021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesajde Joy » 17 Apr 2019, 22:02

Buna din nou Reni si sunt sigura ca ai dreptate cu veganismul, erau alte vremuri alta data.Am sa studiez si eu mai aprofundat dar nu cred ca am ajuns "atit de sus" ca sa fiu in stare...🤔

In ceea ce-l priveste pe Tudor, eu l-as lauda si mai mult dar lui nu-i place sa fie laudat, spre deosebire de mine(mie-mi place sa ma laude cineva...😂😂😂, deh, mai am mult pina voi ajunge ca si el,spiritual, vorbesc...)
Cum as putea sa uit binele facut de cineva, niciodata si voi fi recunoscatoare toata viata mea deoarece cu el am inceput noua mea viata si drumul nou ales si asa cum spuneam ca eram ca un maratonist care alerga in sensul invers al directiei bune, acum alerg corect...😉😌👍
Stiu ca nu sunt perfecta, nimeni nu este dar am puterea sa recunosc cind gresesc si nu-mi este rusine sa spun "imi pare rau" sau "iarta-ma" acestea fiind calitatile oamenilor puternici nu ale celor slabi cu egou cit Casa poporului...care aduce numai necazuri si probleme si nu o viata linistita indiferent cu ce te vei confrunta de-a lungul timpului...🤔🙂
Tudor este unul dintre prietenii mei pe viata pt care voi avea mereu admiratie, pretuire si recunostinta pt tot ceea ce a facut pt mine...si am construit impreuna o temelie atit de solida a abstinentei mele incit nu m-am clatinat nici la cele mai cumplite dureri din viata mea care vin uneori in viata oamenilor...🤔
Alaturi de el toti prietenii de aici m-au ajutat cum au putut si sunt cea care sunt astazi...🤔
Multumesc Tudor, multumesc tuturor inclusiv tie Reni!🙏
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesajde Raza de soare » 18 Apr 2019, 00:33

Buna, Reni :)

Eu am tinut toate posturile religioase de peste an aprox 13 ani. Cele ortodoxe. Doar intr un singur an am tinut si fara ulei si mie mi s a parut greu atunci....anul acela, in rest nu aveam nicio problema dpdv alimentar, nicio tentatie. Acum consum f putin ulei.... Tin minte ca intr un an, inainte de postul Pastelui parca, munceam fizic enorm de mult si mult stres la pachet. Imi facusem analizele si era una care iesise prost, nu doresc sa spun care era aia ca e irelevant. Apoi a venit postul. Dupa post am reluat toate analizele si au iesit la mijloc interval dintre limitele normale.
Sustin in continuare ca posturile de peste an sunt bune, daca vrem si putem sa le tinem. La iesirea din iarna vine postul Pastelui...de la Craciun pana atunci bagam (nu toti) multe grasimi, prajeli, ne hranim haotic. Postul vine ca o curatire a organismului.
Si acum, cand consum si carne/lapte/branza/oua, am analizele la fel de bune cu exceptia vitaminei D, in sensul ca am carenta :d...dar io ma simt bine fizic, nu percep carenta asta...acum iau cateva luni niste pastilute pt asta. Si culmea, pana la 16 ani beam 500 ml lapte de vaca/zi ca aveam o ostezanca langa bloc care avea vaca. Pulsul meu e intre 60-65. Sunt si o fire calma.
Nu am fost niciodata slaba, dar nici obeza....nu zic toate astea sa scot in evidenta care stil de alimentatie e mai sanatos sau nu, la mine asa a functionat si e ok. De dormit bine, dorm tun, poa sa bata si clopotele ca nu aud dimi alarmele decat cu mare greu :))) poate un cutremur sa ma trezeasca....ceea ce s a si intamplat...la primul cutremur simtit de mine in Buc nici nu am stiut ca e cutremur, am crezut ca am vedenii :)))

Înapoi la “PREZENTATI-VA”