021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Iliuta, nu ai mult de așteptat. În weekend lanseaza o temă Ovidiu. Ii acord prioritate. Nu pentru că are teme mai interesante ca mine. Pentru că este cel mai tare pur si simplu.
Ti pup și eu cu drag.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Încotro acum?

Mesaj de lazarescu nicolae »

As avea răbdare dacă as avea timp!🦀
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

😘
Ultima oară modificat 25 Noi 2017, 04:54 de către Tudor., modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de dani »

Cum ma ajuta egoismul in recuperare?

Daca rup din timpul dedicat familiei si merg la grup,asta se cheama ca sunt egoist? Daca pe langa timp aloc si resurse financiare si merg la vreun Alcorevelion sau congres AA tot egoist sunt? Daca platesc niste ore la psihopupu si nu iau beamveu la copilasi,sunt egoist?Perfect,sunt egoist,dar sunt de partea buna a povestii...ca daca eu sunt ok cu haizasul(cap pentru cine nu vorbeste ardeleneasca)atunci si familia va avea parte de un Danisor cu tate tiglele pe casa care le va aduce momente Kodak in familie.

O alta latura a egoismului am aplicat-o in IERTARE.Te iert,dar nu pentru tine sau ca as fi eu un Samaritean...te iert pentru mine...sa nu duc eu mai departe o povara ce adunata cu altele sa ma intoarca la consum.

Alcoolismul oportunitate SAU boala?

Cum "sau"? Una exclude pe alta?Eu as fi pus "si".
Boala au stabilit altii ca ii asa ca aici nu mai insist.Ii boala.
Oportunitate? DA!De fapt exista oportunitate in orice.In ce vrei sa vad o oportunitate? Exemplul unu:ciuma neagra care a omorat o treime din populatia Europei,dar apoi a urmat o perioada de inflorire ca se gaseau locuri de munca,mancare,acum aveau loc ca nu mai erau inghesuiti...
Alt exemplu:cutremurul din 1974...a fost rau dar s-a creat oportunitatea sa se construiasca bulevarde bla bla bla
Daca imi rup un picior poate o sa am oportunitatea sa stau mai mult cu familia...hai ca am aberat destul.

Oportunitate in alcoolism
?Eu stiu vreo cinci care au facut facultatea dupa ce s- au lasat de baut si la varsta la care altii nu mai fac facultati Asido la ASE...Ghita,Ovidiu,Tudor,Mihai,Freedom etc la psihopupu plus altii pe care nu-i enumar sau nu ii stiu.Au vazut astia o oportunitate?Probabil ca da.
Era un banc cu un copil optimis si unul pesimist...le aduce Mos Craciun la ala optimist masinute,trenulete etc...iar la optimist o balega.Ala pesimist incepe sa se miaune ca masina nu ii asa rosie,ca trenul...iar ala optimistul era fericit si cauta calul.
Cam asa ii si cu abstinenta si oportunitatile...daca vrei sa le vezi le vei vedea cu siguranta...si cel mai important ii sa nu socotesti abstinenta ca o DESTINATIE ci ca o CALATORIE.Deci tot farmecul ii in cautatul calului.

Cam atat de pe stazile Clujului,Tudorele imi scuzi unele greseli ca am scris de pe telefon si nu mai am chef sa corectez.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Avatar utilizator
dani
Veteran
Veteran
Mesaje: 4268
Membru din: 24 Iun 2012, 00:14
Zile de abstinență: 20,04,2012
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de dani »

Cum ma ajuta egoismul in recuperare?

Daca rup din timpul dedicat familiei si merg la grup,asta se cheama ca sunt egoist? Daca pe langa timp aloc si resurse financiare si merg la vreun Alcorevelion sau congres AA tot egoist sunt? Daca platesc niste ore la psihopupu si nu iau beamveu la copilasi,sunt egoist?Perfect,sunt egoist,dar sunt de partea buna a povestii...ca daca eu sunt ok cu haizasul(cap pentru cine nu vorbeste ardeleneasca)atunci si familia va avea parte de un Danisor cu tate tiglele pe casa care le va aduce momente Kodak in familie.

O alta latura a egoismului am aplicat-o in IERTARE.Te iert,dar nu pentru tine sau ca as fi eu un Samaritean...te iert pentru mine...sa nu duc eu mai departe o povara ce adunata cu altele sa ma intoarca la consum.

Alcoolismul oportunitate SAU boala?

Cum "sau"? Una exclude pe alta?Eu as fi pus "si".
Boala au stabilit altii ca ii asa ca aici nu mai insist.Ii boala.
Oportunitate? DA!De fapt exista oportunitate in orice.In ce vrei sa vad o oportunitate? Exemplul unu:ciuma neagra care a omorat o treime din populatia Europei,dar apoi a urmat o perioada de inflorire ca se gaseau locuri de munca,mancare,acum aveau loc ca nu mai erau inghesuiti...
Alt exemplu:cutremurul din 1974...a fost rau dar s-a creat oportunitatea sa se construiasca bulevarde bla bla bla
Daca imi rup un picior poate o sa am oportunitatea sa stau mai mult cu familia...hai ca am aberat destul.

Oportunitate in alcoolism
?Eu stiu vreo cinci care au facut facultatea dupa ce s- au lasat de baut si la varsta la care altii nu mai fac facultati Asido la ASE...Ghita,Ovidiu,Tudor,Mihai,Freedom etc la psihopupu plus altii pe care nu-i enumar sau nu ii stiu.Au vazut astia o oportunitate?Probabil ca da.
Era un banc cu un copil optimis si unul pesimist...le aduce Mos Craciun la ala optimist masinute,trenulete etc...iar la optimist o balega.Ala pesimist incepe sa se miaune ca masina nu ii asa rosie,ca trenul...iar ala optimistul era fericit si cauta calul.
Cam asa ii si cu abstinenta si oportunitatile...daca vrei sa le vezi le vei vedea cu siguranta...si cel mai important ii sa nu socotesti abstinenta ca o DESTINATIE ci ca o CALATORIE.Deci tot farmecul ii in cautatul calului.

Cam atat de pe stazile Clujului,Tudorele imi scuzi unele greseli ca am scris de pe telefon si nu mai am chef sa corectez.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

😘
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Relegare

Ieri seară m-am uitat în agenda telefonică. Au apărut 43 de contacte noi. Persoane cu care am interactionat, mai mult sau mai puțin.
De la oameni cu care am încheiat constatări amiabile, la pacienți din spital, la fete pe care le-am cunoscut, la beneficiari de la centrul de recuperare, la medici, psihologi, profesori, colegi de cursuri.
Toți au trecut prin viață mea. Unii fac parte deja din ea.
Am învățat că oamenii au un nume, un istoric. Unii m-au marcat. Știu cum o cheamă pe vânzătoarea de la patiserie, care mă face să zâmbesc doar când o văd. Știu ce ciocolată preferă o fată frumoasă, dragă sufletul meu, puțin bolnavioara. Știu că o shaorma îi face ziua mai bună unui prieten mai puțin norocos. Știu care e prajitura preferată a unui tânăr de la centrul unde merg. Știu că centrul este a doua mea casă. Când am decepții și bucurii vorbesc cu ei. Știu că ei mă ajută pe mine. Am învățat că pe fete trebuie să le mângâi pe spate ca să le atingi la suflet.
Merg la cursuri și ascult oameni inteligenți. Pe mine mă ajută intuiția și experiența. Ei sunt la un alt nivel. Dar nu ne concuram. Încercam să devenim mai buni. Am niște colege drăguțe și niște colegi buni.
Si in Weekend ies uneori cu un băiat de la centru să mâncăm ceva în oraș și să ne plimbam. Ne bucurăm de viață liberi. E tare contagios. Doar pentru o zi. Ne este suficient.
Seara mă culc liniștit uneori. Nu a trecut o zi de abstinenta. Nu a fost niciun supliciu. A fost doar o zi de viață. Doar viață.
Abstinenta Senină.
Ultima oară modificat 26 Noi 2017, 14:35 de către Tudor., modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de styx »

M-a uns pe suflet, împartasirea asta!
Multumesc!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Mulțumesc frumos Styx.

Si pentru că nu am făcut nicio dedicație muzicala, iată o dedicație tuturor celor care au scris la mine pe topic de-a lungul timpului și la temele mele în mod special.
https://youtu.be/04854XqcfCY
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Încotro acum?

Mesaj de Tudor. »

Iliuta tu faci parte din agenda mea de zi cu zi. Tu și forumul.
Ti pup
Încuiat