021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Încotro acum?

Mesajde lazarescu nicolae » 22 Noi 2017, 20:02

Nimeni nu poate denumi pe altul ca alcoolic.Fiecare poate decide ptr el însuși dacă este alcoolic ori nu.Pasul unu spune ca am admis ca sunt alcoolic,ca nu mai eram stăpân pe viața mea.nimeni altcineva nu a decis pentru mine.Si de aici a început recuperarea mea(de mai multe ori,spre rușinea mea!🙈)Nu am fost spitalizat,nu am avut sevraj,nu am rămas singur,nu sunt boschetar,dar sunt alcoolic.odata cu ingurgitarea levănțicii,declaram război soției ,poliției,clasei politice și întregii lumi.chiar și italienilor pentru ca acum ca 800 de ani au luat aurul dacilor😩.ptr mine alcoolismuleste o boala.tratamentul nu costa nimic,doar încetarea băuturii.apoi vin și oportunitățile.descpperirea defectelor de caracter.acceptarea lor ,corectarea și înlăturarea lor pe cât posibil.acceptarea și calitatilor noastre e o capacitate.si frica,când am încetat băutul am descoperit frica.azi nu beau,deci nu am de ce sa m-a tem.

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 22 Noi 2017, 20:24

Nicusooor, ce ma binedispui de fiecare data cind te citesc, nu pt ca as fi trist...😜Multumesc, prieten drag!🙂👍 Auzi la el pe ce se mai supara," ca italienii au luat aurul dacilor acum 800 de ani..."n-am stiut si normal ca si eu as fi baut pt asta....😂😂😂😂😂 Esti foarte tare, BRAVO Nicusor si-ti spun si eu ca recuperarea este mult mai usoara cind esti vesel si le iei cu umor ...😱🤔😉🙂👍BRAVO🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lazarescu nicolae » 22 Noi 2017, 21:15

Era 200 de tone Iliuta!Cum puteam eu sa fiu beat și sa nu m-a supăr din cauza asta!😁.odata am cumpărat de pe vapor un bax de bere 24 de cutii și osticla de lichior de plante.mi azis vânzătorul mult succes(oare știa ce avea sa urmeze?)am băut seara câteva beri și ceva lichior😳Nu mi aduc aminte dacă am dat telefoane cred ca mam îmbătat pentru ca a doua zi de dimineața conduceam tirul și nu m-a puteam opri din băut bere.Dumnezeu mi a dat gândul cel bun.am aruncat la gunoi berile și lichiorul rămas șicu greu am condus mai departe.am fost foarte mult timp iresponsabil.

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 22 Noi 2017, 21:37

Daaa, stiu ce spui Nicusor si eu de multe ori cind nu mai puteam bea, dupa ce eram saturat ca un porc😱😂😂😂scuze pt vb despre mine😁, aruncam ce mai raminea dintr-o sticla (nu vreau sa spun ultima sticla ca sa nu va stricati parerea buna despre mine😂😂😂😁🤕) cu falsa multumire ca am facut ceva bun si cu promisiunea ca am terminat cu bautul pentru totdeauna...🤔Am facut asta de sute de ori, neputind niciodata sa ma opresc si reluind acelasi si acelasi obicei, fara sa inteleg vreodata in trecut de ce nu reuseam, eu fiind foarte ambitios de felul meu...😱🤔
De aceea sunt atit de recunoscator acestui Forum si de aceea "egoistul" de mine nu ma lasa sa nu impartasesc cu noii veniti ceea ce eu am primit aici gratis...🤔🙂👍 nu cred ca a existat cuiva caruia eu sa nu-i fi scris sau sa nu-i fi vorbit la tel...🤔😉
Doamne ajuta tuturor!🙏

Numai bine Nicusor si-mi face mare placere sa te citesc!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 22 Noi 2017, 22:53

Tudor. scrie:
Urmează temă. O să fie simplă.
Cum vedeți voi alcoolismul: ca pe o boală sau ca pe o oportunitate?
Puteți dezvolta voi subiectul după cum doriți (la liber).

O săptămână bună să aveți.

Alcoolismul se instaleaza atunci cand sanatatea mintii noastre sufera. Cand ea insasi este bolnava! Vad alcoolismul ca un parazit ce se aseaza pe un mental slabit, stresat si nemotivat! Isi face loc intr-un mod cu totul parsiv uneori in cele mai fericite momente ale vietii noastre, alteori in cele mai dureroase momente. Uneori, apare din nimic. Dintr-o pura intamplare, dintr-un oarecare tabiet, un oarecare anturaj, dintr-o gena indepartata, din obisnuinta, din placere, din dorinta. Uneori de nicaieri apare. Vezi sticla, si incepi sa bei. Singur sau nu. Bei si nu doar atat. Bei si te viciezi. Bei si faci rau. Bei si nu mai stii de tine. Bei si nu te mai poti opri. Bei si plangi in zadar. Nu ai consolare. Exista insa un "112" salvator. Exista acest forum! Pentru cine nu crede, sa-l apeleze cu incredere. Cu sinceritate mai ales!
Oportunitatea e veriga slaba in alcoolism. Ar fi bine sa o evitam!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Sunt autorul acestui subiect
Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 22 Noi 2017, 23:13

Mulțumesc pentru răspunsurile voastre. M-am axat mai mult pe oportunitățile pe care le vedeti.
@Iliuta: noi prieteni.
@Nicu : descoperirea defectelor de caracter.acceptarea lor ,corectarea și înlăturarea lor pe cât posibil.
@ Ambasador: veriga slaba in alcoolism

O seară faină să aveți.

Cala
Senior
Senior

Mesajde Cala » 23 Noi 2017, 09:11

Buna Tudor. Oportunitate? Hmmm...... Pai ce sa spun? Eu, personal, nu vad nimic oportun. Deci, concluzia mea este: alcoolismul nu este o oportunitate.
Te imbratisez.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 23 Noi 2017, 09:41

Ma bucur foarte tare, sa constat ca sunt femei destepte pe acest forum.
Te imbratisez Cala.😘

Sunt autorul acestui subiect
Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 23 Noi 2017, 12:01

Cala, te rog să îmi enumeri 3 lucruri pozitive despre abstinenta.
Mersi.

Cala
Senior
Senior

Mesajde Cala » 23 Noi 2017, 14:00

Ok. Deci 1. Sanatate fizica si mentala mai buna 2. Somn linistit 3. Pot sa merg cu capul sus (nu in pamant...)
Am incurcat-o cu afirmatia despre oportunitate, nu-i asa?
Si eu iti multumesc , Tudor.
"Am descoperit că, dacă iubești viața, și viața te va iubi pe tine" Arthur Rubinstein

Înapoi la “PREZENTATI-VA”