri sa te oprești , exemple ar putea fi multe de la psiholog la grupuri AA,sau mai stiu eu ce alte modele de abstinenta. Începe azi, ai zis ca acum ai băut, asta e, începe acum prin a nu mai continua. Doar de tine depinde cum vrei sa-ti trăiești viata. Ai sa vezi câte bucurii iti poate aduce abstinenta. Si eu eram reticent la inceput dar pe parcurs cand am inceput sa înaintez in abstinenta am vazut si am simțit beneficiile acestui mod de viata.
Ai la biblioteca literatura diversa de specialitate , poți sa i ce-oi de acolo .
Zi linistita !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Continuare prezentari mele:de baut am inceput cu anul 10 din momentul nasterii mele,intamplator ,un litru de visinata am dat pe gat si tot intamplator am ajuns si la spital in coma alcolica;intamplator am inceput sa beau in scoala generala,cine era mai breaz ca mine si tot intamplator am contiunat pana acum;intamplator am dat de acest site ,cam acum 3 ani cand mi-am dat seama de problema mea si tot intamplator vreau sa ma las de baut:dati-mi un motiv bun sa ma las de baut?am intrebat pe un al site si am primit raspuns:""du-te la scoala?du-te ba la un ceai sau du-te si F...e ceva!""aici e altceva,e alta lume ,o lume care ma asteapta si nu ma intreaba de ce?cum? si de ce inca ?beau.Cu voia lui Dumnezeu,pe care ,intamplator ,as vrea sa-L gasesc iar sper sa reusesc acum .
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Faranume

Mesaj de styx »

Un singur motiv:
Pentru Viata , pentru viata adevarata, poate o sa spui ca pana acum ce pana mea am făcut ?
Aia nu e viata ce am trăit noi, ăla a fost un simulacru de viata, cu gândul la băutura următoare fara sa te bucuri de nimic cu adevarat, trăind doar euforia provocată de alcool. Si da aici ai nimerit bine, nu te va judeCa nimeni căci numai un alcoolic înțelege alt alcoolic.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Faranume

Mesaj de styx »

Un singur motiv:
Pentru Viata , pentru viata adevarata, poate o sa spui ca pana acum ce pana mea am făcut ?
Aia nu e viata ce am trăit noi, ăla a fost un simulacru de viata, cu gândul la băutura următoare fara sa te bucuri de nimic cu adevarat, trăind doar euforia provocată de alcool. Si da aici ai nimerit bine, nu te va judeCa nimeni căci numai un alcoolic înțelege alt alcoolic.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Continuare:am observat ca daca va scriu aici,chiar si lucruri rusinoase sau mai bine zis lucruri de care mie imi este rusine,ma simt mai bine;nu am mai baut ceva de la ora 10 ,ziua asta ,si vad ca inca nu-mi cere corpul.sper sa rezist asa si maine dimineata cand e mai greu.
Am incercat acum 10 minute sa-mi clarific situatia mea,sa-mi dau seama de ce am ajuns iar asa:m-am prins (cu toate ca prima oara am data vina pe munca, a doua oara pe parinti,a treia oara pe sotie),eu sunt cel beat ,eu sunt cel ce bea,nu ei ma fac sa beau,ci eu,eu si numai eu :Doamneeee ce-mi mai place sa beau;am gasit motiv la orice actiune sa beau:ma duc la piata ,beau,ma duc sa lucrez,beau ,ma duc cu cineva undeva, beau,ma duc cu sotia,beau.cam tot ce fac e legat de baut,nu beau ,nu sunt eu,nu pot sa-mi gandesc existenta fara bautura.
Sunt un ratat,sunt o epava si imi este rusine de rusinea altora cu mine ,imi este rusine sa-mi privesc copilul in ochi pe care-l ador si-l indemn sa nu guste in viata lui din alcool.
octav.wr
Boboc
Boboc
Mesaje: 61
Membru din: 06 Dec 2014, 17:53

Re: Faranume

Mesaj de octav.wr »

Cred ca trebuie sa faci "pace" cu trecutul tau, chiar nu mai conteaza cum ai ajuns in stadiul asta. Important e ce vei face astazi pentru a avea si un maine. Iti garantez ca nu o sa mai ai un maine daca o sa continui asa. In primul rand citeste tot ce gasesti despre alcoolism, ce boala inferna este , citeste povestile celor de pe forum si incearca sa aplici ce ti se potriveste si tie pentru a incepe un nou drum. Nu conteaza ca ai baut 20 de ani, totul e sa vrei sa pui capat. In primul rand trebuie sa zici STOP alcoolului de orice fel, nu-i usor dar se poate. Opreste-te din baut, o sa urmeze sevrajul care o sa fie urat, dupa cum prea bine il stii. Poti trece peste el: ori te internezi (nu e nici o rusine) unde vei avea parte de ajutor de specialitate ori il duci acasa(nu prea e recomandat). Orice metoda alegi cred ca iti trebuie concediul medical. Daca alegi varianta mai putin recomandata si alegi sa il duci acasa, citeste pe forum cum au depasit altii momentele. Eu unul le-am dus pe toate acasa, cu pastile, vitamine si tot tacamul. Iti pot descrie intr-un cuvant cum a fost: cumplit. Am luat pastile pt inima, vitamine la greu, pastile pt ficat, mancat fortat dimineata sa pot lua pastilele.Dar totul trece. Ca un alcoolic iti zic, nu exista jumatate de masura, nu exista bautul controlat (te amagesti pt o vreme, dar intr-un final tot la baut fara limite ajungi).
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Faranume

Mesaj de lupica »

te salut Faranume...Acest forum mi-a salvat viata.Daca ramai aproape de acest forum o sa afli multe despre alcoolism si o sa ai o sansa.Nu uita,numai tu te poti salva ,daca iti doresti cu adevarat acest lucru.
Daca nu incetezi bautul...nu ai nicio sansa.Poti cere ajutorul unei unitati spitalicesti pentru dezalcoolizare,dar nu este suficient.
Studiaza materialele postate pe acest forum...
Doamne ajuta
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns