021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Încotro acum?

Mesajde colica zis alcoolica » 22 Noi 2017, 08:41

Cum vedeți voi alcoolismul: ca pe o boală sau ca pe o oportunitate?

Salut prieteni !
Este o boala , la mine as numio boala hipersensibilității , unde alcoolul a prins repede teren fertil , pentru ca eu am inceput cu jumatate de bere , dar am ajuns in scurt timp la tarii , la superalcoolice .
Oportunitate pentru a descoperi prieteni noi , pentru a ma apropia de Dumnezeu , de ma cunoaste ,cu ajutorul programului AA, pe mine .
Bune 24 de ore va doresc !
Colea , repet sa nu uit 😉, alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Airam
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Airam » 22 Noi 2017, 10:17

Buna dimineata dragilor!
Am uitat sa raspund intrebarii domnului Tudor. La mine nu este boala, zic asta fiindca nu am fost alcoolica sadea (cum de altfel mi-a spus un coleg de pe aici, cand am picat a doua oara din caruta).
Dovada zic eu ca nu este boala pentru mine, e faptul ca m-am putut lasa usor de baut, fara suportul partenerului(aici ma refer la faptul de a nu se mai bea in casa) fara psiholog, AA, puteri superioare... Eu singura am reusit.
O zi frumoasa va doresc.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 22 Noi 2017, 10:33

Mărie dacă nu e boală la tine înseamnă că poti să bei linistită mai departe( dacă vrei) ... Boala asta constă in pierdera controlului asupra băuturii, nu în cât bei si ce anume bei... dacă bei un pahar si nu mai te poti opri e bine să-ti pui intrebări (când te trezesti). Da tu stii mai bine! Asa cum am scris mai sus, doar cel care trăieste asta stie cel mai bine ce e cu el.
Succes pe mai departe!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 22 Noi 2017, 11:01

Multumesc.😘
Nu vreau sa mai beau, e mai bine asa.
Ultima oară modificat 22 Noi 2017, 22:57 de către Airam, modificat 1 dată în total.

Sunt autorul acestui subiect
Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 22 Noi 2017, 12:18

Mulțumesc frumos pentru răspunsul tău Maria.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 22 Noi 2017, 12:25

😘

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 22 Noi 2017, 12:53

Salut Colica,
Acum am văzut răspunsul tău. Multumesc frumos. Boală a hipersensibilitatii. Fără să vreau m-am gândit la hipertesiune si la factorii de risc, cu alcoolul printre ei. Ha ha.
O zi frumoasă să ai.

Cala
Veteran
Veteran

Mesajde Cala » 22 Noi 2017, 14:38

Buna Tudor. Sa stii ca pentru mine alcoolismul este o boala psihica. Mie nu mi-a placut sa beau, am baut din cauza stresului, a emotiilor. Asa cum unii mananca ciocolata la nervi, eu beau.
Te imbratisez.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 22 Noi 2017, 16:07

Mulțumesc pentru răspunsul tău Cala.
Alcoolismul o boală mentală. Asta din perspectiva unei boli. Din perspectiva unui oportunități cum il vezi?

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Noi 2017, 16:14

Stai sa raspund si eu Young Tudorel, pt ca la asta n-am raspuns...
Oportunitate?😱 Pai eu am devenit cel care sunt astazi si ma refer ca om, prin faptul ca v-am cunoscut pe voi si am invatat aici pe Forum cum sa ma comport ca sa fiu un om de valoare cu adevarat, nu ma refer la posesii...Calitatile morale care uneori erau adormite la mine mi le-ati reactivat voi, acum neindraznind sa mai fac ceva rau in viata sau daca se intimpla este involuntar si incerc sa nu mai fac si sa repar...Cred ca in putine cuvinte m-am facut inteles drept pt care pot sa va spun tuturor ca va sunt recunoscator si
VA IUBESC!🙏

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Înapoi la “PREZENTATI-VA”