021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Faranume

Mesaj de Danutza »

Eu pe 6 august... Am fost la un chef cu dinastia din cadrul armatei. Toti cu neveste etc.. Eu cu copiii.. Am pregatit eu cu o prietena aperitive.. Jack pe masa... De toate. Eu jack cu cola.. Multa cola outin jack.. Una din neveste dai frate cu jack simplu, se imbatase de nu putea vb... Barbatii cu ale lor shoturi manga.. Eu am luat copiii acasa. Am vaut putin sa dau bine si radeam de ei, la plecare zic tata da-mi 10 lei sa iau taxi. Evident eu pe jos cu copiii, bidonul in mana.. Manga m-am facut, a doua zi primesc un kil de vin rosu de casa, manga m-am facut si duminica, nu imi amintesc cum am dus copiii la bunici :( luni? Mahmura am facut rost de alcool, ranga am fost :( si acum o ora m-a sunat ala ce imi aducea alcool.. Nu sunt pregatita sa ii raspund. Desi a vazut ceva ciudat sambata si dumicica la chef ca am refuzat orice gura de alcool
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Faranume

Mesaj de Danutza »

Imi e un pic ca fostii mei parteneti de pahar o sa cam traga de mine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Faranume

Mesaj de Airam »

Draga Danuta,
nu te jena sa le spui ca nu mai bei.
Lasa-i in pace, isi vor gasi pe altcineva. Vor fi mandri copii tai sa le fii mama buna si tu vei fi mandra de tine sa te stii tot timpul cu mintea limpede si apta de viata asta frumoasa fara alcool.
Trebuie sa ai grija sa nu incerci sa gusti putin alcool. Sau sa nu incerci sa bei controlat, fiindca nu merge. Eu iti spun din experienta mea. Probabil asa este si la tine.
Ai grija de tine si de copilasi.
Te imbratisez cu drag.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Faranume

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza Faranume, da am testat si eu faza cu bautul controlat si am ajuns in cap, efectiv pe hol in cap. Aseara am ajuns pt prima data in viata sa zic Daaaa ce misto e viata fara alcool si nu simt nevoia. Pana acum ma abtineam cand eram cu bani in casa. Acum efectiv, azi nu beau :)
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Neata.Asta cu bautul controlat la mine a mers 2 ani.vedem cat o sa tina de aici inainte.inca nu am baut,dar am in minte o idee:ca si Danutza ,eu beam acasa,si am promis sa nu mai beau acasa singur ,sa vad cum este.e bine momentan,nu ca nu as avea cateodata pofta mare de o bere rece;nu merg pe ideea ca nu voi mai bea toata viata(am incercat asa si cand am recazut a fost vai de capul meu ,emotional vorbind),merg pe ideea ca atunci cand va venii timpul sa beau va sti bunul Dumnezeu.Pana atunci ,toate cele bune.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Faranume

Mesaj de And_y »

Buna ziua,
Asta cu intrebatul de ce nu bei, stiu si eu de la o persoana care s-a lasat de 17ani, spui pur si simplu ca nu bei.
Vorbesc din experienta, nu o sa-ti mai placa sa stai la masa cu oameni bauti, de beti nu mai zic (probabil te vezi pe tine insuti cum erai). O sa auzi intrebari de genul: te-ai pocait, esti bolnava etc?
In cazul meu nu a insistat nimeni sa beau, ptr. ca eram un bautor singuratic, mai ales ca nu m-am ascuns, am anuntat pe toata lumea unde sunt (clinica recuperare) mai putin unele persoane ptr. care eram plecat in delegatie de sarbatori, nu stiu cati au crezut! S-a mai nimerit si cu faptul ca mi-am cumparat auto. Chiar mi s-a spus de o ruda ca a aflat ca de cand mi-am luat masina nu mai beau. (nu stiu daca pers. respectva stie despre problema mea cu alcoolul).
Oricum, se merita viata fara alcool!
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Azi.Nu prea am chef de munca si chiar mai am pana la ora 19.Sincer m-am cam plictisit de ce fac,nu mai vad nicio chemare si dragoste in munca prestata si nici material nu mai sunt multumit.Am ganduri sa-mi schimb meseria dar frica de necunoscut ma opreste.Si tot astept sa prind un moment sa ma duc la baut(ca doar am promis ca nu mai beau singur acasa) si nu se iveste(se iveste,maine am chemare la un mot,dar ma duc la parinti sa le fac gardul, deci se elimina);si asa ajung la concluzia ca voi bea cand vrea Cel de Sus;o fi bine o fi rau ,timpul imi v-a spune.Un vikend minunat si fara scandal.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Faranume

Mesaj de Danutza »

Multumim la fel faranume
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Iar e luni!!!!!!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Faranume

Mesaj de Airam »

Iar😂!!
Scrie răspuns