021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata fara alcool, viata fara vicii.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Daca o singura persoana (in special una anume) si-a ridicat antenele la mesajele mele despre veganism, atunci ii transmit urmatorul lucru: sa faca macar o incercare, sa vada cum se simte. Sa experimenteze pe propria piele si sa traga singura concluziile, nu sa accepte pe nemestecate ce i se livreaza de catre "nutritionistii" omnivori romani. Dar nu doar pentru cateva saptamani pentru ca e prea putin si coincide exact cu perioada de detoxifiere pe care s-ar putea sa o perceapa eronat, cum ca veganismul ii face rau, cand de fapt acesta este un raspuns al organismului la eliberarea de otravuri si toxine acumulate in ani. Sa incerce cel putin 2 luni si dupa aceea va avea o revelatie. Dispar sau se diminueaza dureri, inflamatii, eczeme, acnee, alergii, kilograme (daca mananca natural, nu prostii din magazine). Veganismul adevarat mai inseamna ceva (nu am atins inca acest aspect): prin anumite protocoale, veganismul si raw-veganismul vindeca bolile cele mai grave, diabet, cancer, boli cardiovasculare etc.

P.S. Ai vorbit atat de frumos de Tudor, si de atatea ori, incat mai ca-mi vine sa-l cunosc si eu si sa-l iau in brate! -) Lasand gluma la o parte, ce faci tu, ca esti recunoscatoare cui te-a ajutat in momentele de disperare si cumpana ale vietii, nu fac multi oameni! Cand se vad cu sacii in car, atunci dispar si caracterele. Si tu nu i-ai multumit doar o data si din varful buzelor, ca sa-ti faci datoria, ci ai facut-o de nenumarate ori si intr-un fel in care s-a simtit sufletul in toate acele cuvinte de pretuire si recunostinta! A sti sa apreciezi efortul cuiva inseamna enorm. Enorm!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Reni :)

Eu am tinut toate posturile religioase de peste an aprox 13 ani. Cele ortodoxe. Doar intr un singur an am tinut si fara ulei si mie mi s a parut greu atunci....anul acela, in rest nu aveam nicio problema dpdv alimentar, nicio tentatie. Acum consum f putin ulei.... Tin minte ca intr un an, inainte de postul Pastelui parca, munceam fizic enorm de mult si mult stres la pachet. Imi facusem analizele si era una care iesise prost, nu doresc sa spun care era aia ca e irelevant. Apoi a venit postul. Dupa post am reluat toate analizele si au iesit la mijloc interval dintre limitele normale.
Sustin in continuare ca posturile de peste an sunt bune, daca vrem si putem sa le tinem. La iesirea din iarna vine postul Pastelui...de la Craciun pana atunci bagam (nu toti) multe grasimi, prajeli, ne hranim haotic. Postul vine ca o curatire a organismului.
Si acum, cand consum si carne/lapte/branza/oua, am analizele la fel de bune cu exceptia vitaminei D, in sensul ca am carenta :d...dar io ma simt bine fizic, nu percep carenta asta...acum iau cateva luni niste pastilute pt asta. Si culmea, pana la 16 ani beam 500 ml lapte de vaca/zi ca aveam o ostezanca langa bloc care avea vaca. Pulsul meu e intre 60-65. Sunt si o fire calma.
Nu am fost niciodata slaba, dar nici obeza....nu zic toate astea sa scot in evidenta care stil de alimentatie e mai sanatos sau nu, la mine asa a functionat si e ok. De dormit bine, dorm tun, poa sa bata si clopotele ca nu aud dimi alarmele decat cu mare greu :))) poate un cutremur sa ma trezeasca....ceea ce s a si intamplat...la primul cutremur simtit de mine in Buc nici nu am stiut ca e cutremur, am crezut ca am vedenii :)))
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Raza de soare »

Reni, noul an sa ti aduca numai bucurii! Cu drag, Raza 🌹💟🌠
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Draga Vizitator123$5, sunt acum pe forum, dar nu pot sta mult, sper ca esti si tu, astept email-ul tau.

Draga Speranta, ai avut o reactie extraordinara, iti multumesc, credeam ca te va supara mesajul meu pentru ca sfatul oferit, dar necerut, este aproape de fiecare data respins. Nu vreau sa te deranjez mai mult decat trebuie, dar as vrea sa-mi dai o adresa de email oarecare, sa-ti trimit un mesaj. Va fi unul singur, dar va contine niste repere pentru noul tau inceput, viata pe care inca nu ai avut-o, viata adevarata. Sunt niste informatii care sigur te vor ajuta si care iti vor deschide apetitul pentru marea schimbare. Unele te vor soca, dar in sensul bun, extraordinar. Iti voi scrie acest mesaj special pentru sufletul tau, nu stiu exact cand, diseara, maine, in orice caz, cat mai curand. Da-mi o adresa care nu contine datele tale personale. Daca nu doresti, nu este nici cea mai mica problema!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Gata, poti s-o stergi, multumesc!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Iti voi scrie un email care te va ajuta cu adevarat, dar am nevoie de mai mult timp liber pentru ca mesajul va fi unul lung si nu stiu daca reusesc in seara aceasta, insa sper ca cel tarziu maine sa-l ai.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Acum am intrat, poti sa-mi lasi email-ul, te rog?
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Gata, l-am luat, multumesc si tie!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

O sa-ti scriu curand.
Scrie răspuns