021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Alex74

Aici puteti povesti experientele personale.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Alex74

Mesajde Relus » 21 Feb 2016, 07:56

“DOAR PENTRU AZI”:

AZI NU BEAU ! :)

Doar pentru azi, voi trăi doar pentru azi şi nu voi încerca să-mi rezolv toate problemele deodată.
Doar pentru azi, nu îmi va fi teamă să fiu fericit şi nu mă voi teme de viaţă sau de moarte.
Doar pentru azi, voi lăsa lucrurile să se întâmple de la sine şi nu voi încerca să aranjez totul şi pe toţi, astfel încât să-mi placă mie.
Doar pentru azi, nu îi voi critica pe ceilalţi pentru ceea ce fac sau nu fac.
Doar pentru azi, nu le voi găsi defecte celorlalţi şi îi voi ierta pentru ceea ce fac.
Doar pentru azi, voi avea un plan şi nu mă voi grăbi sau repezi să fac ceva.
Doar pentru azi, voi încerca să nu arăt că sentimentele mi-au fost rănite.
Doar pentru azi, îmi voi face puţin timp să mă relaxez, să mă gândesc la Dumnezeu şi să fiu eu însămi.
Doar pentru azi, îmi voi preda viaţa şi pe ceilalţi în mâinile lui Dumnezeu pentru ca El să le facă pe toate mai bune.
Doar pentru azi, voi face ceva frumos pentru altcineva şi nu voi lăsa ca altcineva în afară de Dumnezeu să afle de asta!

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 21 Feb 2016, 12:31

Sunt autorul acestui subiect
alex74
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde alex74 » 21 Feb 2016, 12:44

: Multumesc frumos Relus pentru gandurile bune. Inteleg ca in viata conteaza clipa, ziua, nu gandurile pentru ce a fost si ce va fi, pierdere inutila de energie si nervi. Fiecare zi in viata e diferita ca si oamenii. Iar pentru mine fiecare zi este o lupta cu propria constiinta si cu multe intrebari la care nu am raspuns. Oare cum am ajuns in aceasta situatie? Cum s-a intamplat? Cand/ ..? ..? Ce pot face pentru a deveni persoana de altadata? Poate am fost prea orgolios in viata, de mic fiind nevoit s-a ma descurc singur, am terminat pe primul loc liceul, apoi facultatea, in ziua cande mi s-a nascut primul copil am trebuit s-a dau un examaen de 4 ore (rezultatul al doilea promovat pe judet), am obtinut un loc de munca acceptabil, in timp rezultate exceptionale, apoi ca o incununare a acestora am devenit manager principal si iarasi nu am avut timp pentru mine si cei dragi mie. Am incercat si am reusit de-a lungul timpului sa ajut pe toti cei care mi-au cerut ajutorul dar nu m-am putut ajuta pe mine insumi. Pana cand a-m zis ca asa nu se mai poate, am uitat sa-mi traiesc propria viata si m-ai mult de atat, am dat tocmai in cei care m-au ajutat cel mai mult si mi-au fost aproape. Nu stiu de ce? Caut raspunsuri dar nu le gasesc.
Multumesc foarte mult, aveam nevoie foarte mult de aceste incurajari. Este prima data cand pot discuta deschis cu cineva desptre aceste temeri, frustrari, indoieli si poate prima data cand nu trebuie s-a ajut eu pe altii ci altii ma ajuta pe mine. Si nu pot intelege acest lucru!
Cu stima si respect pentru toti cei de pe acest forum si pentru ajutorul oferit mie si tuturor celor care au nevoie. Alex.

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 21 Feb 2016, 13:55

...te salut ,cu respect Alex74. Daca ai gasit acest forum esti un om salvat...cu conditia sa ramai cu noi si sa citesti tot ce se posteaza pe aici.
Mie,forumul alcohelp ,mi-a salvat viata...si am sa fiu prezent aici pana se inchide acest forum sau pana inchid eu ochii.
Citeste ,studiaza,te informeaza de pe aici si o sa fii pe drumul cel bun.
Ramai cu noi...succes
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

alex74
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde alex74 » 23 Feb 2016, 00:41

Deja am participat la doua sedinte online si parca mi s-a luat o piatra de pe inima. Discutii interesante, oameni care se incurajeaza unii pe altii, atmosfera destinasa. Prima data credeam ca va fi asa ceva ca la sedintele organizate in institutia in care am lucrat. Este o atmosfera de apreciere, intelepciune, colaborare, devotament fata de semenii tai, care te face sai-ti doresti s-a mai ramai o zi abstinent. Minunati oameni. Daca ar fi toti oamenii din lume la fel probabil lume ar duce-o mul mai bine. Am vazut astazi ce inseamna umanitatea si ajuta-ti aproapele.
O noua revelatie am avut astazi: Dumnezeu ajuta orice om n umai s-a stii cum sa te apropii de el si actioneaza prin alti oameni, poate mai buni decat mine cel putin. O doamana din Irlanda care m-a ajutat ori de cate ori am avut nevoie fara sa ceara nimic in schimb, a sunat , a intrebat prieteni, vecini, companii pentru cine- pentru mine un amarat care am apelat la ea doar atunci cand amvut nevoie. Exista si ingeri pe pamant sau daca nu macar oameni buni. NEPREVAZUTE SUNT CAILE PRIN CARE ACTIONEAZA DOMNUL.
Si a treia cugetare-lucrand astazi singur am avut o retrospectie prin toata viata mea am ajuns la concluzia ca aveam aceleasi probleme de comportament cand consumam alcool inca de acum 20 de ani, numai ca atunci boacanele le faceam la jumatate de an o data apoi la 3 luni dar in ultimii ani in fiecare luna, nu scapam de una si dadeam de alata, incat i-mi si era rusine s-a merg o saptamana pe drum, dupa care trecea si faceam alta si mai mare. Iar ceilati ma atentionau d-l cutare ce faci d-ta esti o persoana publica reprezinti o autoritate a statului, Dar cand o luam pe ulei din nou mai conta, trai neneaca. Omul invata numai din greseli si nu din una, din mai multe, se loveste cu o piatra de zeci sau sute de ori. Facand o retrospectiva a acestor bocane sub aburii alcoolui am ajuns la concluzia ca daca le-as povesti pe toate nu mi-ar ajunge acest forum iar denispericol public este mic copil. Poate nu am consumat atat de mult alcool dar si cand m-a apucam nu ma lasam pana nu faceam si o boacana, una mai gozava decat alata ( la unele atat de aghezmuit eram incat aflam a doua zi de la sotie, rude, telefon, organe ale statului) de ce am fost in stare incat m-a si intrebam Oare eu am fost acela? Nu este posibil? Au gresit? Eu sunt un om educat, cuminte, smeros. Oare???
Dar destul cu povestile ca e ora de culcare si maine iar mergem la o zi de munca grea fizica si in suflet. Dumnezeu sa va ajute pe toti in cele 24 ore de abstinenta care urmeaza. Ce-l putin un pic inima si-a ma revenit cand am vazut cum sunt apreciati oamenii si cum se ajuta unii pe altii pentru a ramane abstinenti. Asa da comunitate. Multumesc lui Dumnezeu ca sunt alcoolic abstinent de 5 zile.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 23 Feb 2016, 07:06

Buna dimineata Alex, buna dimineata tuturor !
Alex ma bucur ca ai intrat online, si nu in ultimul rand felicitari sincere pentru cele 5 zile de abstinenta!
Continua sa faci ceea ce iti face bine si ceea ce te tine departe de primul pahar.
Cu timpul o sa intelegi mai multe despre aceasta boala care ne afecteaza pe toti cei de aici, si ai sa intelegi si ce inseamna seninatatea abstinentei.
Iti doresc zile senine si abstinenta linistita !
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 27 Feb 2016, 14:31

Salut Alex !
ti-am trimis pe mail un nr de contact al unui prieten din AA din Anglia! Este tot roman, asteaptă să-l suni cand doresti !
Abstinenta senina!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

alex74
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde alex74 » 27 Feb 2016, 21:56

Multumesc mult de tot.

Relus
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Relus » 28 Feb 2016, 15:59

Ma bucur mult pentru tine,pentru zilele de abstinenta,pentru faptul ca ai acceptat pe Dumnezeu in viata ta.
Asa cum bune ai spus,Dumnezeu lucrează prin oamenii,totul depinde de ceea ce vrei tu,de acum încolo.
Stiu,am simtit acele stări pe care le descrii,vor fi multe,vor fi luni in care te vei tot întreba de ce tu,de ce ți-e,de ce ai facut asa.
Daca poti ,(eu m am chinuit mult cu toate aceste scenarii),nu ti face acele mustrări de conștiința,doreste ti schimbarea,fii tu însuți schimbarea,fii smerit,si mergi pe drumul abstinentei,ca i tare bine.
Daca vei scrie si citi(aici),daca vei participa la ședinta si iti vei găsi si un bun prieten de suflet,cu care sa vorbești la telefon,cu siguranța viata iti va oferi multe surprize plăcute,.
Nu uita ,se poate,noi toti cei care am reusit ,suntem alături de tine.

alex74
Boboc
Boboc
Zile de abstinență:

Mesajde alex74 » 28 Feb 2016, 16:55

Multumesc foarte mult pentru incurajari si pentru sfaturi Relus.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”