021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Reni
Boboc
Boboc
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Viata fara alcool, viata fara vicii.

Mesajde Reni » 09 Mar 2019, 21:58

Va doresc tuturor celor de aici care suferiti crunt sa va gasiti vindecarea, linistea si bucuria de a trai! Daca as putea sa va daruiesc prin acest ecran putin din pofta mea de viata, poate ca ar fi un imbold puternic sa realizati cat pierdeti din aceasta viata (care ar trebui sa fie frumoasa pentru orice suflet de pe acest pamant)!

Nu va pierdeti niciodata speranta, daca veti alege caile corecte care exista (si exista, sa stiti!), si daca veti face toate eforturile care depind de voi, intr-o zi veti fi liberi, liberi de orice adictie, liberi de a gusta si a va bucura de tot ce ofera frumos aceasta planeta si viata in general! Nu depuneti armele, nu cedati, nu disperati, solutii sunt, trebuie doar sa le alegeti pe acelea bune!

Curaj, oameni deznadajduiti, pe straduta fiecarui om poate sa apara soarele, si va aparea si pe a voastra!

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Raza de soare » 10 Mar 2019, 23:26

Reni scrie:FRUSTRAREA CA “CEILALTI POT BEA”

Voi sunteti abstinenti pentru ca sunteti obligati, e regula fara de care nu se poate. Ei bine, si eu sunt abstinenta tot pentru ca sunt obligata. De aceeasi regula: viata cu alcool (droguri) este o viata distrusa iremediabil!!

Ia spuneti, nu-i asa ca acum va simtiti mai putin frustrati, macar pentru o secunda, afland ca si un neconsumator de alcool TREBUIE sa faca acest efort zilnic, sa fie abstinent, ca sa nu i-o ia viata razna?

Buna, Reni :)
Eu sunt de acord cu tine ca un singur pahar de alcool pe zi poate fi periculos, consumat zilnic ani si ani....
Dar tu nu esti dependenta ca sa te numesti abstinenta dupa ce ai renuntat la alcool cred, mai degraba neconsumator...asa vad eu, poate e gresit...
Esti abstinenta pentru ca esti obligata, nu inteleg.....si de ce vezi asta ca un efort pt tine pentru a nu o lua raznaviata?
La fel ca si tine, cred ca alcoolul, drogurile, jocurile de noroc si orice alta dependenta dusa la extrem sunt periculoase pt consumatori cat si pt cei din jur. De asemenea, si partenerul e necesar sa si schimbe optica pt a fi de un real folos celui ce si recunoaste problema grava si cere ajutor...
Unii din finii mei, de ex, el e abstinent de ff multi ani inca dinainte de a se insura... ea consuma de fata cu el destul de frecvent. S au separat de vreun an, ea participa la orice eveniment, inclusiv cele legate de Festivalul vinului de ex, dorea sa faca un curs de sommelier ea..care era de fapt un paravan de consum mascat....vinurile pot fi cat de alese, dar o sticla e deja prea mult....si din ce in ce mai des... acum ma reintorc la Cluj si sper ca el sa nu fi revenit la consum....

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Mar 2019, 15:09

Draga Reni, buna!Intre timp am mai exersat rabddarea si am invatat sa ascult, sa citesc si sa respect parerea fiecaruia...Fara a dori a-mi impune punctul meu de vedere ca fiind o regula, imi exprim doar parerea mea, fara a dori sa provoc reactii negative cuiva...Deci, in primul rind sa stii ca cei care avem aceasta problema si suntem curati, sub nici-o forma nu suntem frustrati sau invidiosi pe cei care pot sa bea fara a avea o problema...Eu de ex particip la atitea evenimente, petreceri etc fara a ma simti frustrata si ma distrez cot la cot cu restul lumii, ei fiind fara probleme cu alcoolul...😂😂👍Asocierea intre baut si viciu este o greseala, oamenii care nu nu sufera de boala noastra sunt liberi sa bea, nefiind necesar sa se abtina si neintrecind masura niciodata, asta venind natural la ei si sunt majoritatea ...😉👍Si ultimul lucru pe care vreau sa-l punctez este ca noi nu ne plingem de mila aici ci suntem f multumiti cu vietile noastre iar ceea ce facem se numeste solidaritate umana cu cei care au nevoie de ajutor si pasii aceia pe care ii blamezi tu a vindecat milioane si milioane de oameni din intreaga lume de-a lungul timpului,ceea de medicii n-au putut sa faca si cred ca mai intelept este sa nu incercam sa reinventam roata deoarece a fost reinventata demult...👍O zi frumoasa in continuare!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Reni
Boboc
Boboc

Mesajde Reni » 11 Mar 2019, 20:05

Draga Joy, acum o saptamana, doua, cand am revenit aici dupa 2 ani si jumatate, dupa ce l-am felicitat pe Asido pe topicul lui, primele mele ganduri cele mai frumoase au fost catre tine. Si la Asido, dar si la Raza de soare, ti-am adresat cuvinte calde, spuse direct din inima. N-ai facut nici cel mai mic gest sa imi arati ca ai citit, ca ai primit saluturile mele, desi tu ai conversat in continuare cu alte persoane pe acele subiecte. Nu trebuia sa imi raspunzi nimic inapoi, dar un “Buna, Reni!” puteai sa scrii. Asa ar fi fost frumos. Am facut aceasta introducere pentru ca nu inteleg aceasta ostilitate a ta, cu atat mai mult cu cat in scurta mea interventie pe forum de acum aproape 3 ani, m-am inteles foarte bine cu tine, imi intrasei la suflet, am fost pe aceeasi lungime de unda si nu imi aduc aminte sa te fi suparat cu ceva. Si sa vii acum sa te legi, cu o agresivitate mascata, de niste mesaje de inceput, desi subiectul era lamurit cu varf si indesat si incheiat inca de atunci (pentru ca intre timp noi am dialogat si pe alte subiecte fara nici cea mai mica problema), mie imi arata o suparare a ta pe mine pe care insa nu o pricep.

Ce fac eu acum e o prostioara de gradinita, n-ar fi trebuit sa intru in jocul tau (care inca nu stiu care e, de ce ai atitudinea aceasta), dar nu pot nici sa las situatia asa pentru ca eu am scris cu sufletul zilele trecute si am scris pentru oamenii in suferinta. Nu cred ca trebuie sa am acordul tau sa scriu intr-un fel sau altul si nici nu trebuie sa-mi validezi tu parerile ori sa mi le desfiintezi.

Ce am postat acum cateva zile a fost o reactie de empatie cu suferinta crancena a lui Catalin, dar nu mi-am permis sa ma duc pe subiectul lui sa-l deranjez acolo, ci am considerat de cuviinta sa il incurajez aici, asa cum stiu eu mai bine. Pur si simplu m-a atins durerea lui si am simtit nevoia sa scriu ceva ce poate l-ar face sa simta macar si pentru o secunda ca va fi bine si pentru el, ca exista speranta (si chiar exista)!

Daca te-am suparat totusi cu ceva, te rog sa ma ierti, o spun cu toata sinceritatea! Poate chiar am facut ceva ce te-a afectat fara sa-mi fi dat seama! Iarta-ma daca ti-am provocat vreun disconfort emotional! Insa daca nu ti-am gresit cu nimic, te rog respectuos sa imi permiti sa scriu asa cum simt eu si sa nu ma mai corectezi niciodata. Singura persoana de pe acest forum care are dreptul sa ma baneze sau sa-mi interzica ceva, este Administratorul. In rest, toti suntem egali sa ne spunem parerile.

Imi pare foarte rau ca m-ai fortat sa-ti scriu acest mesaj, nici eu nu-l meritam pe-al tau, nici tu pe-al meu.
Ultima oară modificat 11 Mar 2019, 20:09 de către Reni, modificat de 2 ori în total.

Reni
Boboc
Boboc

Mesajde Reni » 11 Mar 2019, 20:07

Draga Raza de soare, hai sa-ti explic de ce si eu ma numesc abstinenta, desi nu consum alcool.

Tigarile, alcoolul, cafeaua sunt niste droguri, asa cum sunt heroina, cocaina etc. Din punctul meu de vedere, si ele ar trebui interzise! Insa interesele financiare sunt prea mari, iar oamenii normali, suflete care nu conteaza. Atata vreme cat fac parte din clasa drogurilor, este clar ca sunt inamicul nr.1 al unei fiinte umane. Oricat de mica ar fi cantitatea de alcool consumata, tot drog consumi! Daca o mai faci si zilnic, chiar si printr-un singur pahar de ceva, te numesti deja dependent de alcool. Nu exista consum de droguri pe care un singur om de pe lumea asta sa-l poata tine sub control! Mai devreme sau mai tarziu va ceda, iar creierul va cere cantitati din ce in ce mai mari.

Eu ma numesc abstinenta din acelasi motiv, pentru ca nu beau. Si pentru ca si eu ma abtin. Imi este mai usor ca celor care au trecut deja prin iadul asta, dar imi este si mie greu sa nu cad prada tentatiilor. De ce ma abtin, atata vreme cat nu am cunoscut drogul? Pentru ca oricat ai fi fost de educat sa nu-l ai in viata ta, lumea in care traim, stresul permanent, momentele de suparare, de frustrare, de esec (pe care le are absolut oricine de pe acest pamant), te fac ca la un moment dat sa-ti doresti sa nu le mai simti. Si cum o stare de bine rapida, la secunda sau minut, vine din alcool, tigari sau droguri, atunci esti in pericol sa apelezi la ele “doar o data”, “doar acum”, ca sa depasesti situatia tensionata de moment. Au fost cazuri de stres foarte mare cand mi-am zis ”oare, daca as fuma acum, m-as simti mai bine, as rezista mai bine presiunii? Cum ar fi sa fumez o tigara?”, asta in contextul in care nu am fumat niciodata, nici macar nu stiu cum se aprinde o tigara si nici nu am de gand sa ma apuc vreodata. Dar vezi tu, chiar si asa, gandul mi-a trecut, tentatia a fost sub nasul meu, stresul m-a pacalit sa renunt la deciziile mele bune si sa imi doresc sa fumez. De-aceea abstinenta este o lupta imensa pe parcursul intregii vieti, si chiar daca eu nu am acum vreo dependenta, sunt constienta ca viata te poate duce oricand pe o margine de prapastie sa te faca sa cedezi unei adictii!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Mar 2019, 20:39

Draga Reni ...,cred ca mai bine este sa nu-ti raspund!O seara frumoasa si vesela ca si mine!😉😂😂😂👍
PS Te comporti ca o dry drunk...🤣🤣🤣Scuze!🙄
Ultima oară modificat 11 Mar 2019, 21:29 de către Joy, modificat 1 dată în total.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 11 Mar 2019, 21:06

Multumesc pentru explicatii, acum am inteles. Nici eu nu beau decat f rar si cand beau, beau putin. Chiar si la intalnirile cu prietenii/finii oricata bautura se consuma atunci eu am o tinta 1 pahar cu mojito sau 2 pahare cu vin. Berea nu mi prea place, taria nici atat. Sampania imi place, dar cum se bea la nunti, iar eu n am mai fost la o nunta din o mie noua sute doua sute....
Eu fumez in schimb....si am zis sa raman cu viciul sau dependenta cea mai putin grava pt cei din jur, la birou fumez in curte...cine stie, poate o sa ma las candva.... :d
Daca esti fara niciuna eu te admir :) dar ii admir si pe cei care reusesc sa devina abstinenti de la cele periculoase: alcool, droguri, jocuri de noroc, obezitate, nevoia compulsiva de cumparaturi...anorexie si altele de care nu mi aduc aminte acuma :)

Nu merita sa va suparati, pt ce? Pupici la ambele doua 😗 😚

Mi am dat seama ca ai scris vazand mesajul lui Catalin la tine :)
Ultima oară modificat 11 Mar 2019, 21:15 de către Raza de soare, modificat 1 dată în total.

Reni
Boboc
Boboc

Mesajde Reni » 11 Mar 2019, 21:14

Joy, de ce nu esti cinstita? Trebuia sa lasi mesajul initial, pe care vad ca l-ai sters:

“Cauta problema la tine... si lasa-i in pace pe altii!!!”
Ultima oară modificat 11 Mar 2019, 21:27 de către Reni, modificat de 2 ori în total.

Reni
Boboc
Boboc

Mesajde Reni » 11 Mar 2019, 21:17

Raza de soare, si eu sunt indemnata uneori sa beau, de catre prieteni, in anumite situatii, dar nu am cedat niciodata pentru ca stiu ca acum e "o data", mai tarziu e "de fiecare data".

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 11 Mar 2019, 21:31

Cum crezi :) daca asa iti e bine, asa fa :)

Io am dat o de pamant la 18 si 20 de ani, stiu cum e sa fii beata si nu mai vreau :)))
Io dormeam "sanatos" pana la 9 jum dimi, iar exul meu imi zicea mereu ca mi dorm viata cand atat de scurta e:)) sigur ca nu l am bagat in seama cu tot ce mi a zis fiindca imi folosea spuma de par el avand un par lung si inelat :)) glumesc, dar n as vrea sa-mi "dorm"-anesteziez viata cu alcool..asa cum e ea..

Înapoi la “PREZENTATI-VA”