021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Încotro acum?

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Tudor.
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Încotro acum?

Mesajde Tudor. » 17 Ian 2018, 00:11

Salut drăgi prieteni.
Întrucât sunt implicat în anumite proiecte, nu o să mai pot fi activ prea mult timp pe forum.
Eu sunt bine în ale abstinentei și vieții în general, lucru pe care vi-l doresc și vouă.
Va îmbrățișez cu drag pe toți deopotrivă și va mulțumesc pentru sprijinul acordat de-a lungul timpului.
Am rugămintea la admin ( pe care îl salut cu această ocazie) să îmi închidă topicul. Mai încolo poate o să deschid un topic nou, pentru un nou capitol.
Ii mulțumesc încă o dată mentorului și bunului meu prieten Ovidiu, care este adevăratul arhitect al proiectului numit: “Noul Tudor”.
Un an nou fericit!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 17 Ian 2018, 10:39

Incotro acum? 🙁
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 01 Iul 2018, 08:22

Au trecut 2 ani de când nu am mai băut. Wow. Mă uitam pe ultima mea poză de pe Facebook: am fost alcoolic, a fost doar o etapă din viața mea, a trecut. Si totusi…
Alcoolismul meu a fost doar un simptom: nerăbdare,așteptări nerealiste, toleranță mică la frustrare pe un fund de hipersensibilitate. Egocentrism, imaturitate, atitudine ostilă față de norme și instanțe și multă teamă. Teama că nu sunt suficient de bun, că trebuie să fac ceva deosebit să ies în evidență. O perspectivă greșită asupra lumii. Lipsa unor repere. Însă dincolo de toate a mai fost ceva. Ceva care nu poate fi operaționalizat. A fost multă iubire in alcoolismul meu. Am avut noroc. Am avut ajutoare. Îngeri și oameni. În anul 2 de abstinență am avut cele mai mari dezamăgiri. Dezamăgirile ego-ului. Însă în anul 2 de abstinenta am avut și cele mai mari satisfacții. Am început să înțeleg cum funcționează lucrurile, pentru că lucrurile urmează un curs firesc. Există o anumită ordine. Lucruri bune se întâmplă.
Abstinenta senină.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 01 Iul 2018, 14:14

Buna Young Tudorel si-ti doresc din suflet multi ani frumosi , multa sanatate, iubire , intelepciune si toate lucrurile bune din lume pt tine!👍
Si da, un un intreg proces al acceptarilor a ceea ce se intimpla in jurul nostru face ca abstinenta sa fie posibila daca nu ne impotrivim, lucruri pe care si eu le-am invatat prin voi, aici pe Forum si in privat...🤔
LA MULTI ANI!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 01 Iul 2018, 16:41

Multumesc frumos, Iliuta. Sa trăiești să înflorești.

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 06 Iul 2018, 08:42

La multi ani Tudor si felicitari pentru cei doi ani de abstinenta !
Cum reusesti sa fii abstinent , prin ce mijloace ? Te intreb pentru mine , pentru ca eu daca nu merg o seara la grup , simt si am nevoia sa scriu pe forum si invers .
O zi buna Tudorelu" !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

Tudor.
Veteran
Veteran

Mesajde Tudor. » 06 Iul 2018, 23:00

Salut, Colica.
Multumesc de urare.
Cum reusesc sa ma mentin abstinent?
1.Sedinte cu Ovidiu.
2. Particip la ședințele de la un centru de recuperare.
3. Merg ( am mers, acum sunt in vacanță)la cursuri unde am marele avantaj la orele de practică, sa vad cazuri si sa nu fiu eu un caz de psihiatrie).
4. Sofez, mă plimb prin oraș, merg la strand, mănânc o pizza, joc biliard, ascult muzica, mai ajut un om.
Am si eu frustrările mele. Încă rulez programe vechi ( scheme cognitive disfuncționale). Alcoolism a fost doar un simptom.
Nu pot spune, ca nu dau cea mai proastă zi de abstinenta, pe cea mai bună zi de consum. Însă pot spune, ca nu dau a doua zi după cea mai proastă zi de abstinenta, pe cea mai bună zi de consum. Am înțeles că e ceva trecător,ca e o lecție de învățat sau doar o zi mai proastă.
Am un mare ajutor în Ovidiu, pe care îl pot suna oricând și care mă înțelege. El mi-a dat multă putere, apropo de o Putere Superioară. Dar sunt si recunoscător lui Dumnezeu. Am înțeles că Dumnezeu nu îmi este dușman.
Si poate cel mai important lucru: am înțeles că alcoolul nu mai este o soluție si am pus abstinenta pe primul loc.
Cam atât în mare parte.
Abstinenta senină, Colica.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”