021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

reli58

Aici puteti povesti experientele personale.
reli
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2016, 23:59

reli58

Mesaj de reli »

Buna seara,
am probleme cu alcoolul, asta am constatat in urma cu doi ani, cand am pierdut pe cineva drag(tatal) am suportat foarte greu aceasta pierdere, cu depresie, m-am chinuit mult, am amanat prezentarea la un psiholog, am crezut ca ma pot ajuta singura, dar nu a mers, mi-am dat seama ca trebuie sa fac mai mult. De baut, am baut dintotdeauna dar nu ca acum cu pierdere de memorie, agresivitate verbala etc.Am familie, un copil 21 ani, o mama (83 ani) care este de 4 luni in graja mea si in continuare pana la sfarsitul vietii, asta a fost si motivul care m-a determinat sa caut in disperare un ajutor din-afara. Citind forumul, am prins curaj si am facut demersuri catre un grup AA, urmeaza sa ajung la sedinte si deja ma simt mai increzatoare in viitor (avem numai ganduri negre, ma framantam tot timpul,ce va fi maine, etc). Familia nu ma ajuta asa cum mi-as fi dorit, parca mai rau ma afunda, cu jugniri, vorbe urate, tipate, usi trantite, etc.Sunt singura cu multe probleme pe cap, mai am o sora bolnava de diabet gr.II care bea si nu accepta ajutor de specialitate, este imobilizata in casa de 3 ani cu un cadru de care se impidica tot timpul si cade,lovindu-se grav. In urma cu 2 luni am facut 6 sedinte de psihoterapie care mi-au dat putina incredere in mine dar financiar nu mai pot continua. Am fost fumatoare 30 de ani, acum 2 ani cand a murit tata (cancer la plamani) m-am lasat, sper din toata inima ca pot lasa si bautul cu ajutorul dvs.
numai bine va doresc!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: reli58

Mesaj de styx »

Bună Reli si bine ai venit pe forum !
reli scrie: Citind forumul, am prins curaj si am facut demersuri catre un grup AA, urmeaza sa ajung la sedinte si deja ma simt mai increzatoare in viitor (avem numai ganduri negre, ma framantam tot timpul,ce va fi maine, etc).
Mă bucur că ai făcut demersuri să frecventezi un grup AA, dacă ai nevoie de mai multe informații despre grupuri AA poti găsi pe http://www.alcooliciianonimi.ro/index.php/ro/
Te va ajuta cu siguranță,pe mine m-a ajutata si mă ajută, eu frecventez un grup AA din Constanța si am facut la începutul abstinentei si 3 luni de psihoterapie la ALIAT.
Îți doresc succes si daca ai nevoie de mai multe informatii sau un nr de telefon ca sa luam legătura lasă un mesaj la adresa de la semnătura mea.
O seară linistită ! :jos-palaria:
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
ilyuta
Veteran
Veteran
Mesaje: 2390
Membru din: 17 Mar 2014, 03:20

Re: reli58

Mesaj de ilyuta »

Buna Reli si sa stii ca toti avem probleme.Viata este o solvare de probleme, rezolvi una si la rind este urmatoarea si cei ca noi totdeauna gasim motive pentru a bea. :trist: Fara a diminua tot ceea cu care te confrunti, vreau sa-ti spun o mica intimplare de ieri de la biserica si ai sa-mi dai dreptate, cred.Astepind sa ma spovedesc in rind, in fata mea era o doamna cu basma pe cap, care cu siguranta era sub tratament chimioterapeutic si preotul ii citea o rugaciune pentru oameni bolnavi.(Sunt sigur ca nu avea probleme cu alcoolul).Indiferent cu ce ne-am confrunta, nu alcoolul este solutia plus ca avem inca o problema in plus, foarte grava care in timp se cronicizeaza, ca orice boala. :trist:
Din experienta mea, bind nu facem decit sa ne amagim pt moment, sa fugim de realitate si incet si sigur sa ne distrugem sanatatea.
Multa putere si intelepciune de a intelege si tu cu ce te confrunti!Doamne ajuta! :cuminte: :jos-palaria:
Nume anterior: ilyuta
reli
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2016, 23:59

Re: reli58

Mesaj de reli »

va multumesc ptr.raspuns si incurajari
numai bine!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: reli58

Mesaj de Relus »

Draga reli,ai facut un gest nemaipomenit,încercând sa ti cauti libertatea,alcoolul este atat de nimicitor,nu tine seama de sex si nici de varsta.
Ai reusit sa renunti la fumat,si mie mi sa părut mult mai ușor cand am renunțat,dar asta arata ca ai teama de moarte si dorinta de a trai mult mai bine ,cu siguranța vei reusi sa scapi si de alcool,bunavointa vad ca ai ,asa ca incearca sa mergi cat mai urgent la grupul de suport AA,era destul de bine sa mai faci cateva sedinte de terapie,dar AA ul este gratis si sigur.
Citește ne ,stai langa noi,scrie,considera ne prieteni si împreuna vom reusi.
Cat despre sora ta,ar fi bine sa consideri ca este responsabila in a-și duce singura crucea,gasesti ti tu abstinenta si poate,prin exemplul personal o vei putea determina si pe ea.
Deocamdata tu esti prioritară.
Avatar utilizator
denispericolpublic
Veteran
Veteran
Mesaje: 678
Membru din: 19 Mar 2015, 17:47
Zile de abstinență: 29,03,2015

Re: reli58

Mesaj de denispericolpublic »

Bine ai venit în arcă reli.
De acum încolo o sa ai mai mulți prieteni și mai mult sprijin decât ti-ai imaginat vreodată. O sa vezi. Viața nu este ușoară pentru nimeni, dar dacă bem nu se rezolva singure problemele.
Aici vei găsi mulți oameni care au trecut pe unde ai trecut și tu...ne leagă suferința dar ne vor lega și multele bucurii care vor urma să le trăim împreună.
Mulți au putut. Și tu poți cu siguranță.
Succes!
[...]
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: reli58

Mesaj de Relus »

“DOAR PENTRU AZI”:

AZI NU BEAU ! :)

Doar pentru azi, voi trăi doar pentru azi şi nu voi încerca să-mi rezolv toate problemele deodată.
Doar pentru azi, nu îmi va fi teamă să fiu fericit şi nu mă voi teme de viaţă sau de moarte.
Doar pentru azi, voi lăsa lucrurile să se întâmple de la sine şi nu voi încerca să aranjez totul şi pe toţi, astfel încât să-mi placă mie.
Doar pentru azi, nu îi voi critica pe ceilalţi pentru ceea ce fac sau nu fac.
Doar pentru azi, nu le voi găsi defecte celorlalţi şi îi voi ierta pentru ceea ce fac.
Doar pentru azi, voi avea un plan şi nu mă voi grăbi sau repezi să fac ceva.
Doar pentru azi, voi încerca să nu arăt că sentimentele mi-au fost rănite.
Doar pentru azi, îmi voi face puţin timp să mă relaxez, să mă gândesc la Dumnezeu şi să fiu eu însămi.
Doar pentru azi, îmi voi preda viaţa şi pe ceilalţi în mâinile lui Dumnezeu pentru ca El să le facă pe toate mai bune.
Doar pentru azi, voi face ceva frumos pentru altcineva şi nu voi lăsa ca altcineva în afară de Dumnezeu să afle de asta!

. [/quote]
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: reli58

Mesaj de lupica »

...bine ne-ai gasit Reli58.Te poti bucura despre faptul ca ai descoperit forumul alcohelp...care a schimbat si salvat multe vieti,bineinteles si pe a mea.
Esti pe drumul cel bun,ramai cu noi si o afli multe despre alcoolism.
cu respect
:jos-palaria:
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
reli
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2016, 23:59

Re: reli58

Mesaj de reli »

Va multumesc inca o data celor ce mi-ati scris cateva randuri de incurajare.
A trecut deja o saptamana de cand nu beau, weekendul este mai greu de parcurs, in timpul saptamanii nu am timp (si nici voie, lucrez inca) si cand intru pe forum nici nu mai indraznesc sa ma gandesc la asa ceva, cum altii pot eu de ce n-as putea?. Imi place mult ce citesc aici, sunteti oameni valorosi, inimosi,etc.
o saptamana buna!
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: reli58

Mesaj de Relus »

Asa am gândit si eu ca tine la inceput,daca altii pot,eu de ce sa nu încerc,si iată ca au trecut cinci ani.
Se poate Draga mea,stau alături de noi,citește ne si mergi pe drumul bătătorit de noi.
Scrie răspuns