021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata fara alcool, viata fara vicii.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de HOPE »

Eu pot ajuta un dependent sa iasă din labirintul dependentei, nu ma întreba cum , doar știu ca am fost acolo.
Si am facut lucrul acesta cu câțiva dependenți de alcool care acum sunt foarte ok .
...iar pentru asta iti multumesc! :jos-palaria: Mai stii cat a trecut de-atunci?!!! :hug:
Fa Rai din ce ai!
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Daniell, iti scriu aici pentru ca am vazut ca nu se mai poate raspunde la tine.


Poate nu te urasti acum, dar o vei face cand vei ajunge la o varsta si vei constata ca ai mers tot timpul pe un drum gresit, ti-ai irosit viata si sansele si mai ales nu ai facut nimic sa-ti schimbi gandirea disfunctionala pe care ti-a inoculat-o tatal tau toata viata de copil si adolescent. Nu iti imagina ca daca el e defect in gandire, tu esti altfel. Poate esti doar putin altfel, dar diferenta mare nu este pentru ca e practic imposibil sa fii creat de cineva, dupa chipul si asemanarea sa, dar sa nu ai nimic din ceea ce ti-a fost fixat atatia ani. De-aceea spun ca fara terapie nimic nu se va schimba, chiar daca prima reactie este de furie (“cum adica, eu sunt defect? Nu, e doar tata, eu gandesc corect si actionez corect, eu stiu cine sunt”).

Gandeste-te ca un parinte disfunctional are toata gandirea stricata, reperele sale de viata sunt complet anapoda, cum iti imaginezi ca poate intelege pagubele pe care ti le-a facut din moment ce nu accepta ca e ceva gresit cu el? El e pierdut pentru totdeauna, nu mai are nici o sansa, si oricum nu tu esti sansa lui, ci doar el insusi, insa tu ai intrat in linie dreapta pe drumul care te duce exact acolo unde e el.

Ai tu impresia ca nu mai crezi cuvintele altora care ranesc, ca realitatea e alta. Si-apoi nu e neaparat vorba de ce se intampla ACUM, ci de pagubele care au fost create de-a lungul copilariei si adolescentei tale si de care tu nu esti constient.

Spuneai ca inveti de la cei din jur care supravietuiesc. Dar daca e gresit ce fac? De ce doar ai “supravietui” in loc sa traiesti cat mai frumos, bine, implinit?

Asa cum te considera tatal tau (bun de nimic, urat, rau, lipsit de orice talent), tot asa te consideri si tu. E doar o impresie falsa ca tu stii cine esti, nu uita ca toata gandirea ta este gandirea lui mizerabila transmisa tie o viata de copil, CEA MAI IMPORTANTA VIATA.

Ia in considerare faptul ca unii oameni se lupta cu boli incurabile (asa le spune medicina alopata, ca ele de fapt sunt perfect curabile), sunt disperati, nu au bani, nu au iubire in viata lor, nu au siguranta, nu au sprijin, sunt singuri… si cu toate acestea, se lupta sa se vindece, sa le fie bine, sa isi implineasca visuri. Tu esti intr-o situatie mai buna decat a lor, pentru ca tu inca iti poti schimba viata prin schimbarea gandirii, dar ei? Ei “depind” de tumori, de tratamente costisitoare si ineficiente, depind de doctori, spitale, bani. Tu inca depinzi doar de tine, de deciziile pe care le iei, la tine nu e o secure deasupra capului care poate cadea in orice secunda, la tine ce e, poate fi inlaturat cu terapie si reeducarea mintii.

In procesul de vindecare si terapie sa iti pastrezi mereu un strop de optimism si pozitivism si sa cauti sa vezi si partea cea buna a situatiei dramatice in care te afli, pentru ca intotdeauna cineva e mai jos ca tine si mai lipsit de sperante, intotdeauna mai e cineva sub tine care cade inaintea ta in iad.

Tu ai mai multe lucruri de rezolvat: depresia in care te afli, anularea gandirii toxice despre tine, despre ceilalti, despre viata inoculata de tatal tau atatia ani, refacerea stimei de sine si a increderii in tine, descoperirea sensului vietii tale (nu al tatalui tau) si iesirea de sub tutela parazitului emotional care nu te vrea liber cu nici un chip (liber sa iubesti, liber sa pleci, sa gandesti asa cum vrei, sa-ti conturezi viata asa cum vrei, sa traiesti fix dupa valorile si trairile tale, SA FII FERICIT – da, da, un agresor nu suporta ca ceilalti sa fie fericiti!). Toate acestea se rezolva prin terapie consistenta si de calitate, sunt sanse nule sa te repari singur.

“Chiar daca uneori familia, unii parinti etc iti pun piedici, te poti ridica si continua drumul. Chiar daca avandu-te doar pe tine insuti sprijin.”

Nu, tu esti defect, nu iti poti fi sprijin in nici un caz!
Tu te autosabotezi fara ca macar sa-ti dai seama pentru ca asta faci in fiecare zi, urmezi programul tatalui tau. Nu o spun sa te ranesc, te rog mult sa nu crezi asta. Dar vorbele si incurajarile proprii nu duc nicaieri daca nu sunt insotite de actiune (terapie).

Alcoolismul este autosabotare.
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de daniell »

Cine stie ce va mai fi?Viata, pana la urma, ramane o enigma, la fel ca si calea fiecaruia.

Apropos de "defectiune"...Nu mai sufar demult de complexe de genul asta.Traim intr-o lume scindata din toate punctele de vedere.Spunem ca iubim, dar de fapt uram.Ca ne pretuim familiile, dar facem tot ce putem sa le sabotam.Ca ne iubim copiii, cand de fapt putini sunt care le asigura minimul de respect..etc..etc...Suntem cu totii " defecti" intr-o masura mai mica sau mai mare.
Cred in psihoterapie, dar in primul rand conteaza ce facem noi insine pentru noi.Daca ne complacem intr-o situatie sau alta nu va veni domnul psiholog sa ne iubesca sau sa traiasca in locul nostru.Depinde de caz, de persoana.In viata mea s-au intamplat lucruri bune in ultimul timp.De ce sa nu am incredere in mine?De ce sa nu imi iubesc viata?Doar pt ca tatal meu a ales sa se inece in ura?Nu.Sunt multumit de cum m-am descurcat pana acum.Adica...e ceva sa treci prin atatea si sa nu clachezi.Garantii nu are nimeni.Nici macar un rege.De ce as avea eu pretentii la asa ceva?


Stiu ca sunt situatii mult mai dramatice.Nu stiu ce sa zic.Asta e viata!Uneori e grea, alteori frumoasa..Stiu doar ca trebuie sa nu bucuram de ce avem.Acum, ca maine nu se stie ce va fi.
Ultima oară modificat 09 Iun 2016, 19:12 de către daniell, modificat 1 dată în total.
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de daniell »

Acum ies din discutia asta.Voi medita la tot ce mi s-a spus pana acum.Multumesc.Numai bine!
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de daniell »

Stiu ca m-am plans in topicul trecut.Acum ma simt mai bine.Am mai prins un pic de curaj.Seara linistita!
Avatar utilizator
almaM
Veteran
Veteran
Mesaje: 1349
Membru din: 28 Mai 2012, 10:49

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de almaM »

Daniell, îmi pare rău că ai decis să-ți închizi topicul! De ce crezi că te-ai plâns? Dacă este să o luam așa, toți ne-am plâns la rândul nostru. Eu cred că aici spunem ce ne doare, găsim înțelegere și alegem calea care ni se potrivește.
Pupici și toate cele bune!
Pe Seu Am scris aici, pentru că ai scris și tu, dar menționez că am serioase rezerve în ceea ce privește titularu/a topicului. Rigiditatea m-a înfiorat dintotdeauna.
Alma :hug:
Nu-mi dați sfaturi, decât dacă le cer, în mod expres! Am capacitatea de a greșii și de a mă critica destul de sever și singură! Prefer să aleg în funcție, de ceea ce sunt și,nu de ceea ce par a fi! Mulțumesc!
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de daniell »

Buna, Alma!Citind pe ici, pe colo ca un dependent nu stie ce simte un codependent, am simtit nevoia sa deschid topicul asta.Asta a fost motivul principal, de aceea am si vrut sa il inchid in acel punct.Pentru ca videoclipul lui Eminem exprima atat de bine frica unui copil, furia si neputinta lui in fata dependentei active a parintelui.Si nu in ultimul rand, fata de codependenta celuilalt( si asta e o problema la fel de mare ca alcoolismul, care multileaza sufleteste un copil).Sunt emotii observate la toti codependentii pe care ii cunosc.Multumesc pentru gandul bun! :hug:
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de Reni »

Daniell, ce sa-ti spun, iti doresc un drum cat mai usor si o viata asa cum o vrei tu!

Numai bine!
daniell
Boboc
Boboc
Mesaje: 35
Membru din: 15 Mai 2016, 13:42

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de daniell »

Reni scrie:Daniell, ce sa-ti spun, iti doresc un drum cat mai usor si o viata asa cum o vrei tu!

Numai bine!
Multumesc!O viata cat mai frumoasa si dvs.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesaj de asido1973 »

Mai scrie, scrii bine 🙂
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns